Custom Labels
- (6)
- (9)
- (9)
- (1)
- (15)
- (7)
- (2)
- (3)
- (3)
- (8)
- (8)
- (1)
- (4)
- (8)
- (7)
- (4)
- (1)
- (62)
- (1)
- (15)
- (7)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (11)
- (452)
- (19)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (7)
- (28)
- (6)
- (7)
- (1)
- (3)
- (81)
- (9)
- (23)
- (1)
- (16)
- (4)
- (37)
- (8)
- (59)
- (7)
- (9)
- (98)
- (3)
- (48)
- (8)
- (4)
- (86)
- (22)
- (21)
- (1)
- (1)
- (8)
- (325)
- (3)
- (53)
- (22)
- (12)
- (70)
- (3)
- (1)
- (266)
- (1)
- (2)
- (20)
- (10)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (7)
- (31)
- (4)
- (1)
- (6)
- (20)
- (125)
- (8)
- (1)
- (17)
- (100)
- (7)
- (2)
- (1)
- (10)
- (18)
- (87)
- (1)
- (21)
- (8)
- (29)
- (1)
- (1)
- (12)
- (65)
- (1)
- (4)
- (3)
- (14)
- (17)
- (177)
- (25)
- (3)
- (44)
- (8)
- (8)
- (28)
- (9)
- (848)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (276)
- (5)
- (802)
- (3)
- (270)
- (1)
- (10)
- (1)
- (861)
- (1)
- (576)
- (22)
- (75)
- (1)
- (38)
- (22)
- (8)
- (140)
- (132)
- (23)
- (4)
- (117)
- (21)
- (8)
- (123)
- (350)
- (7)
- (252)
- (248)
- (165)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (4)
- (14)
- (54)
- (3)
- (2)
- (8)
- (1)
- (13)
- (14)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (4)
- (13)
- (16)
- (87)
- (1)
- (7)
- (20)
- (40)
- (12)
- (5)
- (2)
- (1)
- (13)
- (48)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (9)
- (15)
- (1)
- (3)
- (82)
- (13)
- (1)
- (77)
- (2)
- (12)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (13)
- (2)
- (110)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (2)
- (160)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (61)
- (3)
- (1)
- (50)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (23)
- (1)
- (15)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Square Microscope Slide Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Intended to be used to label microscope slides. Designed to be individually fed into a laser or ink jet printer.
MilliporeSigma™ MilliSentials™ Lab Adaptable Labels
The MilliSentials™ Lab Adaptable labels have been custom designed and optimized for use throughout the laboratory, withstanding temperatures from -196°C (liquid nitrogen) to 100°C (boiling water).
Thermo Scientific™ Cryoware Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Easily and permanently identify samples and storage boxes with Thermo Scientific™ Cryoware Labels.
Brady™ Aggressive Adhesive Die-cut Multipurpose Nylon Label Tape for M6/M7 Printers
Aggressive adhesive and high pliability are the hallmarks of this nylon cloth label material designed to meet a broad array of identification requirements, from control panels to liquid nitrogen environments.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Nylon |
| For Use With (Application) | Component and Equipment Labeling, General Identification, Laboratory Labeling |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.166 mm |
| Format | Die-cut |
| Thickness (English) | 0.0065 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to +194°F |
| Latex Free | No |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | Halogen-free (DIN VDE 0472 Part 815) |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +90°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ Warning Labels, Pictogram: Battery Hazard
Feature pictograms that indicate battery hazard. Brady™ Warning Labels will adhere to any clean, dry surface and are available in a variety of sizes.
| Shape | Triangle |
|---|---|
| Description | Pictogram: Battery Hazard |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Color | Black,Yellow |
| Material | Pressure-sensitive Vinyl (B-946) |
| For Use With (Application) | Indoor/Outdoor |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
Brady™ Container Label: DIESEL FUEL
Identify the contents of various containers with easy visibility. Brady™ Container Labels are made from laminated polyester and display text in red on yellow.
Brady™ Large HMIG Pin-Feed Labels: Paper, Black/Blue/Red/Yellow on White, 3.875 H x 3.875 in W, HEALTH FLAMMABILITY INSTABILITY PROTECTIVE EQUIPMENT
B-235 Coated Paper with pressure sensitive acrylic adhesive from Brady™ adheres to most surfaces
Brady™ HMIG Labels
Inform employees of health, flammability and reactivity hazards. Brady HMIG Labels include a hazard rating index as well as a personal protective equipment guide.
Brady™ Bradylite™ Ultra Reflective Number: 8
Ideal for low light or dark areas. Brady™ Bradylite™ Ultra Reflective Number labels are made from Engineering Grade B-997 material and display text in Yellow on Black.
Brady™ Bradylite™ Ultra Reflective Number: 9
Ideal for low light or dark areas. Brady™ Bradylite™ Ultra Reflective Number labels are made from Engineering Grade B-997 material and display text in Yellow on Black.
Brady™ Cema Safety Label: CAUTION: HAZARDOUS ENVIRONMENT RESPIRATORY PROTECTION REQUIRED AUTHORIZED…
Weathers up to 8 years outdoors, even longer indoors, and withstands wide temperature variations (up to 230°F). Polyester, Black/Yellow on White.
Brady™ B30 Series Raised Profile Rectangular Labels
Raised panel adhesive taped polyester (B-593) labels are designed for patch panel identification, external push-buttons, switches and internal connection points.
Brady™ BBP™85 and PowerMark™ Indoor/Outdoor Vinyl Tapes - Clear
For all-purpose facility and safety identification
| Length (Metric) | 15.2 m |
|---|---|
| Life Span | 8 to 10 Years |
| For Use With (Equipment) | BBP85™, PowerMark™ Printer |
| Color | Clear |
| Length (English) | 50 ft. |
| Temperature Range (English) | -40° to +180°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Vinyl (B-595) |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
Brady™ Write-On Container Labels, Blank, NFPA Color Bar format
Economical option for secondary container labeling. Brady™ Write-On Container Labels are available in both HMIG Color Bar and NFPA format.
Brady™ MetaLabel™ Series Metallic, Non-Metal Labels, B-480
Used to identify property from components to finished products. Brady™ MetaLabel™ Series Metallic, Non-Metal Labels are made of Metallic, Non-Metal Polyester.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Color | Light Gray |
| For Use With (Application) | Asset Tracking, General and Industrial Identificationentification, Rating Plates |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.112 mm |
| Format | Roll |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -70°C |
| Thickness (English) | 0.0044 in. |
| Temperature Range (English) | -94°F to +230°F |
| Coating | None |
| Temperature Range (Metric) | -70°C to +110°C |
| Finish | Satin |
| Adhesive Type | Permanent Rubber |