Pipet Racks
Pipet racks provide organized storage and protection for serological and volumetric pipets. Pipet racks make access to pipets easier and offer support for the elongated shape and somewhat fragile nature of glass pipets. Pipet racks and stands can hold pipets in vertical, horizontal (drawer trays) or angled compartments. Pipet racks are made from a variety of materials including acrylics, wood and polypropylene.
Product Type
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (16)
- (9)
- (2)
Material
- (3)
- (2)
- (10)
- (2)
- (21)
- (3)
- (1)
- (1)
Color
- (7)
- (1)
- (2)
- (28)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
Holds
- (2)
- (1)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Positions
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (15)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Keyword Search:
Clear search
1
–
15
of
38
results
Thermo Scientific™ Owl™ Pipette Can Holder
Keep standard glass and disposable pipettes in square or round cans.
Poltex 4 Pocket PETG Serological Pipette Holder
The Poltex 4 Pocket Serological Pipette Holder is constructed from durable PETG to provide a lasting, space-saving solution for your serological pipettes.
| Height (Metric) | 405 mm |
|---|---|
| Width (English) | 4.6 in. |
| Length (Metric) | 280 mm |
| Size | 4 Pocket |
| Color | Clear |
| Length (English) | 11 in. |
| Material | PETG |
| For Use With (Application) | Serological Pipettes |
| Width (Metric) | 116 mm |
| Dimensions (L x W x H) | 11 x 4.75 x 16 in. |
| Product Type | Serological Pipet Holder |
| Positions | 4 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Holds | Serological Pipets |
| Product Type | Wall or Hood Pipet Bin |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Mount with magnet or use free-standing |
| Height (Metric) | 41 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 4.3 in. |
| Shape | Rectangular |
| Description | Wooden rack |
| Width (English) | 14 in. |
| Color | Brown |
| Quantity | 1 |
| Material | Wood |
| Width (Metric) | 36 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |
| Product Type | Pipet Rack |
| Depth (Metric) | 11 cm |
| Shelves | 2 Tiers |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Holds | Pipets |
| Height (English) | 16 in. |
| Product Type | Pipet Stand |
|---|---|
| Color | Clear,Transparent |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
DWK Life Sciences™ Universal 7 Pipette Work Station, Model 337
Keep your workstation organized with this universal pipette stand for up to 7 pipettes. Available in a variety of colors.
| Includes | Anti-slip pads |
|---|---|
| No. of Racks | 1 Each |
| Shape | Round |
| Description | Model 337 |
| Product Type | Pipette Work Station |
| For Use With (Equipment) | Univeral |
| Positions | 7 |
| Material | Polyamide |
| Holds | Pipettes (7 Single Channel) |
DWK Life Sciences™ Wheaton™ Rack for Serological Pipets
Accommodates two pipet controllers on the top. DWK Wheaton™ Rack for Serological Pipets is clear allowing you to you to view their contents.
Thermo Scientific™ Nalgene™ Acrylic Pipet Box Holder
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Store bags, boxes, pipet canisters or 1 to 100mL individually-wrapped serological pipets.
Socorex Twister™ Universal Pipette Work Stations from DWK Life Sciences™
With 360° rotation that allows easy access to each pipette on stand
| Material | Polyamide |
|---|---|
| Holds | Pipettes (6) |
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Standard brands of pipettors |
| Stackable | No |
| Color | Blue |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Pipets |
Bel-Art™ Horizontal Pipet Support Rack
Supports pipettes horizontally without pressure on fragile tips