Chambers and Microslides
- (4)
- (4)
- (4)
- (7)
- (1)
- (5)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (2)
- (4)
- (8)
- (4)
- (32)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (47)
- (10)
- (1)
- (3)
- (7)
- (2)
- (11)
- (1)
- (13)
- (4)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Nunc™ Lab-Tek™ II Chambered Coverglass
Culture and view living cells on a single device. This coverglass has optimum optical characteristics for high-magnification microscopy and confocal image analysis.
| Includes | Clear polystyrene lid with handles on the top and side for aseptic manipulations |
|---|---|
| Thickness (Metric) | 0.16 to 0.19 mm |
| Lid Material | Polystyrene |
| Dimensions (LxW) | 55 x 24 mm |
| Surface Treatment | Cell Culture |
| Material | Borosilicate Glass (1.5) |
| Closure Color | Clear |
| No. per Pack | 16 |
| Sterility | Sterile |
Falcon™ Chambered Cell Culture Slides
Packaged in disposable incubation trays. Falcon™ Chambered Cell Culture Slides are ideal for in situ DNA amplification/hybridization, tissue and tumor typing/pathology, or any study requiring a small, accessible culture area.
| Includes | Handled polystyrene lid, safety removal tool |
|---|---|
| Type | Cell Culture Slide |
| For Use With (Application) | In situ DNA amplification or hybridization, tissue and tumor typing or pathology, or any study requiring a small, accessible culture area |
| Sterility | Sterile |
Invitrogen™ Press-to-Seal™ Silicone Sheet with Adhesive, 13 cm x 18 cm, 0.5 mm thick
Removable hydrophobic barriers that provide researchers with flexibility for isolating specimens
Invitrogen™ CultureWell™ Chambered Coverglass for Cell Culture, 16 wells per coverglass
Ideal for cell culture and fluorescence imaging applications
Invitrogen™ Press-to-Seal™ Silicone Isolator, one well, 20 mm diameter, 0.5 mm deep
For versatility and flexibility, isolators can be easily trimmed to custom fit enclosures
Invitrogen™ Press-to-Seal™ Silicone Sheet, 13 cm x 18 cm, 1.0 mm thick
For versatility and flexibility, isolators can be easily trimmed to custom fit enclosures
Invitrogen™ Press-to-Seal™ Silicone Isolator with Adhesive, 24 wells, 2.5 mm diameter, 2.0 mm deep
For versatility and flexibility, isolators can be easily trimmed to custom fit enclosures
| Type | EZ Slide |
|---|---|
| Lid Material | Polystyrene |
| Color | Clear |
| Well Material | Polypropylene |
| Material | Glass |
| For Use With (Application) | Simplify your cell analysis by using the Millicell EZ SLIDE glass slide to culture, fix, stain and view your sample all in one device |
| Sterility | Sterile |
Invitrogen™ CultureWell™ Multiwell Chambered Coverslip CWCS 8R-1.0, 24 mm x 50 mm coverslips, eight 1 mm-deep wells per coverslip
Convenient for preparing cultured cells for staining and imaging
Invitrogen™ Press-to-Seal™ Silicone Isolator with Adhesive, eight wells, 9 mm diameter, 1.0 mm deep
For versatility and flexibility, isolators can be easily trimmed to custom fit enclosures
Invitrogen™ CoverWell™ Incubation Chamber Gasket
Designed for immunocytochemistry and in situ hybridization
Thermo Scientific™ Nunc™ Lab-Tek™ Chambered Coverglass
Perform high-magnification microscopy and confocal image analysis with Thermo Scientific™ Nunc™ Lab-Tek™ Chambered Coverglass.
| Includes | Clear polystyrene lid with handle on the side for aseptic manipulations |
|---|---|
| Thickness (Metric) | 0.13 to 0.17 mm |
| Lid Material | Polystyrene |
| Dimensions (LxW) | 57 x 25 mm |
| Surface Treatment | Cell Culture |
| Material | Borosilicate Glass (1.0) |
| Closure Color | Clear |
| No. per Pack | 16 |
| Sterility | Sterile |
Invitrogen™ CultureWell™ Multiwell Chambered Coverslip CWCS 2R-2.0, 24 mm x 50 mm coverslips, two 2 mm-deep wells per coverslip
Convenient for preparing cultured cells for staining and imaging
Invitrogen™ Press-to-Seal™ Silicone Isolator with Adhesive, one well, 20 mm diameter, 0.5 mm deep
Removable hydrophobic barriers that offer flexibility for isolating specimens