Chromatography Syringes
Syringes for manual or autosampler injections, in a variety of sizes, needle gauges, point styles, and terminations; includes electronic and manual gas tight syringes, HPLC general syringes, and replacement parts and accessories. Choose from leading brands for analytical gas and liquid syringes. Specialty syringes designed for unique applications are also available.
Filtered Search Results
Hamilton™ 1700 Series Gastight™ Syringes: N Termination
Gastight version of the original 700 series syringes, ideal for dispensing volumes from 1 up to 500μL
| Length (Metric) | 51 mm |
|---|---|
| Connection Type | Cemented |
| Length (English) | 2 in. |
| Length (English) Needle | 2 in. |
Hamilton™ 1000 Series Gastight™ Syringes: Fixed-Needle Syringes, LTN Termination, 22 Gauge, 2 in. Needle Length
Mid-volume GASTIGHT syringe ideal for dispensing volumes from 100 μL up to 100 mL. A variety of different terminations and needle options are available in this series.
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.41 mm |
|---|---|
| Product Type | Gastight Syringe |
| Connection Type | Luer Tip, Cemented |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| For Use With (Application) | Ideal for manual and automated HPLC injections, commonly used in syringe pumps and other liquid handling instruments |
| Needle Gauge | 22 G |
| Max. Pressure | 200 psi |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.028 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.016 in. |
Thermo Scientific™ GC Syringes for Agilent Instruments
Easily accomplish accurate, precise, and reproducible injections with Thermo Scientific™ GC Syringes for Agilent Instruments.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Agilent GC Instruments |
| Product Type | GC Autosampler Syringe, Fixed Needle |
| Needle Point Style | Cone |
| Length (Metric) Needle | 42 mm |
Hamilton™ 900 Series Syringe, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
The Economical Version of Hamilton™ 800 Series Syringes
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Tip) |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Max. Pressure | 2000 psig (137.9 bar) |
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.13 mm |
| Product Type | Microliter™ Syringe |
| Diameter (English) Outer | 0.260 in. |
| Needle Point Style | Bevel |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Needle Gauge | 26s G |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.005 in. |
| Product Line | Hamilton |
SGE Syringes, Cone Tip, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Designed and tested to meet critical autosampler specifications. For use with the PerkinElmer™ Autosystem.
| Needle Point Number | 1 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | PerkinElmer Autosystem |
| Needle Point Style | Cone |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Length (Metric) Needle | 70 mm |
Fixed Needle Autosampler Syringes, 5000uL, for Thermo Scientific™ Instruments
Gas-tight syringe, headspace
Thermo Scientific™ 25μL PTFE Luer-Lok, Gas-Tight Syringe
Thermo Scientific Luer Syringes offer easy, accurate and reproducible injections for a variety of volumes.
Hamilton™ Microliter™ Syringe, 10 μL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with Agilent/HP 7673 and 7683 Autosamplers
| Volume (Metric) | 10 μL |
|---|---|
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Length (Metric) Needle | 43 mm |
| Max. Pressure | 2000 psig (137.9 bar) |
| For Use With (Equipment) | Agilent/HP 7673 and 7683 Autosamplers |
| Product Type | Microliter™ Syringe |
| Connection Type | Cemented |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Length (English) Needle | 1.71 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
MilliporeSigma™ Supelco™ Syringes Fitted with Luer Lock Valve
Feature an interference fit between the plunger tip and the barrel to improve the syringe's gas sealing properties
| Accuracy | ± 1% |
|---|---|
| Description | Pre-fitted with Luer Lock Valve |
| Product Type | Syringe |
| Connection Type | Luer Lock, Kel-F Luer Cones |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger) |
| Autoclavable | Autoclavable |
Thermo Scientific™ 100μL PTFE Luer-Lok, Gas-Tight Syringe
Thermo Scientific Luer Syringes offer easy, accurate and reproducible injections for a variety of volumes.
Hamilton™ 700 Series Syringe, Cone Tip/Side Port, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Allows liquid samples to be filled and dispensed through the side hole. Septum damage is minimized by the solid domed tip.
| Needle Point Number | 5 |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Product Type | Microliter™ Syringe |
| Connection Type | Cemented |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Needle Point Style | Cone with Side Port |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
Hamilton™ 700 Series Syringe, Special Needle (SN), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with Rheodyne™, SSI™, and Valco™ (VISF-2) Injectors
| Needle Point Number | 3 |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| For Use With (Equipment) | Rheodyne, SSI, and Valco VISF-2 |
| Product Type | Microliter™ Syringe |
| Connection Type | Special |
| Needle Point Style | Blunt |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.0283 in. |
| Product Line | Hamilton |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Gas Tight Syringes, Luer Lock
Can be effectively used for the introduction of samples to the gas sampling and injection system (GASIS) inlet
| Product Type | SGE Gas Tight Syringe |
|---|---|
| Connection Type | Luer Lock, Kel-F Luer Cones |
| Quantity | 1 Ea. |
| Autoclavable | Autoclavable |
Hamilton™ 600 Series Syringe, Removable Needle (RN), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Ideal for dispensing volumes ranging from 0.25 μL to 5 μL. Often used in applications that require one handed operation due to the short stroke length and reinforced plunger.
| Needle Point Number | 3 |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Max. Pressure | 2000 psig (137.9 bar) |
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.13 mm |
| For Use With (Equipment) | Rheodyne |
| Product Type | Microliter™ Syringe |
| Diameter (Metric) Outer | 6.60 mm |
| Connection Type | Removable |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Diameter (English) Outer | 0.260 in. |
| Needle Point Style | Blunt |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.711 mm |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Needle Gauge | 22s G |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.028 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.005 in. |
| Product Line | Hamilton |