Jugs
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (7)
- (4)
- (17)
- (4)
- (4)
- (2)
- (1)
- (4)
- (8)
- (10)
- (11)
- (24)
- (2)
- (8)
- (15)
- (7)
- (1)
- (3)
- (15)
- (8)
- (3)
- (2)
- (24)
- (3)
- (2)
- (22)
- (6)
- (2)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Narrow Mouth Round Jug with White Polypropylene Cap
Fisherbrand™ Narrow Mouth Round Jug with White Polypropylene Cap provide an excellent moisture barrier and are impact resistant.
Thermo Scientific™ Nalgene™ LDPE Jugs with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Safely handle corrosive liquids while wearing rubber gloves by using these low density polyethylene jugs with closure.
| Distribution par le bouchon | No |
|---|---|
| Description | Jug |
| Nb par paquet | 1 |
| Type de produit | Jug |
| Matériau | LDPE |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Narrow |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Round |
| Couleur | Translucent |
| Nbre par carton | 6 |
| Graduated | No |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Thermo Scientific™ Nalgene™ LDPE Safety Dispensing Jugs with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protect against leakage, breaking and contamination with these low density polyethylene jugs, a safe alternative to glass jugs.
| Distribution par le bouchon | No |
|---|---|
| Description | Safety Dispensing Jug |
| Nb par paquet | 1 |
| Type de produit | Safety Dispensing Jug |
| Matériau | LDPE |
| Type de bouchon | Tethered Screw Closure |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Narrow |
| Diamètre (impériale) intérieur de col | 2.5 in. |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Round |
| Couleur | Translucent |
| Nbre par carton | 4 |
| Diamètre (métrique) intérieur de col | 64 mm |
| Taille du bouchon | 83B |
| Graduated | No |
| Comprend | Integrated shoulder handle, molded bottom grip and molded-in spout |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene Copolymer (PPCO) Jugs with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Safely handle corrosive liquids using rubber gloves and the large carrying handle on this lightweight polypropylene jug.
| Distribution par le bouchon | No |
|---|---|
| Description | Jug |
| Nb par paquet | 1 |
| Type de produit | Jug |
| Matériau | PPCO |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Narrow |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Round |
| Couleur | Translucent |
| Nbre par carton | 6 |
| Graduated | No |
| Comprend | Large carrying handle |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Joint de fermeture | Polyvinyl |
| Type de produit | Square Jug |
| Matériau | HDPE |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Graduated | No |
| Quantité | 4 Jugs/Cs. |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Threaded |
| Forme | Square |
Qorpak™ Natural HDPE Heavy Weight Jug with F422 Foam-lined PP Cap
Heavy-weight, 190 gram jug has an integrated handle and 38-439 neck finish for easy and drip-free pouring. 4 jugs per DOT-UN Approved Reshipper Carton.
Qorpak™ Clear Glass Jugs with Green Thermoset F217 and PTFE Disc
Storage solution for large quantities of liquid.
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Joint de fermeture | F217, PTFE |
| Matériau | Glass |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Couleur de bouchon | Green |
| Taille du bouchon | 38-400 mm |
| Matériau du bouchon | Thermoset |
| Comprend | Molded finger grip |
Qorpak™ Safety Coated Jug
Safety Coated Amber Jugs with molded finger grip and pour-out neck finish are the perfect storage solution for light sensitive products.If the glass breaks, the plastic coating contains the substance in the bottle long enough to allow for proper disposal.
| Couleur | Natural |
|---|---|
| Matériau | HDPE |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Diamètre (impériale) | 5.98 in. |
| Taille du bouchon | 38-439 mm |
| Comprend | Finger grip |
| Diamètre (métrique) | 152 mm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Forme | Round |
Qorpak™ Clear Glass Jugs with Black Phenolic Pulp/Vinyl Cap
Storage solution for large quantities of liquid.
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Joint de fermeture | Pulp/Vinyl |
| Matériau | Glass |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Couleur de bouchon | Black |
| Taille du bouchon | 38-400 mm |
| Matériau du bouchon | Phenolic |
| Comprend | Molded finger grip |
Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Round Handled Jugs — With Black Phenolic Solid PE Cap
Stores large volumes of solid or powder products
Qorpak™ 1 Gallon Plastic Square Handled Jug
Features durable, translucent natural HDPE (high-density Polyethylene) jug with Phenolic pulp/vinyl lined cap attached
Qorpak™ Safety Coated Clear Jugs — With Green Thermoset F217 and PTFE Caps
Provides maximum content visibility
| Hauteur (impériale) | 11.54 in. |
|---|---|
| Revêtement | Safety coated |
| Matériau | Plastic-coated Glass |
| Capacité | 128 oz., 3785 mL |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Couleur de bouchon | Green |
| Matériau du bouchon | Thermoset |
| Diamètre (métrique) | 166 mm |
| Couleur | Clear |
| Hauteur (métrique) | 293 mm |
| Capacité (métrique) | 3785 mL |
| Diamètre (impériale) | 6.54 in. |
| Capacité (impériale) | 128 oz. |
| Taille du bouchon | 38-400 mm |
| Quantité | 4/Cs. |