Autosampler Syringes
Syringes for gas chromatography (GC), liquid chromatography (LC) and HPLC autosamplers; includes fixed-needle and removable-needle formats in various sizes, needle gauges, needle point styles, and terminations; includes zero dead-volume and headspace syringes. Specialty syringes designed for unique applications are also available.
- (20)
- (2)
- (18)
- (26)
- (1)
- (2)
- (140)
- (14)
- (43)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (19)
- (40)
- (5)
- (1)
- (36)
- (62)
- (15)
- (33)
- (4)
- (34)
- (1)
- (1)
- (55)
- (64)
- (82)
- (6)
- (10)
- (44)
- (7)
- (2)
- (27)
- (4)
- (52)
- (69)
- (106)
- (2)
- (1)
- (49)
- (2)
- (3)
- (1)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (12)
- (4)
- (5)
- (15)
- (15)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (92)
- (2)
- (10)
- (16)
- (10)
- (16)
- (260)
- (1)
- (1)
- (1)
- (121)
- (7)
- (4)
- (75)
- (218)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (31)
- (15)
- (8)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (7)
- (14)
- (3)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (13)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (19)
- (5)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (6)
- (16)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (2)
- (38)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
Filtered Search Results
Hamilton™ 1701N Syringe, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with CTC HTS PAL Instruments (HPLC Sampling)
Hamilton™ 1000 Series Syringe, Fixed Needle with Side Port, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Gas-tight design minimizes gas exchange during GC analysis. Syringes provide accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed.
| Needle Point Number | 5 |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Max. Pressure | 200 psig (13.8 bar) |
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.41 mm |
| Product Type | Gastight™ Syringe |
| Connection Type | Luer Tip, Cemented |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Needle Point Style | Cone with Side Port |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Needle Gauge | 22 G |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.0283 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.0161 in. |
| Product Line | Hamilton |
Hamilton™ Gastight™ Syringe, 100 μL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Gas-tight design minimizes gas exchange during GC analysis. Syringes provide accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed.
| Volume (Metric) | 100 μL |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Max. Pressure | 1000 psig (68.9 bar) |
| Product Line | Hamilton |
Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for GC Instruments
Choose Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for accurate, reproducible GC sample introduction using an affixed needle and a plunger that creates a tight seal.
| Connection Type | Fixed |
|---|
Syringes for Thermo Scientific™ HPLC Instruments
Thermo Scientific™ Syringes for Thermo Scientific HPLC Instruments offer easy, accurate and reproducible injections.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Product Type | HPLC Autosampler Syringe |
Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Super-Elastic Plunger Syringe
Thermo Scientific™ syringes for GC instruments are designed to provide enhanced durability,clarity and accuracy in sample introduction.
Thermo Scientific™ 250μL PTFE Luer-Lok, Gas-Tight Syringe
Thermo Scientific Luer Syringes offer easy, accurate and reproducible injections for a variety of volumes.
Thermo Scientific™ TriPlus RSH Autosampler Fixed Needle Syringe, 10μL
Thermo Scientific™ TriPlus RSH Autosampler Fixed Needle Syringes are accurate and reproducible over a range of volumes.
| Volume (Metric) | 10 μL |
|---|---|
| Needle Point Style | Cone |
Hamilton™ 800 Series Syringe, Cemented Needle (N), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Offers the same quality performance as the Hamilton™ 700 Series, but with additional benefits
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Max. Pressure | 2000 psig (137.9 bar) |
| Product Type | Microliter™ Syringe |
| Connection Type | Cemented |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Needle Point Style | Bevel |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Microvolume Syringe
A sample as small as 0.1 μL is contained in the needle
| Description | Plunger-in-needle Syringe |
|---|---|
| Product Type | SGE Microvolume Syringe |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
Hamilton™ 1001LTN Syringes, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
A 1 mL Gastight syringe, available in a variety of different terminations and needle options
| Product Type | Gastight™ Syringe |
|---|---|
| Connection Type | Luer Tip, Cemented |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Volume (Metric) | 1 mL |
| Packaging | Individually Packaged |
| Model | 1001 LTN |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
| Connection Type | Special |
|---|---|
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Tip) |
| Needle Gauge | 26s G |
| Product Line | Hamilton |
Valco™ Precision Sampling Syringe, Series C, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
A heavy duty gas syringe featuring a positive rear plunger stop and a special low-dead volume, removable needle.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Description | Series C |
| Product Type | Precision Sampling Syringe |
| Connection Type | Removable |
| Needle Point Style | Bevel |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.029 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.012 in. |
| Product Line | Valco |
Thermo Scientific™ Manual GC Syringes
Easily accomplish accurate, precise, and reproducible manual injections with Thermo Scientific™ GC Syringes.
| Disposable | Reusable |
|---|