cDNA Synthesis Kits and Master Mixes
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (38)
- (1)
- (25)
- (6)
- (5)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (7)
- (16)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (2)
- (11)
- (32)
- (3)
- (6)
- (9)
- (11)
- (2)
Résultats de la recherche filtrée
Invitrogen™ SuperScript™ III First-Strand Synthesis SuperMix for qRT-PCR
SuperScript III First-Strand Synthesis SuperMix for qRT-PCR provides the high-temperature capability of SuperScript III Reverse Transcriptase in an optimized SuperMix format for the synthesis of first-strand cDNA for use in real-time quantitative RT-PCR (qRT-PCR).
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Température de réaction optimale | 50°C |
| Méthode de détection | qPCR |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Vitesse de réaction | 30 min. |
| Format | Super Mix |
| Format de réaction | Master Mix |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Technique | Reverse Transcription |
| Matériau de départ | RNA |
| Conditions d’expédition | Dry Ice |
| Transcriptase inverse | SuperScript III |
| À utiliser avec (application) | Real Time PCR (qPCR) |
Invitrogen™ SuperScript™ IV CellsDirect™ cDNA Synthesis Kit
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
The SuperScript IV CellsDirect cDNA Synthesis Kit is optimized for the synthesis of first-strand cDNA directly from a mammalian cell lysate without first isolating RNA. Cell lysis and reverse transcription are performed in the same tube, and the resulting first-strand cDNA is ready to use in PCR and qPCR.
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Température de réaction optimale | 50°C |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Vitesse de réaction | 10 min. |
| Format | Kit |
| Format de réaction | Premixed Components |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Activité de la ribonucléase H | Reduced |
| Technique | Reverse Transcription |
| Matériau de départ | Cells |
| Conditions d’expédition | Dry Ice |
| Transcriptase inverse | SuperScript IV |
| À utiliser avec (application) | RT-PCR,Real Time PCR (qPCR) |
Thermo Scientific™ Verso cDNA Synthesis Kit
The Thermo Scientific Verso cDNA Synthesis Kit provides robust transcription of RNA to create a complete cDNA pool.
| Température de réaction optimale | 42°C |
|---|---|
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Vitesse de réaction | 30 min. |
| Format | Kit |
| Format de réaction | Separate components |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Activité de la ribonucléase H | Yes |
| Technique | Reverse Transcription |
| Matériau de départ | RNA |
| Taille (produit final) | Up to 11 kb |
| Conditions d’expédition | Wet or Dry Ice |
| Transcriptase inverse | Verso |
| À utiliser avec (application) | Real Time PCR (qPCR),RT-PCR |
Invitrogen™ SuperScript™ IV Single Cell/Low Input cDNA PreAmp Kit
The Invitrogen SuperScript IV Single Cell/Low Input cDNA PreAmp Kit is designed for efficient cDNA synthesis and amplification directly from intact single cells (1–1,000) or low amounts of total RNA (2 pg–10 ng).
| Polymérase | Platinum SuperFi U DNA Polymerase |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Température de réaction optimale | 50°C |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Vitesse de réaction | 30 min. |
| Format | Kit |
| Type de produit final | PCR Amplified cDNA |
| Technique | Reverse Transcription, Preamplification |
| Matériau de départ | Cells or RNA |
| Taille (produit final) | Up to 10 kb |
| Conditions d’expédition | Dry Ice |
| Transcriptase inverse | SuperScript IV |
| À utiliser avec (application) | Next-Generation Sequencing (NGS),Real Time PCR (qPCR) |
Invitrogen™ Second Strand cDNA Synthesis Kit
Invitrogen™ Second Strand cDNA Synthesis Kit is design to produce double-stranded cDNA using first strand reaction without the need for intermediate organic extraction or ethanol precipitation steps. This convenient single-tube format speeds up the synthesis procedure and maximizes cDNA recovery. The kit contains premixed components to reduce the number of pipetting steps necessary to complete the procedure.
| Format de réaction | Separate Components |
|---|---|
| Type de produit | cDNA Synthesis Kit |
| Type de produit final | Double Stranded cDNA |
| À utiliser avec (application) | Cloning |
Thermo Scientific™ Maxima H Minus First Strand cDNA Synthesis Kit
Thermo Scientific Maxima H Minus First Strand cDNA Synthesis Kit, available with or without dsDNase, is a complete system for highly efficient synthesis of first strand cDNA.
