Benchtop Rotors
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (34)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (52)
- (1)
- (9)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (33)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (3)
- (6)
- (15)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (9)
- (12)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (9)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (11)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (7)
- (63)
- (12)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ HIGHConic III Fixed Angle Rotor for Sorvall ST8/ST8R, Megafuge 8/8R and SL8/SL8R Centrifuges
View samples through a transparent lid for added safety and convenience in case of a spill.
Thermo Scientific™ TX-750 4 x 750 mL Swinging Bucket Rotor
Increase lab productivity with the 750 mL swinging bucket rotor, delivering maximum flexibility at 4700 rpm.
| Certifications/Compliance | Biocontainment certified by CAMR™, HPA, Porton Down, U.K. |
|---|---|
| Biocontainment | Yes |
Fisherbrand™ High-Speed Mini-Centrifuge, 4 x 8 Strip 0.2 mL Tube (with knob), Black
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Strip Tube Rotor for High-Speed Mini-Centrifuge.
Fisherbrand™ Standard Rotor for High Speed Midi-Centrifuge
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Standard Rotor for High-Speed Midi-Centrifuge.
Thermo Scientific™ H-Flex 1 Swinging Bucket Rotor and Accessories
Spin more with less! High capacity and flexibility—all in a small footprint.
| Quantity | Set of 2 |
|---|
Thermo Scientific™ Fiberlite™ F15-8 x 50cy Fixed Angle Rotor
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pellet fractional samples with high RCF using this fixed angle rotor.
| Radius (Metric) | 104 mm |
|---|---|
| Type | Fixed Angle Rotor |
| Angle | 25° |
| Max. Tube Length | 121 mm |
| Capacity | 8 x 50 mL |
| Max. Tube Diameter | 30 mm |
| K Factor | 1381 |
Thermo Scientific™ CW3 Cell Washer Rotors
Thorough, reproducible blood cell washing of 12 or 24 tubes per run with Thermo Scientific™ CW3 cell washer rotors.
| Max. Speed | 3,000 rpm (Centrifuge), 200 rpm (Wash), 350 to 500 rpm (Decant) |
|---|---|
| Radius (Metric) | 117 mm |
| Type | Fixed Angle Rotor |
| Max. Tube Length | 75 mm |
| For Use With (Equipment) | CW3 Cell Washer |
| Max. Tube Diameter | 12 or 10 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Max. RCF | 1,180 x g (Centrifuge), 190 x g (Wash) |
Thermo Scientific™ 6 x 94mL Fixed Angle Rotor
Process samples at 10,500/12,000rpm with the Thermo Scientific™ 6 x 94mL Fixed Angle Rotor.
Thermo Scientific™ TX-400 4 x 400 mL Swinging Bucket Rotor
Support a wide range of sample sizes and applications with the swinging bucket rotor.
| Biocontainment | Yes |
|---|
Thermo Scientific™ 24 x 1.5/2.0mL Fixed Angle Rotor
Biocontainment-approved, autoclavable aluminum rotor with cover
Thermo Scientific™ General Purpose Centrifuge Rotor Packages
Everything you need for your swing out rotor in one package
| Type | Rotor Equipment Package |
|---|---|
| Warranty | See Manual |
| For Use With (Equipment) | Purchase of Thermo Scientific General Purpose Centrifuge required for operation |
| Material | See individual centrifuge, rotor and accessory data |
| Biocontainment | Yes |
| Net Weight | See individual components of package |
Thermo Scientific™ MicroClick 30 x 2 Fixed Angle Microtube Rotor for Sorvall ST8/ST8R, Megafuge 8/8R and SL8/SL8R Centrifuges
Perform micro-volume applications such as nucleic acid preparation at up to 14,000rpm/21,693 x g with the Thermo Scientific™ MicroClick 30 x 2 Fixed Angle Microtube Rotor.
Thermo Scientific™ Fiberlite™ F21-48 x 2 Fixed-Angle Rotor
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Support micro-volume protocols using the fixed angle rotor, provided with a biocontainment lid.
| Max. Speed | 15,200 rpm |
|---|---|
| Type | Fixed Angle Rotor |
| Angle | 45° |
| Max. Tube Length | 50 mm |
| Capacity | 48 x 2 mL |
| Max. Tube Diameter | 11 mm |
| Radius (Metric) Min. | 5.1 cm |
| Max. RCF | 25,055 x g |
| K Factor | 455 |
| Max. Speed | 6,000 rpm |
|---|---|
| Type | Rotor |
| Angle | Fixed |
| For Use With (Equipment) | Corning™ LSE™ Compact Centrifuge |