HPLC Guard Columns and Cartridges
- (30)
- (1)
- (72)
- (14)
- (1)
- (4)
- (62)
- (1)
- (119)
- (3)
- (1)
- (14)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (2)
- (13)
- (2)
- (79)
- (3)
- (75)
- (13)
- (3)
- (2)
- (10)
- (2)
- (33)
- (2)
- (6)
- (9)
- (2)
- (24)
- (3)
- (1)
- (2)
- (53)
- (2)
- (74)
- (5)
- (5)
- (4)
- (6)
- (247)
- (3)
- (2)
- (5)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (5)
- (4)
- (40)
- (2)
- (96)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (57)
- (1)
- (14)
- (122)
- (3)
- (105)
- (11)
- (1)
- (7)
- (17)
- (2)
- (2)
- (8)
- (74)
- (18)
- (4)
- (3)
- (2)
- (23)
- (10)
- (7)
- (4)
- (1)
- (35)
- (9)
- (2)
- (4)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (35)
- (36)
- (6)
- (1)
- (42)
- (2)
- (3)
- (44)
- (3)
- (2)
- (22)
- (4)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ Proteomix™ SAX-NP3 Strong Anion Exchange Guard Cartridge and Holder, 3 μm Particle Size, Stainless Steel
Used for the analyis or small scale purification of negatively charged biopolymers, such as glycoprotein isoforms, pegylated proteins and oligonucleotide.
| Pore Size | Non-porous |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Type | Anion Exchange HPLC Guard Cartridge and Holder |
| Phase | Anion Exchange |
| Length (Metric) | 1 cm |
| pH | 2.0 to 12.0 |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Proteomix |
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ BIO Wide Pore C5 Supelguard™ Cartridge, 5 μm Particle Size
Kits include one cartridge, a stand-alone holder, a piece of tubing, and 2 nuts and ferrules. Guard cartridges require holders that are sold separately. The 2.1 and 4 mm I.D. cartridges use 21150AST or 59660-U (both stand-alone) or 504254 or 55205 (both integral). The 10 mm I.D. cartridges use 567499-U. The 21.2 mm I.D. cartridges use 581392-U.
TSKgel™ PW-Type Guard Column, 13 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with TSKgel™ Columns, shipped in water.
| Particle Size | 13 μm |
|---|---|
| Solvents | ≤ 20% Organic Solvent |
| Flow Rate | 1.2 mL/min |
| Stationary Phase | Hydroxylated Methacrylate |
| Description | Salt Concentration: ≤ 0.5 M |
| Length (Metric) | 7.5 cm |
| Packing Material | Polymer Particle Platform |
| Diameter (Metric) Inner | 7.5 mm |
| pH | 2 to 12 |
| Technique | Size Exclusion (SEC) |
| Temperature (Metric) Maximum | 80°C |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L38, L39 |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOGEL™ K Guard Column, 9 μm Particle Size
5 cm x 4.6 mm guard column, does not include tubing, nuts or ferrules.
Thermo Scientific™ BetaSil™ Diol Guard Cartridge
The Thermo Scientific™ BetaSil™ Diol Guard Cartridge is available in limited dimensions. Please contact Customer Service for more details.
TSKgel™ Amide-80 Guard Columns, 2 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with TSKgel Amide-80 Columns, 5 μm. TSKgel Guard Columns are stand-alone and do not require separate holders.
| Stationary Phase | Carbamoyl |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | TSKgel™ Amide-80 Columns (5 μm) |
| pH | 2 to 7.5 |
| Technique | Hydrophilic Interaction (HILIC) |
| Surface Area | 450 m2/g |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L68 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express RP-Amide Guard Cartridge, 5 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 5 mm |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-ABZ Supelguard Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
SUPELCOSIL™ LC-ABZ phase has a unique deactivation technology which provides excellent reversed-phase performance for basic compounds, as well as those that are acidic, polar neutral, and non-polar.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 2 cm |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | SUPELCOSIL Supelguard |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express HILIC Guard Cartridge, 5 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | HILIC |
| Length (Metric) | 5 mm |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Supelco™ Proteomix™ WCX-NP10 Weak Cation Exchange Guard Cartridge and Holder, 10 μm Particle Size, Stainless Steel
Used for the analysis or small scale purification of positively charged biopolymers including glycoprotein isoforms and mAb variants.
| Pore Size | Non-porous |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Type | Cation Exchange HPLC Guard Cartridge and Holder |
| Phase | Cation Exchange |
| Length (Metric) | 1 cm |
| pH | 2.0 to 12.0 |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Proteomix |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOGEL™ 8H, 8% Crosslinked HPLC Guard Column, 9 μm Particle Size
Offers excellent separation of many common samples.
BIOshell™ A160 Peptide Phenyl-Hexyl, 2.7 μm HPLC Guard Cartridge, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
The target analytes include peptides and polypeptides < 20 kDa.
| Particle Size | 2.7 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | Phenyl-Hexyl (dimethylphenyl-hexylsilane) bonding |
| Matrix | Fused-Core™ particle platform |
| Length (Metric) | 0.5 cm |
| Endcapped | Endcapped |
| For Use With (Equipment) | HPLC: Suitable, L11 Per USP |
| pH | 2 to 9 |
| Quantity | 3/Pk. |
| Surface Area | 90 m2/g |
Ascentis™ Express 160 Å Phenyl-Hexyl, 2.7 μm HPLC Column, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Target analytes include electron-poor molecules, aromatic or unsaturated compounds (ketones, nitriles, alkenes), as well as peptides and polypeptides < 20 kDa.
| Pore Size | 160 Å pore size |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Stationary Phase | Phenyl-Hexyl (dimethylphenyl-hexylsilane) bonding |
| Matrix | Fused-Core™ particle platform |
| Endcapped | Endcapped |
| For Use With (Equipment) | L11 Per USP |
| pH | 2 to 9 |
| Surface Area | 90 m2/g |
Empore™ Extraction Disk Cartridge, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Recommended for the extraction of moderately-polar to non-polar analytes from aqueous samples (e.g., biological plasma).
| Particle Size | 50 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | C18-SD |
| Endcapped | Endcapped |
| Material | Polypropylene filter (graded density pre-filter) |
MilliporeSigma™ Supelco™ Antibodix™ WCX-NP1.7 Weak Cation Exchange Guard Cartridge and Holder, 1.7 μm Particle Size, Stainless Steel
Antibodix™ columns are designed for the reproducible analysis of charge variants of monoclonal antibodies by salt or pH gradient.
| Pore Size | Non-porous |
|---|---|
| Particle Size | 1.7 μm |
| Type | Cation Exchange Guard Cartridge and Holder |
| Phase | Cation Exchange |
| Length (Metric) | 1 cm |
| pH | 2.0 to 12.0 |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Antibodix |