Manual Gas Tight Syringes
Gas tight syringes for manual injections on GC instruments; includes fixed-needle, removable-needle formats in various sizes, needle gauges, needle point styles, and terminations; includes zero dead-volume and headspace syringes.
- (9)
- (9)
- (30)
- (4)
- (1)
- (82)
- (23)
- (1)
- (1)
- (59)
- (4)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (24)
- (1)
- (1)
- (2)
- (45)
- (1)
- (8)
- (56)
- (35)
- (20)
- (3)
- (50)
- (4)
- (44)
- (3)
- (10)
- (10)
- (4)
- (87)
- (10)
- (48)
- (21)
- (12)
- (14)
- (46)
- (8)
- (10)
- (22)
- (3)
- (2)
- (1)
- (112)
- (11)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (3)
- (91)
- (104)
- (1)
- (29)
- (2)
- (2)
- (14)
- (5)
- (9)
- (38)
- (21)
- (26)
- (65)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (222)
- (1)
- (8)
- (1)
- (8)
- (3)
- (278)
- (12)
- (14)
- (6)
- (202)
- (6)
- (3)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (20)
- (4)
- (9)
- (2)
- (11)
- (12)
- (8)
- (6)
- (6)
- (3)
- (16)
- (1)
- (3)
- (1)
- (17)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (14)
- (5)
Filtered Search Results
Hamilton™ 1000 Series Gastight™ Syringes: Fixed-Needle Syringes, LTN Termination, 22 Gauge, 2 in. Needle Length
Mid-volume GASTIGHT syringe ideal for dispensing volumes from 100 μL up to 100 mL. A variety of different terminations and needle options are available in this series.
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.41 mm |
|---|---|
| Product Type | Gastight Syringe |
| Connection Type | Luer Tip, Cemented |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| For Use With (Application) | Ideal for manual and automated HPLC injections, commonly used in syringe pumps and other liquid handling instruments |
| Needle Gauge | 22 G |
| Max. Pressure | 200 psi |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.028 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.016 in. |
Hamilton™ 1700 Series Gastight™ Syringes: N Termination
Gastight version of the original 700 series syringes, ideal for dispensing volumes from 1 up to 500μL
| Length (Metric) | 51 mm |
|---|---|
| Connection Type | Cemented |
| Length (English) | 2 in. |
| Length (English) Needle | 2 in. |
Thermo Scientific™ GC Syringe for CTC
Thermo Scientific™ Gastight GC Syringes are accurate and reproducible over a range of volumes.
Thermo Scientific™ Male Luer-LOK Priming Syringes
Thermo Scientific™ Male Luer-LOK Priming Syringes offer easy, accurate and reproducible manual injections.
Thermo Scientific™ Luer-Tip, Gas-Tight Manual Syringes for GC Systems
Get a gas-tight syringe for manual injections. This syringe features a Luer-Tip connection and is available in a variety of sizes.
Thermo Scientific™ Manual, Fixed Needle, Gas Tight Syringes for GC Instruments
Choose Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for manual accurate, reproducible GC sample introduction using an affixed needle and a plunger that creates a tight seal.
Thermo Scientific™ TriPlus RSH Autosampler Fixed GT Needle Syringe
Thermo Scientific™ TriPlus RSH Autosampler Fixed GT Needle Syringes are accurate and reproducible over a range of volumes.
| Connection Type | Fixed |
|---|---|
| Material | Stainless Steel (Needle),Stainless Steel (Plunger) |
| Length (Metric) Needle | 57 mm |
Thermo Scientific™ Removable-Needle Autosampler Syringes for GC Instruments
Thermo Scientific™ Removable-Needle Autosampler Syringes for GC Instruments are accurate and reproducible over a range of volumes.
Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for GC Instruments
Choose Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for accurate, reproducible GC sample introduction using an affixed needle and a plunger that creates a tight seal.
| Connection Type | Fixed |
|---|
Synthware™ Cannula
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cannula for the transfer and handling of air sensitive materials.
| Color | Silver |
|---|---|
| Graduated | No |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Organic Synthesis |
| Sterility | Non-sterile |
Synthware™ Syringe Needles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Long needle used for solvent retrieval.
| Quantity | 1 Ea. |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Organic Synthesis |
Hamilton™ 900 Microliter Syringes, RN Termination
The 900 series syringe is the economical version of the 800 series syringe. This series of syringes is ideal for dispensing volumes from 0.5 μL up to 10 μL. The syringe holder is permanently attached to the syringe barrel. This reduces the initial cost of the syringe but eliminates the possibility of replacement components.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Length (Metric) | 51 mm |
| Length (English) | 2 in. |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Plunger) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| For Use With (Application) | Designed for dispensing liquids manually to achieve the highest level of accuracy and precision possible, recommended for septum penetration |
| Max. Pressure | 2000 psi |
| Includes | Hand lapped plunger |
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.13 mm |
| Product Type | Microliter Syringe |
| Diameter (Metric) Outer | 6.6 mm |
| Connection Type | Removable |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Diameter (English) Outer | 0.26 in. |
| Needle Point Style | Sharp, Bevel, Curved, Non-coring |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Needle Gauge | 26s G |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.005 in. |
Hamilton™ Gastight™ Removable Autosampler Syringes For Agilent 7670, 7671, and 7672 ALS GC
Syringes are designed to work with Agilent 7670, 7671, and 7672 Automatic Liquid Sampler (ALS) gas chromatography (GC) autosamplers
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Length (Metric) | 51 mm |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Length (English) | 2 in. |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Plunger) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.013 cm |
| For Use With (Equipment) | Agilent 7670, 7671, and 7672 Automatic Liquid Sampler, Gas Chromatography Autosamplers |
| Diameter (Metric) Outer | 0.66 cm |
| Connection Type | Removable |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Diameter (English) Outer | 0.26 in. |
| Needle Point Style | Sharp, Bevel, Curved, Non-coring |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.047 cm |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Needle Gauge | 26s G |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.018 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.005 in. |
Restek™ Presents SGE Gas-Tight Syringes for Rheodyne and Valco Valves
For Rheodyne and Valco valves.
| Needle Point Number | 3 |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.41 mm |
| For Use With (Equipment) | Rheodyne and Valco Valves |
| Product Type | SGE Gas-Tight Syringes |
| Connection Type | Removable |
| Needle Point Style | 3 |
| Quantity | Ea. |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Material | PTFE (Tip) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Needle Gauge | 22 G |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.028 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.0162 in. |
Hamilton™ Constant Rate-700 HPLC Syringes & Replacement Parts
Syringes are designed to delive reasy, reproducible injection of liquid samples into an injector on HPLC instrumentation. The CR-700 standardizes three major variables: sample volume, rate of injection, and depth of needle penetration. Even when operated by different technicians, the CR-700 provides reproducibility of +1% of the total syringe volume in routine procedures.
| For Use With (Equipment) | HPLC Injection Valves |
|---|---|
| Needle Point Style | Blunt |
| Length (English) Needle | 2 in. |