GC Capillary Columns
- (1)
- (3)
- (31)
- (13)
- (18)
- (4)
- (1)
- (134)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (29)
- (2)
- (2)
- (580)
- (2)
- (7)
- (34)
- (10)
- (1)
- (189)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (10)
- (5)
- (39)
- (2)
- (5)
- (2)
- (389)
- (1)
- (24)
- (291)
- (1)
- (275)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (44)
- (15)
- (15)
- (3)
- (5)
- (1)
- (10)
- (21)
- (45)
- (276)
- (4)
- (5)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (108)
- (21)
- (1)
- (1)
- (3)
- (192)
- (3)
- (23)
- (42)
- (19)
- (7)
- (3)
- (11)
- (4)
- (1)
- (70)
- (3)
- (2)
- (32)
- (2)
- (3)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (22)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (14)
- (43)
- (2)
- (1)
- (2)
- (22)
- (2)
- (10)
- (21)
- (14)
- (13)
- (9)
- (1)
- (11)
- (7)
- (11)
- (6)
- (40)
- (8)
- (16)
- (5)
- (5)
- (9)
- (7)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (3)
- (4)
- (5)
- (6)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (16)
- (8)
- (2)
- (1)
- (17)
- (10)
- (3)
- (1)
- (6)
- (4)
- (3)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (13)
- (4)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (9)
- (7)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (33)
- (4)
- (13)
- (10)
- (11)
- (1)
- (6)
- (3)
- (9)
- (1)
- (4)
- (22)
- (6)
- (2)
- (4)
- (8)
- (3)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (3)
- (6)
- (17)
- (5)
- (7)
- (5)
- (4)
- (2)
- (78)
- (40)
- (54)
- (21)
- (9)
- (11)
- (1)
- (38)
- (26)
- (2)
- (179)
- (14)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (39)
- (78)
- (39)
- (14)
- (5)
- (31)
- (5)
- (3)
- (3)
- (56)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-ILD3606 Capillary GC Column, df 0.20 μm
Excellent at separations involving benzene (and other aromatics) and oxygenates in petroleum products, such as gasoline.
| Max. Temperature | 50°C to 260°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | 1,5-Di(2,3-dimethylimidazolium)pentane bis(trifluoromethylsulfonyl)imide |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.20 μm |
| USP Type | None |
| Product Line | SLB |
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-VRX GC Columns
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-VRX GC Columns provide good resolution and fast analysis times for volatile compounds.
| Max. Temperature | 260°C |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-VRX |
| Polarity | Non-Polar |
MilliporeSigma™ Supelco™ SE-54 Capillary GC Column
Popular GC column for analyzing polynuclear aromatics and underivatized phenolics.
MilliporeSigma™ Supelco™ Petrocol™ DH Capillary GC Column, df 0.50 μm
Designed for the analysis of complex hydrocarbon mixtures.
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIRALDEX™ A-TA Capillary GC Column, df 0.12 μm
Exhibits high selectivity for oxygen-containing analytes in the form of alcohols, ketones, acids, aldehydes and lactones.
MilliporeSigma™ Supelco™ Equity™-5 Capillary GC Column, df 1 μm
Designed for general purpose applications where a non-polar column is required.
| Max. Temperature | -60°C to +300°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Length (Metric) | 30 m |
| Packing Material | Poly(dimethyl siloxane) |
| Polarity | Non-Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 1 μm |
| USP Type | G27, G36 |
| Product Line | Equity |
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIRALDEX™ B-PM Capillary GC Column, df 0.12 μm
General-purpose column used for the separation of acids, alcohols, barbitals, diols, epoxides, esters, hydrocarbons, ketones, lactones and terpenes
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-35MS GC Columns
Use these columns for a higher phenyl content that provides useful elution order and retention time changes.
| Max. Temperature | 300/320°C |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-35 MS |
| Polarity | Mid-Polar |
| USP Type | G42 |
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-5HT GC Columns
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-5HT GC Columns offer extended operation up to 400°C, ideal for high temperature GC applications.
| Max. Temperature | 380/400°C |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-5 HT |
| Polarity | Low-Polar |
| For Use With (Application) | Pesticides Analysis,GC/MS for Pesticides,GC/MS for Residual Solvents, Solvents, and Solvent Impurities |
| USP Type | G27, G36 |
| Product Line | TraceGOLD |
MilliporeSigma™ Supelco™ Empty Stainless Steel GC Column
For less demanding applications where the inertness of glass is not required, choose more economical stainless steel. Column can be carefully bent to fit most instruments.
| Type | Empty GC |
|---|---|
| Packing Material | None |
| Diameter (Metric) Inner | 2.1 mm |
| Material | Stainless Steel Column |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
MilliporeSigma™ Supelco™ Alumina KCl PLOT Capillary GC Column
Porous-layer open-tubular (PLOT) columns are a powerful tool used in gas chromatography for analysis of fixed gases, light hydrocarbons and volatile solvents. They are mostly preferred over traditional columns.
| Max. Temperature | -100°C to +200°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Chloride-deactivated Alumina |
| Polarity | Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| USP Type | None |
MilliporeSigma™ Supelco™ TCEP Capillary GC Column, df 0.44 μm
The unique chemistry of the phase allows for specialized separations.
MilliporeSigma™ Supelco™ SP™-2330 Capillary GC Column, df 0.20 μm
Capillary column of SP™-2330 is suitable for being used in gas-liquid chromatography (GLC), used for separation of partially methylated alditol acetates.
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.20 μm |
| Product Line | SP |
MilliporeSigma™ Supelco™ γ-DEX™ 225 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Capillary GC column is also known as open tubular column. The carrier gas flows through the central aperture and is unrestricted throughout the length of the column.
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-608 Capillary GC Column, df 0.50 μm
Suitable for use in herbicide analyses.