Low to Medium Pressure LC Columns
- (19)
- (10)
- (7)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (15)
- (32)
- (1)
- (12)
- (31)
- (3)
- (36)
- (44)
- (2)
- (5)
- (2)
- (9)
- (1)
- (41)
- (9)
- (5)
- (20)
- (1)
- (9)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (6)
- (23)
- (9)
- (2)
- (29)
- (24)
- (7)
- (5)
- (6)
- (35)
- (17)
- (27)
- (32)
- (4)
- (3)
- (5)
- (28)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (20)
- (12)
- (8)
- (2)
- (6)
- (3)
- (8)
- (3)
- (131)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (8)
- (55)
- (2)
- (1)
- (24)
- (2)
- (4)
- (1)
- (18)
- (5)
- (1)
- (2)
- (5)
- (3)
- (2)
- (14)
- (3)
- (2)
- (70)
- (3)
- (29)
- (18)
- (24)
- (8)
- (6)
- (2)
- (5)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Chromaflex™ Columns
Ideal for medium-pressure chromatography with aqueous mobile phases
| Includes | Two PTFE end fittings with 20um porosity Polyethylene bed supports, 5 ft. PTFE tubing, 2 flangeless tubing nuts and 2 flangeless ferrules |
|---|---|
| Pore Size | 20 μm |
| Type | Chromatography Column |
| Sterilization Method | Ethylene Oxide, 2N NaOH or 100% Ethanol |
| Temperature (Metric) Range | 0 to 50°C |
| Support Material | HDPE |
| Material | Borosilicate Glass Type I Class A |
| For Use With (Application) | Medium pressure chromatography with aqueous mobile phases |
| Connector Types | 1/4-28 Flangeless fitting |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ FcXP RoboColumn™ Pre-packed columns
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ RoboColumn™ are small chromatography columns used for fully automated and parallel chromatographic separations on robotic liquid handling workstations.
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ AAVX Column
POROS GoPure AAVX chromatography columns are ready-to-use and designed specifically for use in clinical and commercial manufacturing. POROS GoPure AAVX columns are prepared and packed in an ISO Class 7 environment where all product contact materials meet USP <88> Class VI standards.
| Pore Size | Not Applicable |
|---|---|
| Type | Chromatography Column |
| Quantity | 1 Ea. |
Thermo Scientific™ POROS™ Oligo (dT)25 RoboColumn™ Pre-packed columns
These Thermo Scientific™ RoboColumn™ are pre-packed with POROS Oligo (dT)25 Affinity Resin, designed for the purification and isolation of mRNA from in vitro transcription (IVT) manufacturing processes.
| Pore Size | 200 nm |
|---|---|
| Stationary Phase | Poly deoxythymidine 25 mer (dT-25 mer) |
| Product Line | POROS |
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ Oligo (dT)25 Pre-packed Column
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ pre-packed columns are for use in the screening of POROS affinity, ion exchange, and hydrophobic interaction chromatography (HIC) resins or for small scale purification.
| Pore Size | 200 nm |
|---|---|
| Content And Storage | Shipped in 18% ethanol. Store at 2°C to 8°C. |
| Stationary Phase | Poly deoxythymidine 25 mer (dT-25 mer) |
| Product Line | POROS GoPure |
| Column Format | Pre-packed |
MilliporeSigma™ Supelco™ Multi-Layer Silica Gel Dioxin Column
For use with Dioxin Sample Preparation Kit
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ FlexColumn™ Economy Columns
Ideal for use with FPLC™ systems, peristaltic pumps, or gravity flow to 15psi
| Pore Size | 20 μm |
|---|---|
| Type | Economy Chromatography Column |
| Sterilization Method | 2N NaOH or 100% Ethanol |
| Temperature (Metric) Range | 0 to 50°C |
| Endcapped | Yes |
| Support Material | HDPE |
| Diameter (Metric) Inner | 15 mm |
| Material | Borosilicate Glass Type I Class A |
| For Use With (Application) | Ion exchange, affinity, gel filtration and hydrophobic interaction media |
| Cross Sectional Area | 1.77cm3 |
| Connector Types | Male luer lock |
| Max. Pressure | 14.5 psi |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Cadmium Reduction Chromatography Column Only
Replacement Cadmium Reduction Column with PTFE BEVEL-SEAL for use with Kimble™l 419000-8505.
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Disposaflex™ Glass Columns
Multipurpose glass column with polypropylene reservoir
| Includes | 9mL Polypropylene reservoir, lower column fitting with luer outlet, Polyethylene bed supports |
|---|---|
| Type | Chromatography Column Set |
| Length (Metric) | 150 mm |
| Support Material | Polyethylene |
| Diameter (Metric) Inner | 8 mm |
| Material | Glass |
| Column Capacity | 6 mL |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ LambdaXP RoboColumn™ Pre-packed Columns
CaptureSelect RoboColumns are small chromatography columns used for fully automated and parallel chromatographic separations on robotic liquid handling workstations.
| Product Line | CaptureSelect |
|---|
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ Caprylate Pre-packed Column, 0.5 x 5 cm, 1 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ pre-packed columns are intended for the screening of POROS chromatography resins or for small scale purification.
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ Caprylate Pre-packed Column, 0.8 x 10 cm, 5 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ pre-packed columns are intended for the screening of POROS chromatography resins or for small scale purification.
Thermo Scientific™ POROS™ Caprylate RoboColumn™ Pre-packed columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
These Thermo Scientific™ POROS™ Caprylate RoboColumn™ are pre-packed with POROS Caprylate Mixed-Mode Chromatography Resin to remove moderate to high levels of aggregates during downstream processing of therapeutic antibodies in flow-through mode.
| Stationary Phase | Caprylic Acid |
|---|---|
| Type | Pre-packed Column |
| Target | Monoclonal Antibodies |
| Content And Storage | Store at 2–30°C. |
| Product Line | POROS |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ KappaXP RoboColumn™ Pre-packed columns
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ RoboColumn™ are small chromatography columns used for fully automated and parallel chromatographic separations on robotic liquid handling workstations.