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Vitesse de réaction | 30 min. |
| Format de réaction | Separate components |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Activité de la ribonucléase H | Reduced |
| Conditions d’expédition | Dry Ice |
| Température de réaction optimale | 50°C to 55°C |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Format | Kit |
| Quantité | Each |
| Technique | Reverse Transcription |
| Matériau de départ | RNA |
| Taille (produit final) | Up to 20 kb |
| Transcriptase inverse | Maxima H Minus |
Applied Biosystems™ High-Capacity cDNA Reverse Transcription Kit
The High Capacity cDNA Reverse Transcription Kit, available with or without RNase Inhibitor, contains all components necessary for the quantitative conversion of up to 2 μg of total RNA into single-stranded cDNA in a single 20 μL reaction.
| Type de réactif | Reverse Transcription |
|---|---|
| Vitesse de réaction | 120 min. |
| Format | Kit |
| Format de réaction | Separate components |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Quantité | 1 Ea. |
| Activité de la ribonucléase H | Yes |
| Technique | Reverse Transcription |
| Concentration | 50 U/μL |
| Matériau de départ | RNA |
| Conditions d’expédition | Dry Ice |
| Transcriptase inverse | MultiScribe |
Invitrogen™ SuperScript™ III First-Strand Synthesis System
The SuperScript III First-Strand Synthesis System for RT-PCR is optimized to synthesize first-strand cDNA from purified poly(A)+ or total RNA.
Invitrogen™ SuperScript™ IV First-Strand Synthesis System
The SuperScript IV First-Strand Synthesis System for RT-PCR, available with or without ezDNase, is optimized for synthesis of first-strand cDNA from purified poly(A)+ or total RNA.
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Température de réaction optimale | 50°C |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Vitesse de réaction | 10 min. |
| Format | Kit |
| Format de réaction | Separate components |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Quantité | Each |
| Technique | Reverse Transcription |
| Matériau de départ | RNA |
| Taille (produit final) | Up to 12.3 kb |
| Transcriptase inverse | SuperScript IV |
Invitrogen™ SuperScript™ First-Strand Synthesis System for RT-PCR
The SuperScript First-Strand Synthesis System for RT-PCR is optimized for the synthesis of first-strand cDNA from purified poly(A)+ or total RNA.
Invitrogen™ SuperScript™ IV CellsDirect™ Lysis Reagents
The SuperScript IV CellsDirect Lysis Reagents kit includes lysis solution, stop solution, and lysis enhancer. These reagents are part of the SuperScript IV CellsDirect cDNA Synthesis Kit and are made available separately here for use when processing a large number of samples.
Invitrogen™ SuperScript™ IV VILO™ Master Mix
SuperScript IV VILO (SSIV VILO) Master Mix, available with or without ezDNase, is a reaction master mix designed for fast, sensitive, and reproducible cDNA synthesis in RT-qPCR applications.
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Méthode de détection | qPCR |
| Vitesse de réaction | 10 min. |
| Format de réaction | Master Mix |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Activité de la ribonucléase H | Reduced |
| Concentration | 5X |
| Conditions d’expédition | Dry Ice |
| À utiliser avec (application) | Real Time PCR (qPCR) |
| Température de réaction optimale | 50°C |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Format | Master Mix |
| Quantité | Each |
| Technique | Reverse Transcription |
| Matériau de départ | RNA |
| Taille (produit final) | Up to 10 kb |
| Transcriptase inverse | SuperScript IV |
Invitrogen™ SuperScript™ VILO™ Master Mix
SuperScript VILO Master Mix is a first-strand cDNA synthesis master mix for two-step RT-qPCR applications.
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Méthode de détection | qPCR |
| Vitesse de réaction | 60 min. |
| Format de réaction | Master Mix |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Activité de la ribonucléase H | Reduced |
| Concentration | 5X |
| Conditions d’expédition | Dry Ice |
| À utiliser avec (application) | Real Time PCR (qPCR) |
| Température de réaction optimale | 42°C |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Format | Master Mix |
| Technique | Reverse Transcription |
| Matériau de départ | RNA |
| Taille (produit final) | Up to 10 kb |
| Transcriptase inverse | SuperScript III |
Invitrogen™ SuperScript™ IV Template Switching RT Master Mix
Invitrogen SuperScript IV Template-Switching RT Master Mix is designed for high template switching efficiency in cDNA synthesis reactions.
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Vitesse de réaction | 30 min. |
| Format | Master Mix |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Technique | Template Switching Reverse Transcription |
| Concentration | 4X |
| Matériau de départ | Cells or RNA |
Invitrogen™ SuperScript™ III CellsDirect™ cDNA Synthesis Kit
The SuperScript III CellsDirect cDNA Synthesis Kit is optimized for synthesis of first-strand cDNA directly from a mammalian cell lysate without first isolating the RNA.
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Température de réaction optimale | 50°C |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Vitesse de réaction | 50 min. |
| Format | Kit |
| Format de réaction | Separate components |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Activité de la ribonucléase H | Reduced |
| Technique | Reverse Transcription |
| Matériau de départ | Cells |
| Taille (produit final) | Up to 4.5 kb |
| Transcriptase inverse | SuperScript III |
| À utiliser avec (application) | Real Time PCR (qPCR) |