Autosampler Syringes
Syringes for gas chromatography (GC), liquid chromatography (LC) and HPLC autosamplers; includes fixed-needle and removable-needle formats in various sizes, needle gauges, needle point styles, and terminations; includes zero dead-volume and headspace syringes. Specialty syringes designed for unique applications are also available.
- (11)
- (9)
- (2)
- (18)
- (26)
- (1)
- (1)
- (140)
- (14)
- (43)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (19)
- (40)
- (5)
- (1)
- (36)
- (62)
- (15)
- (33)
- (4)
- (34)
- (1)
- (1)
- (55)
- (64)
- (82)
- (3)
- (3)
- (10)
- (44)
- (7)
- (2)
- (27)
- (4)
- (52)
- (69)
- (31)
- (54)
- (2)
- (1)
- (52)
- (27)
- (22)
- (2)
- (1)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (12)
- (4)
- (5)
- (15)
- (15)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (61)
- (2)
- (10)
- (3)
- (16)
- (10)
- (66)
- (16)
- (194)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (120)
- (2)
- (4)
- (9)
- (218)
- (11)
- (66)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (31)
- (12)
- (3)
- (8)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (7)
- (14)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (19)
- (5)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (6)
- (16)
- (13)
- (1)
- (2)
- (2)
- (38)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (10)
Résultats de la recherche filtrée
Hamilton™ 701N Syringe, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
A 10 μL Syringe for PAL GC and Combi PAL (Headspace) GC Autosamplers
| Température (impériale) min. | 68°F |
|---|---|
| Température max. (impériale) | 122°F |
| Diamètre (impériale) de l’aiguille intérieure | 0.005 in. |
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 51 mm |
| Quantité | 1 Ea. |
| Température min. (métrique) | 20°C |
| Longueur (impériale) de l’aiguille | 2 in. |
| Pression max. | 2000 psig (137.9 bar) |
| Température max. (métrique) | 50°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Diamètre (métrique) de l’aiguille intérieure | 0.13 mm |
| Type de connexion | Fixed |
| Volume (métrique) | 10 μL |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Autosampler Syringe, Fixed Needle (FN)
Designed and tested to meet critical autosampler specifications
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 42 mm |
|---|---|
| Type de produit | Gastight™ Syringe |
| Matériau | Stainless Steel (Tip) |
| Numéro de pointe d’aiguille | 1 |
| Calibre d’aiguille | 23 to 26 G |
| Type de pointe d’aiguille | Cone |
| Type de connexion | Fixed, Tapered Needle |
Hamilton™ Gastight™ Syringe, 10 μL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Gas-tight design minimizes gas exchange during GC analysis. Syringes provide accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed.
| Température (impériale) min. | 50°F |
|---|---|
| Type de produit | Gastight™ Syringe |
| Gamme de produits | Hamilton |
| Quantité | 1 Ea. |
| Température min. (métrique) | 10°C |
| Pression max. | 1000 psig (68.9 bar) |
| Volume (métrique) | 10 μL |
MilliporeSigma™ Supelco™ Syringes for Shimadzu™ Autosamplers
For use with Shimadzu™ AOC14, 17, 20 and 20i Autosamplers
| À utiliser avec (équipement) | Shimadzu AOC 14, 17, 20 and 20i GCs |
|---|---|
| Description | Dark Orange Patch on Barrel for Easy Volume Identification |
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 42 mm |
| Type de produit | Syringe |
| Matériau | Stainless Steel (Tip) |
| Numéro de pointe d’aiguille | 1 |
| Quantité | 1 Ea. |
| Type de pointe d’aiguille | Cone |
| Volume (métrique) | 10 μL |
Thermo Scientific™ Manual GC Syringes
Easily accomplish accurate, precise, and reproducible manual injections with Thermo Scientific™ GC Syringes.
| Jetable | Reusable |
|---|
Thermo Scientific™ 100μL Luer-Tip, Gas-Tight Syringe
Thermo Scientific Luer Syringes offer easy, accurate and reproducible injections for a variety of volumes.
Thermo Scientific™ TriPlus RSH Autosampler Fixed Needle Syringe, 5μL
Thermo Scientific™ TriPlus RSH Autosampler Fixed Needle Syringes are accurate and reproducible over a range of volumes.
Hamilton™ 800 Series Syringe, Cemented Needle (N), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Offers the same quality performance as the Hamilton™ 700 Series, but with additional benefits
| Température (impériale) min. | 50°F |
|---|---|
| Température max. (impériale) | 122°F |
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 51 mm |
| Type de produit | Microliter™ Syringe |
| Matériau | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Tip) |
| Température min. (métrique) | 10°C |
| Longueur (impériale) de l’aiguille | 2 in. |
| Température max. (métrique) | 50°C |
| Type de connexion | Cemented |
| Gamme de produits | Hamilton |
| Numéro de pointe d’aiguille | 2 |
| Quantité | 1 Ea. |
| Type de pointe d’aiguille | Bevel |
| Pression max. | 2000 psig (137.9 bar) |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Hamilton™ Gastight™ Syringe, 50 μL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Gas-tight design minimizes gas exchange during GC analysis. Syringes provide accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed.
| Température (impériale) min. | 50°F |
|---|---|
| Gamme de produits | Hamilton |
| Quantité | 1 Ea. |
| Température min. (métrique) | 10°C |
| Volume (métrique) | 50 μL |
Thermo Scientific™ 500μL PTFE Luer-Lok, Gas-Tight Syringe
Thermo Scientific Luer Syringes offer easy, accurate and reproducible injections for a variety of volumes.
Hamilton™ Gastight™ Syringe, 10 μL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with Agilent GC Autosamplers 7693A, 7673, 7683, and 6850 ALS
| Température (impériale) min. | 50°F |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Agilent 7673, 7683, 7693A and 6850 Autosamplers |
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 43 mm |
| Type de produit | Gastight™ Syringe |
| Matériau | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Gamme de produits | Hamilton |
| Numéro de pointe d’aiguille | 1 |
| Température min. (métrique) | 10°C |
| Longueur (impériale) de l’aiguille | 1.71 in. |
| Type de pointe d’aiguille | Cone |
| Pression max. | 1000 psig (68.9 bar) |
| Volume (métrique) | 10 μL |
Thermo Scientific™ TriPlus RSH Autosampler Fixed Needle Syringe, 10μL
Thermo Scientific™ TriPlus RSH Autosampler Fixed Needle Syringes are accurate and reproducible over a range of volumes.
| Type de pointe d’aiguille | Cone |
|---|---|
| Volume (métrique) | 10 μL |
Hamilton™ SampleLock Syringe, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Connects to either male or female luer fittings by using an adapter
| Température (impériale) min. | 50°F |
|---|---|
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 51 mm |
| Type de produit | Gastight™ Syringe |
| Matériau | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Température min. (métrique) | 10°C |
| Longueur (impériale) de l’aiguille | 2 in. |
| Type de connexion | Sample Lock |
| Diamètre (métrique) de l’aiguille extérieure | 0.72 mm |
| Gamme de produits | Hamilton |
| Numéro de pointe d’aiguille | 2 |
| Quantité | 1 Ea. |
| Type de pointe d’aiguille | Bevel |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Diamètre (impériale) de l’aiguille extérieure | 0.0283 in. |
SGE Gastight™ Syringe, Removable Needle (RN), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Suitable for manual dispenser/diluter applications. Maximum inertness for liquid or gas samples.
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 50 mm |
|---|---|
| Type de produit | SGE Gas Tight Syringe |
| Quantité | 1 Ea. |
| Type de pointe d’aiguille | Bevel |