Benchtop Rotors
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (34)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (54)
- (1)
- (9)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (33)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (3)
- (6)
- (15)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (10)
- (12)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (9)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (11)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (7)
- (63)
- (12)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ TX-750 4 x 750 mL Swinging Bucket Rotor
Increase lab productivity with the 750 mL swinging bucket rotor, delivering maximum flexibility at 4700 rpm.
| Certifications/Compliance | Biocontainment certified by CAMR™, HPA, Porton Down, U.K. |
|---|---|
| Biocontainment | Yes |
Fisherbrand™ High-Speed Mini-Centrifuge, 4 x 8 Strip 0.2 mL Tube (with knob), Black
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Strip Tube Rotor for High-Speed Mini-Centrifuge.
Fisherbrand™ Standard Rotor for High Speed Midi-Centrifuge
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Standard Rotor for High-Speed Midi-Centrifuge.
Thermo Scientific™ Fiberlite™ F15-8 x 50cy Fixed Angle Rotor
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pellet fractional samples with high RCF using this fixed angle rotor.
| Radius (Metric) | 104 mm |
|---|---|
| Type | Fixed Angle Rotor |
| Angle | 25° |
| Max. Tube Length | 121 mm |
| Capacity | 8 x 50 mL |
| Max. Tube Diameter | 30 mm |
| K Factor | 1381 |
Thermo Scientific™ TX-200 Swinging Bucket Rotor
Accommodate a wide range of processing volumes with the TX-200 4 x 180mL Swinging Bucket Rotor.
| Biocontainment | Yes |
|---|
Thermo Scientific™ 8 x 8 PCR Strip Fixed Angle Rotor for Sorvall ST8/ST8R, Megafuge 8/8R and SL8/SL8R Centrifuges
Support micro-volume protocols, such as PCR reaction set-up with this 8 x 8 PCR centrifuge rotor, capable of spinning up to 14,800rpm/ 16,800 x g.
Thermo Scientific™ Hematocrit Fixed-Angle Rotor
Save time in clinical processing applications with a fixed-angle rotor that provides dedicated blood processing to achieve 24 capillary separations per run.
Thermo Scientific™ Fiberlite™ F21-48 x 2 Fixed-Angle Rotor
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Support micro-volume protocols using the fixed angle rotor, provided with a biocontainment lid.
| Max. Speed | 15,200 rpm |
|---|---|
| Type | Fixed Angle Rotor |
| Angle | 45° |
| Max. Tube Length | 50 mm |
| Capacity | 48 x 2 mL |
| Max. Tube Diameter | 11 mm |
| Radius (Metric) Min. | 5.1 cm |
| Max. RCF | 25,055 x g |
| K Factor | 455 |
| Max. Speed | 6,000 rpm |
|---|---|
| Type | Rotor |
| Angle | Fixed |
| For Use With (Equipment) | Corning™ LSE™ Compact Centrifuge |
Thermo Scientific™ DualSpin Rotor Body
Run common clinical IVD blood tubes, gel tubes, 10 mL standard syringes and 15 mL conical tubes with the Thermo Scientific™ DualSpin™ rotor.
Thermo Scientific™ Fiberlite™ H3-LV Large Volume Swinging Bucket Rotor
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Conduct high-volume microplate processing with this large volume swinging bucket rotor.
| Max. Speed | 3,600 rpm |
|---|---|
| Type | Swinging Bucket Rotor |
| Angle | 90° |
| Capacity | 28 Standard or 8 Deepwell Plates |
| Max. RCF | 1,840 x g |
Thermo Scientific™ Fiberlite™ F13-14 x 50cy Fixed Angle Rotor
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Separate up to fourteen 50 mL conical tubes at one time in a chemically-resistant and lighter option than aluminum with fixed angle rotors. They also offer safe alternatives in a repairable rotor with 15-year warranty to save on replacement costs.
| Type | Fixed Angle Rotor |
|---|---|
| Angle | 34° |
| Max. Tube Length | 121 mm |
| Capacity | 14 x 50 mL |
| Max. Tube Diameter | 30 mm |
| Radius (Metric) Min. | 8.3 cm |
| Biocontainment | Yes |
| K Factor | 1808 |
Thermo Scientific™ Fiberlite™ F14-6 x 250LE Fixed Angle Rotor
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Maximize performance with versatility, speed and a robust, corrosion-free carbon fiber design that supports a range of capacities and applications with the fixed angle rotor.
| Type | Fixed Angle Rotor |
|---|---|
| Angle | 23° |
| Max. Tube Length | 125 mm |
| Capacity | 6 x 250 mL |
| Max. Tube Diameter | 62 mm |
| Radius (Metric) Min. | 3.7 cm |
| K Factor | 2737 |
Thermo Scientific™ TX-100S Swinging Bucket Clinical Rotor for Sorvall ST8/ST8R, Megafuge 8/8R and SL8/SL8R Centrifuges
Provide efficient clinical processing of up to 8 x 5/7mL blood collection tubes with certified biocontainment using these rotors.