Reverse Transcription Products
Filtered Search Results
Invitrogen™ SuperScript™ III One-Step RT-PCR System with Platinum™ Taq High Fidelity DNA Polymerase
The SuperScript III One-Step RT-PCR System with Platinum Taq High Fidelity is designed for convenient end-point detection and analysis of RNA molecules by one-step RT-PCR.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | SuperScript III |
| Final Product Type | PCR Amplified cDNA |
| PCR Method | 1-step RT-PCR |
| Detection Method | Gel Electrophoresis |
| Polymerase | Platinum Taq High Fidelity |
| Format | One-Step RT-PCR System |
| Size (Final Product) | Up to 10 kb |
| Reaction Format | Premixed Components |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | 1-Step RT-PCR |
| Starting Material | RNA |
Invitrogen™ SuperScript IV UniPrime One-Step RT-PCR System
Invitrogen SuperScript IV UniPrime One-Step RT-PCR System is a convenient one-step formulation for performing fast cDNA synthesis and PCR amplification in a single tube.
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Format | 1-step RT-PCR Kit |
| Reverse Transcriptase | SuperScript IV |
| Size (Final Product) | Up to 13 kb |
| Reaction Format | Master Mix |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Hot Start | Built-in Hot Start |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C to 65°C |
| Technique | 1-step RT-PCR |
| Starting Material | RNA |
| PCR Method | 1-step RT-PCR |
| Multiplex Capability | Yes |
| Detection Method | Gel Electrophoresis |
Invitrogen™ SuperScript™ One-Step RT-PCR System with Platinum™ Taq DNA Polymerase
SuperScript One-Step RT-PCR System with Platinum Taq DNA Polymerase is designed for the convenient end-point detection and analysis of RNA molecules by RT-PCR.
Thermo Scientific™ RevertAid H Minus Reverse Transcriptase (200 U/μL)
Thermo Scientific RevertAid H Minus Reverse Transcriptase is a recombinant M-MuLV RT. The enzyme possesses an RNA-dependent and DNA-dependent polymerase activity, but lacks RNase H activity due to a point mutation in the RNase H domain.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Content And Storage | • RevertAid H Minus Reverse Transcriptase (200 U/μL) |
| Reverse Transcriptase | RevertAid H Minus |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Concentration | 200 U/μL |
| Format | Stand-alone Enzyme |
| Size (Final Product) | Up to 13 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Reaction Speed | 60 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 42°C to 45°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Thermo Scientific™ RevertAid Reverse Transcriptase (200 U/μL)
Thermo Scientific RevertAid Reverse Transcriptase (RT) is a recombinant M-MuLV RT. It differs from the M-MuLV RT by its structure and catalytic properties.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Content And Storage | • RevertAid Reverse Transcriptase (200 U/μL) |
| Reverse Transcriptase | RevertAid |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Concentration | 200 U/μL |
| Format | Stand-alone Enzyme |
| Size (Final Product) | Up to 13 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Reaction Speed | 60 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Yes |
| Optimal Reaction Temperature | 42°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Invitrogen™ SuperScript™ VILO™ Master Mix
SuperScript VILO Master Mix is a first-strand cDNA synthesis master mix for two-step RT-qPCR applications.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | SuperScript III |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Concentration | 5X |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR) |
| Detection Method | qPCR |
| Format | Master Mix |
| Size (Final Product) | Up to 10 kb |
| Reaction Format | Master Mix |
| Reaction Speed | 60 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 42°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Invitrogen™ SuperScript™ IV Template Switching RT Master Mix
Invitrogen SuperScript IV Template-Switching RT Master Mix is designed for high template switching efficiency in cDNA synthesis reactions.
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Format | Master Mix |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Technique | Template Switching Reverse Transcription |
| Concentration | 4X |
| Starting Material | Cells or RNA |
Thermo Scientific™ RevertAid H Minus First Strand cDNA Synthesis Kit
Thermo Scientific RevertAid H Minus First Strand cDNA Synthesis Kit is a complete system for efficient synthesis of first strand cDNA from RNA templates.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Format | Kit |
| Reverse Transcriptase | RevertAid H Minus |
| Size (Final Product) | Up to 13 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Reaction Speed | 60 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 42°C to 45°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR),RT-PCR |
Invitrogen™ SuperScript™ First-Strand Synthesis System for RT-PCR
The SuperScript First-Strand Synthesis System for RT-PCR is optimized for the synthesis of first-strand cDNA from purified poly(A)+ or total RNA.
Invitrogen™ SuperScript™ IV CellsDirect™ Lysis Reagents
The SuperScript IV CellsDirect Lysis Reagents kit includes lysis solution, stop solution, and lysis enhancer. These reagents are part of the SuperScript IV CellsDirect cDNA Synthesis Kit and are made available separately here for use when processing a large number of samples.
Thermo Scientific™ Maxima™ H Minus cDNA Synthesis Master Mix
Thermo Scientific Maxima H Minus cDNA Synthesis Master Mix, available with or without dsDNase, provides all cDNA synthesis reaction components in a convenient one-tube master mix.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | Maxima H Minus |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Quantity | Each |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR),RT-PCR |
| Format | Master Mix |
| Size (Final Product) | Up to 20 kb |
| Reaction Format | Premixed Components |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Thermo Scientific™ RevertAid First Strand cDNA Synthesis Kit
Thermo Scientific RevertAid First Strand cDNA Synthesis Kit is a complete system for efficient synthesis of first strand cDNA from RNA templates.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Content And Storage | • RevertAid Reverse Transcriptase |
| Reverse Transcriptase | RevertAid |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| For Use With (Application) | RT-PCR |
| Format | Kit |
| Size (Final Product) | Up to 13 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Reaction Speed | 60 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Yes |
| Optimal Reaction Temperature | 42°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Thermo Scientific™ Maxima First Strand cDNA Synthesis Kit for RT-qPCR
The Thermo Scientific Maxima First Strand cDNA Synthesis Kit for RT-qPCR, available with or without dsDNase, is a convenient system optimized for cDNA synthesis in two-step quantitative RT-PCR (RT-qPCR) applications.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | Maxima |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Quantity | Each |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR) |
| Format | Kit |
| Size (Final Product) | Up to 20 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Yes |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C to 55°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Applied Biosystems™ High-Capacity cDNA Reverse Transcription Kit
The High Capacity cDNA Reverse Transcription Kit, available with or without RNase Inhibitor, contains all components necessary for the quantitative conversion of up to 2 μg of total RNA into single-stranded cDNA in a single 20 μL reaction.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Format | Kit |
| Reverse Transcriptase | MultiScribe |
| Reaction Format | Separate components |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Reaction Speed | 120 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Yes |
| Quantity | 1 Ea. |
| Technique | Reverse Transcription |
| Concentration | 50 U/μL |
| Starting Material | RNA |
Thermo Scientific™ Maxima H Minus First Strand cDNA Synthesis Kit
Thermo Scientific Maxima H Minus First Strand cDNA Synthesis Kit, available with or without dsDNase, is a complete system for highly efficient synthesis of first strand cDNA.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | Maxima H Minus |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Quantity | Each |
| Format | Kit |
| Size (Final Product) | Up to 20 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C to 55°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |