Chambers and Microslides
- (4)
- (4)
- (4)
- (7)
- (1)
- (5)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (2)
- (4)
- (8)
- (4)
- (32)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (47)
- (10)
- (1)
- (3)
- (7)
- (2)
- (11)
- (1)
- (13)
- (4)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
Résultats de la recherche filtrée
Invitrogen™ CoverWell™ Incubation Chamber Gasket
Designed for immunocytochemistry and in situ hybridization
Thermo Scientific™ Nunc™ Lab-Tek™ II CC2™ Chamber Slide System
Enable cell growth directly on a glass microscope slide with the Thermo Scientific™ Nunc™ Lab-Tek™ II CC2™ Chamber Slide System.
| Traitement de surface | Cell Culture |
|---|---|
| Nb par paquet | 16 |
| Matériau | CC2 Glass (mimics polylysine) |
| Stérilité | Sterile |
| Couleur de bouchon | Clear |
| Dimensions (LxW) | 74 x 25 mm |
| Comprend | Clear polystyrene lid with handles on the top and side for aseptic manipulations |
| Matériau du couvercle | Polystyrene |
Corning™ BioCoat™ #1 German Glass Coverslips, Round
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Coated with a variety of extracellular matrix substrates. Corning™ BioiCoat™ No. 1 German Glass Coverslips provide an ideal solution for enhanced cell attachment and growth of a variety of primary cells and transformed cells in serum-free or serum-containing cultures.
| Type | Slide Coverslip |
|---|---|
| Matériau | No. 1 German Glass |
| À utiliser avec (application) | Fluorescence imaging of live cells, confocal microscopy, high resolution and inverted microscopy, phase contrast microscopy |
Thermo Scientific™ Nunc™ Lab-Tek™ II Chamber Slide™ System
Grow cells directly on slides with the Nunc Lab-Tek II Chamber Slide System.
| Traitement de surface | Cell Culture |
|---|---|
| Nb par paquet | 16 |
| Matériau | RS Glass |
| Stérilité | Sterile |
| Couleur de bouchon | Clear |
| Dimensions (LxW) | 74 x 25 mm |
| Quantité | 1 Ea. |
| Comprend | Clear polystyrene lid with handles on the top and side for aseptic manipulations |
| Matériau du couvercle | Polystyrene |
Invitrogen™ PS-Speck™ Microscope Point Source Kit (blue, green, orange & deep-red fluorescent beads)
Contains four different fluorescence microsphere colors
Invitrogen™ Press-to-Seal™ Silicone Isolator with Adhesive, one well, 20 mm diameter, 0.5 mm deep
Removable hydrophobic barriers that offer flexibility for isolating specimens
Invitrogen™ CoverWell™ Perfusion Chamber Gasket, 8 chambers, 9 mm diameter, 0.5 mm deep
Designed to facilitate live-cell imaging and manipulation
Invitrogen™ CoverWell™ Incubation Chamber Gasket
Designed for immunocytochemistry and in situ hybridization
Invitrogen™ CultureWell™ Multiwell Chambered Coverslip CWCS 8R-1.0, 24 mm x 50 mm coverslips, eight 1 mm-deep wells per coverslip
Convenient for preparing cultured cells for staining and imaging
Thermo Scientific™ Nunc™ Lab-Tek™ Chamber Slide System
Grow anchorage dependent cells right on the microscope slide using the unique removable chamber of the Thermo Scientific™ Nunc™ Lab-Tek™ Chamber Slide System.
| Nb par paquet | 16 |
|---|---|
| Stérilité | Sterile |
| Couleur de bouchon | Clear |
| Dimensions (LxW) | 75 x 25 mm |
| Matériau du couvercle | Polystyrene |
Falcon™ Chambered Cell Culture Slides
Packaged in disposable incubation trays. Falcon™ Chambered Cell Culture Slides are ideal for in situ DNA amplification/hybridization, tissue and tumor typing/pathology, or any study requiring a small, accessible culture area.
| Type | Cell Culture Slide |
|---|---|
| Stérilité | Sterile |
| Comprend | Handled polystyrene lid, safety removal tool |
| À utiliser avec (application) | In situ DNA amplification or hybridization, tissue and tumor typing or pathology, or any study requiring a small, accessible culture area |
Invitrogen™ Press-to-Seal™ Silicone Isolator with Adhesive, eight wells, 9 mm diameter, 1.0 mm deep
For versatility and flexibility, isolators can be easily trimmed to custom fit enclosures
Invitrogen™ CoverWell™ Incubation Chamber Gasket
Designed for immunocytochemistry and in situ hybridization
Thermo Scientific™ Nunc™ Lab-Tek™ Chambered Coverglass
Perform high-magnification microscopy and confocal image analysis with Thermo Scientific™ Nunc™ Lab-Tek™ Chambered Coverglass.
| Traitement de surface | Cell Culture |
|---|---|
| Nb par paquet | 16 |
| Matériau | Borosilicate Glass (1.0) |
| Stérilité | Sterile |
| Couleur de bouchon | Clear |
| Dimensions (LxW) | 57 x 25 mm |
| Comprend | Clear polystyrene lid with handle on the side for aseptic manipulations |
| Matériau du couvercle | Polystyrene |
| Épaisseur (métrique) | 0.13 to 0.17 mm |
Invitrogen™ CultureWell™ Multiwell Chambered Coverslip CWCS 2R-2.0, 24 mm x 50 mm coverslips, two 2 mm-deep wells per coverslip
Convenient for preparing cultured cells for staining and imaging