Low to Medium Pressure LC Columns
- (10)
- (7)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (23)
- (9)
- (2)
- (29)
- (24)
- (7)
- (5)
- (35)
- (8)
- (107)
- (3)
- (6)
- (1)
- (8)
- (55)
- (2)
- (3)
- (70)
- (29)
- (18)
Résultats de la recherche filtrée
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Flex-Column Economy Columns
20μ PET disk in bed support retains most media
| Matériau | Glass |
|---|---|
| Matériau de support | Glass Wool |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Chromatography Column with Joint
General purpose gravity chromatography columns
DWK Life Sciences Kimble™ FLEX-COLUMNS™ Economy Chromatography Columns
FLEX-COLUMNS™ are economical and easy-to-use. Short columns are typically used for ion exchange chromatography, sample desalting and semi-disposable applications. Long columns are ideally suited for gel filtration and adsorption chromatography.
| Type | Chromatography Column |
|---|
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Basic Chromatography Column with PTFE Stopcock Plug
A general purpose column for analytical separations.
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Chromatography Column with Fritted Disc, PTFE Stopcock Plug and Joint
Gravity chromatography column
| Type | Gravity Chromatography Column |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | 420570 Series reservoir and 420575 series flow control adapters |
| Matériau | Glass |
| Porosité | 40 to 60 μm |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Cadmium Reduction Chromatography Column Only
Replacement Cadmium Reduction Column with PTFE BEVEL-SEAL for use with Kimble™l 419000-8505.
| Type | Adsorption/Ion Exchange Chromatography Column |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass |
| À utiliser avec (application) | Many separations in adsorption and ion exchange chromatography |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ FlexColumn™ Economy Columns
Ideal for use with FPLC™ systems, peristaltic pumps, or gravity flow to 15psi
| Gamme de température (métrique) | 0 to 50°C |
|---|---|
| Type | Economy Chromatography Column |
| Types de connecteurs | Male luer lock |
| Matériau | Borosilicate Glass Type I Class A |
| Zone transversale | 0.39cm3 |
| “End-capped” | Yes |
| Diamètre (métrique) interne | 7 mm |
| Porosité | 20 μm |
| Pression max. | 14.5 psi |
| Méthode de stérilisation | 2N NaOH or 100% Ethanol |
| Matériau de support | HDPE |
| À utiliser avec (application) | Ion exchange, affinity, gel filtration and hydrophobic interaction media |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ FlexColumn™ Economy Columns
Ideal for use with FPLC™ systems, peristaltic pumps, or gravity flow to 15psi
| Gamme de température (métrique) | 0 to 50°C |
|---|---|
| Type | Economy Chromatography Column |
| Types de connecteurs | Male luer lock |
| Matériau | Borosilicate Glass Type I Class A |
| Zone transversale | 4.91cm3 |
| “End-capped” | Yes |
| Diamètre (métrique) interne | 25 mm |
| Porosité | 20 μm |
| Pression max. | 14.5 psi |
| Méthode de stérilisation | 2N NaOH or 100% Ethanol |
| Matériau de support | HDPE |
| À utiliser avec (application) | Ion exchange, affinity, gel filtration and hydrophobic interaction media |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Chromaflex™ Columns
Ideal for medium-pressure chromatography with aqueous mobile phases
| Gamme de température (métrique) | 0 to 50°C |
|---|---|
| Type | Chromatography Column |
| Types de connecteurs | 1/4-28 Flangeless fitting |
| Matériau | Borosilicate Glass Type I Class A |
| Comprend | Two PTFE end fittings with 20um porosity Polyethylene bed supports, 5 ft. PTFE tubing, 2 flangeless tubing nuts and 2 flangeless ferrules |
| Porosité | 20 μm |
| Méthode de stérilisation | Ethylene Oxide, 2N NaOH or 100% Ethanol |
| Matériau de support | HDPE |
| À utiliser avec (application) | Medium pressure chromatography with aqueous mobile phases |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Disposaflex Disposable Polypropylene Column Set
Inexpensive, multipurpose column for analytical separations using aqueous buffers
| Gamme de température (métrique) | 0 to 100°C |
|---|---|
| Type | Chromatography Column |
| Matériau | Glass |
Corning™ PYREX™ Chromatography Column With Coarse Fritted Disc
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for general chromatographic analysis
| Type | Chromatography Column |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Comprend | Fritted disc |
| Porosité | 40 to 60 μm |
| À utiliser avec (application) | General chromatographic analysis |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Disposaflex™ Glass Columns
Multipurpose glass column with polypropylene reservoir
| Longueur (métrique) | 150 mm |
|---|---|
| Type | Chromatography Column Set |
| Capacité de colonne | 6 mL |
| Matériau | Glass |
| Diamètre (métrique) interne | 8 mm |
| Comprend | 9mL Polypropylene reservoir, lower column fitting with luer outlet, Polyethylene bed supports |
| Matériau de support | Polyethylene |