Soap and Sanitizer Dispensers
Wall mounted, sink mounted, and floor stand mounted devices for dispensing soap and hand sanitizers of liquid or foam varities. Available in both push-style and touch-free models. Products also include drip guards and connection brackets.
Product Type
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (18)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
Mounting
- (17)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (42)
- (1)
Color
- (2)
- (11)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (12)
- (2)
- (1)
- (9)
- (18)
- (2)
Holds
- (2)
- (28)
- (34)
- (1)
Material
- (2)
- (1)
- (56)
- (5)
- (1)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
50
results
Decon™ Bacdown™ Hand Soap Free-Pour Wall Dispenser
Pour Bacdown Hand Soap into top; dispense from bottom
Purell™ FS8 Floor Stand Dispenser, Energy-on-the-Refill and SMARTLINK™ Capability
Premium, touch-free dispenser stand for Purell™ hand sanitizer with Energy-on-the-Refill technology, plus the ability to add communication modules.
| Height (Metric) | 11.25 cm |
|---|---|
| Width (English) | 12.75 in. |
| Length (Metric) | 39 cm |
| Capacity (Metric) | 1200 mL |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Plastic |
| Width (Metric) | 12.75 cm |
| Mounting | Freestanding |
| No. of Compartments | 1 |
| For Use With (Equipment) | PURELL™ Hand Sanitizer |
| Product Type | Dispenser Stand |
| Product Style | Open Top |
| Holds | Hand Sanitizer |
| Height (English) | 11.25 in. |
GOJO™ HAND MEDIC™ ADX-7™ Dispenser Black
Designed for trouble-free performance with engineering grade plastics construction. Dispenser features a compact design, making it ideal for tight spaces.
PURELL™ MESSENGER™ ES6 Graphite Panel Floor Stand with Dispenser
Elegant stand that makes PURELL™ Hand Sanitizer available anywhere.
| Height (Metric) | 11.66 cm |
|---|---|
| Width (English) | 6.12 in. |
| Length (Metric) | 4.68 cm |
| Capacity (Metric) | 1250 mL |
| Quantity | 6/Pk. |
| Material | Plastic |
| Width (Metric) | 6.5 cm |
| Mounting | Wall Mount |
| No. of Compartments | 1 |
| For Use With (Equipment) | GOJO™ Foam Soap |
| Product Type | Soap Dispenser |
| Product Style | Front-loading with Opening |
| Holds | Hand Soap |
| Height (English) | 5.12 in. |
InterMetro Sanitizer Station
Sanitizer station is a multifunction mobile station with a small footprint that provides access to sanitizer and PPE.
GOJO™ MULTI GREEN™ Hand Cleaner
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
MULTI GREEN™ Hand Cleaner refill for GOJO™ PRO™ TDX™ Dispenser.
GOJO™ SUPRO MAX™ Cherry Hand Cleaner
Cherry hand cleaner refill for use with GOJO™ PRO™ TDX™ Dispenser.
| Mounting | Wall Mount |
|---|---|
| No. of Compartments | 1 |
| For Use With (Equipment) | GOJO™ PRO™ TDX™ Dispenser |
| Product Type | Wall-mounted Dispenser |
| Color | Beige |
| Product Style | Front-loading with Opening |
| Material | Plastic |
| For Use With (Application) | Oil, grease, paint, and adhesives |
| Holds | Hand Soap |
| Mounting | Wall Mount |
|---|---|
| No. of Compartments | 1 |
| Height (Metric) | 289.05 mm |
| Length (Metric) | 10 cm |
| Product Type | Soap Dispenser |
| Capacity (Metric) | 1200 mL |
| Product Style | Open Top |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Plastic |
| Certifications/Compliance | ADA Compliant |
| Width (Metric) | 123.95 mm |