GC Capillary Columns
- (1)
- (3)
- (31)
- (13)
- (18)
- (4)
- (1)
- (134)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (29)
- (2)
- (2)
- (580)
- (2)
- (7)
- (34)
- (10)
- (1)
- (189)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (10)
- (5)
- (39)
- (2)
- (5)
- (2)
- (389)
- (1)
- (24)
- (291)
- (1)
- (275)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (44)
- (5)
- (5)
- (9)
- (21)
- (4)
- (222)
- (5)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (107)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (15)
- (3)
- (1)
- (1)
- (41)
- (54)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (2)
- (192)
- (2)
- (21)
- (34)
- (16)
- (1)
- (2)
- (8)
- (3)
- (7)
- (3)
- (11)
- (2)
- (2)
- (1)
- (70)
- (3)
- (2)
- (32)
- (2)
- (3)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (43)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (22)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (14)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
- (22)
- (10)
- (21)
- (14)
- (12)
- (9)
- (1)
- (11)
- (11)
- (6)
- (40)
- (8)
- (16)
- (5)
- (5)
- (9)
- (7)
- (4)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (3)
- (4)
- (5)
- (6)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (16)
- (8)
- (2)
- (1)
- (17)
- (1)
- (10)
- (3)
- (6)
- (4)
- (2)
- (3)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (13)
- (4)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (9)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (33)
- (4)
- (13)
- (10)
- (11)
- (1)
- (6)
- (3)
- (9)
- (1)
- (4)
- (22)
- (6)
- (2)
- (4)
- (8)
- (3)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (3)
- (6)
- (17)
- (5)
- (7)
- (5)
- (4)
- (2)
- (78)
- (40)
- (54)
- (21)
- (9)
- (11)
- (1)
- (38)
- (26)
- (2)
- (179)
- (14)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (39)
- (78)
- (39)
- (14)
- (5)
- (31)
- (5)
- (3)
- (3)
- (56)
Résultats de la recherche filtrée
MilliporeSigma™ Supelco™ VOCOL™ Capillary GC Column, df 1.5 μm
Designed for analyses of volatile organic compounds (VOCs). Offers great retention and resolution of highly volatile compounds.
| Épaisseur du film | 1.5 μm |
|---|---|
| Matériau | Fused Silica |
| Catégorie | Capillary GC |
| Température max | Subambient to 230°C (isothermal or programmed) |
| Type d’USP | None |
| Diamètre (métrique) interne | 0.25 mm |
| Matériau de remplissage | Bonded |
| À utiliser avec (application) | Gas Chromatography (GC) |
| Gamme de produit | VOCOL |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB-20 Capillary GC Column, df 1 μm
Designed for the analysis of aromatic analytes.
MilliporeSigma™ Supelco™ Equity™-1 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Designed for general purpose applications where a non-polar column is required.
| Épaisseur du film | 0.25 μm |
|---|---|
| Matériau | Fused Silica |
| Catégorie | Capillary GC |
| Température max | -60°C to +300°C (isothermal or programmed) |
| Type d’USP | G1, G2, G9 |
| Polarité | Non-Polar |
| Matériau de remplissage | Poly(dimethyl siloxane) |
| À utiliser avec (application) | Gas Chromatography (GC) |
| Gamme de produit | Equity |
MilliporeSigma™ Supelco™ SP™-2560 Capillary GC Column, df 0.20 μm
Highly specialized column that offers both polar and polarizable features.
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-IL60i Capillary GC Column, df 0.26 μm
Alternative to existing PEG/wax columns.
| Épaisseur du film | 0.26 μm |
|---|---|
| Matériau | Fused Silica |
| Catégorie | Capillary GC |
| Température max | 35°C to 280°C (isothermal or programmed) |
| Type d’USP | None |
| Diamètre (métrique) interne | 0.32 mm |
| Polarité | Polar |
| Matériau de remplissage | 1,12-di(tripropylphosphonium)dodecane bis(trifluoromethanesulfonyl)imide |
| À utiliser avec (application) | Gas Chromatography (GC) |
| Gamme de produit | SLB |
Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-WaxMS GC Columns with SafeGuard
Produce consistent results with this low-bleed, stable column produces.
| Type d’USP | G14, G15, G16, G20, G39 |
|---|---|
| Granulométrie | 0.25 μm |
| Phase stationnaire | TraceGOLD™ TG-WAXMS |
| Plage de températures | 40°C°C to 260°C |
| À utiliser avec (application) | GC/MS |
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-35MS AMINE GC Columns
Utilizes a chemically altered tubing surface to reduce peak tailing and eliminates the need for column priming when analysing amines and other basic compounds.
| Température max | 220°C |
|---|---|
| Polarité | Mid-Polar |
| Phase stationnaire | TraceGOLD™ TG-35 MS Amine |
| À utiliser avec (application) | GC/MS Amines Including Alkylamines, Diamines, Triamines and Ethanolamines,GC/MS for Nitrogen-Containing Heterocyclics |
Thermo Scientific™ TRACE™ GC Columns for Specific EPA Methods
Perform specific EPA methodologies with confidence and unsurpassed performance.
| Température max | 280/300°C |
|---|---|
| Type d’USP | G43 |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-624 Capillary GC Column, df 3 μm
Designed for purge-and-trap analyses of volatile halogenated, non-halogenated, and aromatic contaminants from environmental samples.
MilliporeSigma™ Supelco™ Nukol™ Capillary GC Column, df 0.50 μm
Useful for the analyses of volatile acidic compounds.
| Épaisseur du film | 0.50 μm |
|---|---|
| Matériau | Fused Silica |
| Catégorie | Capillary GC |
| Diamètre (métrique) interne | 0.53 mm |
| Matériau de remplissage | Acid-modified poly(ethylene glycol) |
| À utiliser avec (application) | Gas Chromatography (GC) |
| Gamme de produit | Nukol |
MilliporeSigma™ Supelco™ β-DEX™ 325 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Capillary GC column is also known as open tubular column. The carrier gas flows through the central aperture and is unrestricted throughout the length of the column.
MilliporeSigma™ Supelco™ PTA-5 Capillary GC Column, df 1 μm
PTA-5 Capillary GC Column is a specially treated nonpolar capillary column, and is primarily dedicated towards amino compounds.
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIRALDEX™ B-DP Capillary GC Column, df 0.12 μm
Excellent for the analysis of aliphatic and aromatic amines
MilliporeSigma™ Supelco™ Omegawax™ Capillary GC Column, df 0.25 μm
Omegawax™ capillary GC column may be used for herbicide determination using In-tube Solid-phase microextraction (SPME).
| Longueur (métrique) | 30 m |
|---|---|
| Épaisseur du film | 0.25 μm |
| Matériau | Fused Silica |
| Catégorie | Capillary GC |
| Température max | 50°C to 280°C (isothermal or programmed) |
| Type d’USP | G16 |
| Matériau de remplissage | Poly(ethylene glycol) |
| À utiliser avec (application) | Gas Chromatography (GC) |
| Gamme de produit | Omegawax |
Thermo Scientific™ TRACE™ GC Columns for Pesticides
Identify organophosphate and organochlorine pesticides with high performance, sensitivity and reproducibility.
| Longueur (métrique) | 30 m |
|---|---|
| Épaisseur du film | 0.25 μm |
| Température max | 280/300°C |
| Type d’USP | G43 |
| Diamètre (métrique) interne | 0.25 mm |
| Diamètre (métrique) | 0.25 mm |
| À utiliser avec (application) | Pesticides Analysis |
| Gamme de produit | TRACE |