Manual Gas Tight Syringes
Gas tight syringes for manual injections on GC instruments; includes fixed-needle, removable-needle formats in various sizes, needle gauges, needle point styles, and terminations; includes zero dead-volume and headspace syringes.
- (9)
- (9)
- (30)
- (4)
- (1)
- (82)
- (23)
- (1)
- (1)
- (59)
- (4)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (24)
- (1)
- (1)
- (2)
- (45)
- (1)
- (8)
- (56)
- (35)
- (20)
- (3)
- (50)
- (4)
- (44)
- (3)
- (10)
- (10)
- (4)
- (87)
- (10)
- (48)
- (21)
- (12)
- (14)
- (46)
- (8)
- (10)
- (22)
- (3)
- (2)
- (1)
- (112)
- (11)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (3)
- (91)
- (104)
- (1)
- (29)
- (2)
- (2)
- (14)
- (5)
- (9)
- (38)
- (21)
- (26)
- (65)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (222)
- (1)
- (8)
- (1)
- (8)
- (3)
- (278)
- (12)
- (14)
- (6)
- (202)
- (6)
- (3)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (20)
- (4)
- (9)
- (2)
- (11)
- (12)
- (8)
- (6)
- (6)
- (3)
- (16)
- (1)
- (3)
- (1)
- (17)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (14)
- (5)
Filtered Search Results
Hamilton™ 1000 Series Gastight™ Syringes: Fixed-Needle Syringes, LTN Termination, 22 Gauge, 2 in. Needle Length
Mid-volume GASTIGHT syringe ideal for dispensing volumes from 100 μL up to 100 mL. A variety of different terminations and needle options are available in this series.
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.41 mm |
|---|---|
| Product Type | Gastight Syringe |
| Connection Type | Luer Tip, Cemented |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| For Use With (Application) | Ideal for manual and automated HPLC injections, commonly used in syringe pumps and other liquid handling instruments |
| Needle Gauge | 22 G |
| Max. Pressure | 200 psi |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.028 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.016 in. |
Hamilton™ 1700 Series Gastight™ Syringes: N Termination
Gastight version of the original 700 series syringes, ideal for dispensing volumes from 1 up to 500μL
| Length (Metric) | 51 mm |
|---|---|
| Connection Type | Cemented |
| Length (English) | 2 in. |
| Length (English) Needle | 2 in. |
Thermo Scientific™ Male Luer-LOK Priming Syringes
Thermo Scientific™ Male Luer-LOK Priming Syringes offer easy, accurate and reproducible manual injections.
Thermo Scientific™ GC Syringe for CTC
Thermo Scientific™ Gastight GC Syringes are accurate and reproducible over a range of volumes.
Thermo Scientific™ Removable-Needle Autosampler Syringes for GC Instruments
Thermo Scientific™ Removable-Needle Autosampler Syringes for GC Instruments are accurate and reproducible over a range of volumes.
Thermo Scientific™ TriPlus RSH Autosampler Fixed GT Needle Syringe
Thermo Scientific™ TriPlus RSH Autosampler Fixed GT Needle Syringes are accurate and reproducible over a range of volumes.
| Connection Type | Fixed |
|---|---|
| Material | Stainless Steel (Needle),Stainless Steel (Plunger) |
| Length (Metric) Needle | 57 mm |
Thermo Scientific™ Luer-Tip, Gas-Tight Manual Syringes for GC Systems
Get a gas-tight syringe for manual injections. This syringe features a Luer-Tip connection and is available in a variety of sizes.
Thermo Scientific™ Manual, Fixed Needle, Gas Tight Syringes for GC Instruments
Choose Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for manual accurate, reproducible GC sample introduction using an affixed needle and a plunger that creates a tight seal.
Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for GC Instruments
Choose Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for accurate, reproducible GC sample introduction using an affixed needle and a plunger that creates a tight seal.
| Connection Type | Fixed |
|---|
Synthware™ Syringe Needles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Long needle used for solvent retrieval.
| Quantity | 1 Ea. |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Organic Synthesis |
Synthware™ Cannula
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cannula for the transfer and handling of air sensitive materials.
| Color | Silver |
|---|---|
| Graduated | No |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Organic Synthesis |
| Sterility | Non-sterile |
Restek™ Presents SGE Gas-Tight Syringes for Agilent 7673/7683/6850
For Agilent 7673, 7683, 7693A, and 6850 Autosamplers.
| For Use With (Equipment) | Agilent 7673, 7683, 6850 Autosampler |
|---|---|
| Product Type | SGE Gas-Tight Syringes for Agilent Autosamplers |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Needle Point Style | Cone |
| Quantity | Ea. |
| Material | PTFE (Tip) |
| Length (English) Needle | 1.6 in. |
Restek™ Presents Hamilton PTFE Fluorocarbon Resin-Tip, Gas-Tight Syringes: Needle: LTN
Suitable for gases or liquids.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.41 mm |
| Product Type | Hamilton PTFE Tip, Gas-Tight Syringes |
| Needle Point Style | 2 |
| Quantity | Ea. |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Material | PTFE (Tip) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| For Use With (Application) | Suitable for gases or liquids for maximum inertness |
| Needle Gauge | 22 G |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.028 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.0162 in. |
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| For Use With (Application) | Ideal for despensing both liquids and gases |
| Product Type | Gastight Syringe |
| Diameter (Metric) Outer | 7.75 mm |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Diameter (English) Outer | 0.305 in. |
| Needle Point Style | Sharp, Bevel, Curved, Non-coring |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.028 in. |
| Includes | Plunger protection, inert Kel-F male luer cone |
|---|---|
| Accuracy | ±1% |
| Product Type | Gastight Syringe |
| Connection Type | Luer Tip, Fixed |
| Quantity | Ea. |
| For Use With (Application) | Suitable for gases or liquids for maximum inertness |