cDNA Synthesis Kits and Master Mixes
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (38)
- (1)
- (25)
- (6)
- (5)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (7)
- (16)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (2)
- (3)
- (6)
- (9)
- (11)
- (2)
Résultats de la recherche filtrée
Invitrogen™ SuperScript™ VILO™ Master Mix
SuperScript VILO Master Mix is a first-strand cDNA synthesis master mix for two-step RT-qPCR applications.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Dry Ice |
|---|---|
| Méthode de détection | qPCR |
| Vitesse de réaction | 60 min. |
| Format de réaction | Master Mix |
| Activité ribonucléase H | Reduced |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Performance de la PCR pour les régions riches en GC | High |
| Concentration | 5X |
| À utiliser avec (application) | Real Time PCR (qPCR) |
| Température de réaction optimale | 42°C |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Format | Master Mix |
| Technique | Reverse Transcription |
| Matériau de départ | RNA |
| Taille (produit final) | Up to 10 kb |
| Transcriptase inverse | SuperScript III |
Invitrogen™ SuperScript™ IV Template Switching RT Master Mix
Invitrogen SuperScript IV Template-Switching RT Master Mix is designed for high template switching efficiency in cDNA synthesis reactions.
| Type de réactif | Reverse Transcription |
|---|---|
| Vitesse de réaction | 30 min. |
| Format | Master Mix |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Performance de la PCR pour les régions riches en GC | High |
| Technique | Template Switching Reverse Transcription |
| Concentration | 4X |
| Matériau de départ | Cells or RNA |
Invitrogen™ SuperScript™ III CellsDirect™ cDNA Synthesis Kit
The SuperScript III CellsDirect cDNA Synthesis Kit is optimized for synthesis of first-strand cDNA directly from a mammalian cell lysate without first isolating the RNA.
| Température de réaction optimale | 50°C |
|---|---|
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Vitesse de réaction | 50 min. |
| Format | Kit |
| Format de réaction | Separate components |
| Activité ribonucléase H | Reduced |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Performance de la PCR pour les régions riches en GC | High |
| Technique | Reverse Transcription |
| Matériau de départ | Cells |
| Taille (produit final) | Up to 4.5 kb |
| Transcriptase inverse | SuperScript III |
| À utiliser avec (application) | Real Time PCR (qPCR) |
Invitrogen™ SuperScript™ III First-Strand Synthesis SuperMix
The SuperScript III First-Strand Synthesis SuperMix is an optimized formulation for first-strand cDNA synthesis from purified poly(A)+ or total RNA. RNA targets from 100 bp to >12 kb can be detected with this system.
Applied Biosystems™ High-Capacity RNA-to-cDNA™ Kit
The High Capacity RNA-to-cDNA Kit is a streamlined reverse transcription kit designed for optimum performance with TaqMan Gene Expression Master Mix, Power SYBR Green PCR Master Mix, and other PCR enzymes.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Dry Ice |
|---|---|
| Température de réaction optimale | 37°C |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Vitesse de réaction | 30 to 60 min. |
| Format | Kit |
| Format de réaction | Premixed Components |
| Activité ribonucléase H | Yes |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Technique | Reverse Transcription |
| Matériau de départ | RNA |
| Taille (produit final) | Up to 7 kb |
| Transcriptase inverse | MultiScribe |
| À utiliser avec (application) | Real Time PCR (qPCR),RT-PCR |
Thermo Scientific™ RevertAid H Minus First Strand cDNA Synthesis Kit
Thermo Scientific RevertAid H Minus First Strand cDNA Synthesis Kit is a complete system for efficient synthesis of first strand cDNA from RNA templates.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Dry Ice |
|---|---|
| Température de réaction optimale | 42°C to 45°C |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Vitesse de réaction | 60 min. |
| Format | Kit |
| Format de réaction | Separate components |
| Activité ribonucléase H | Reduced |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Technique | Reverse Transcription |
| Matériau de départ | RNA |
| Taille (produit final) | Up to 13 kb |
| Transcriptase inverse | RevertAid H Minus |
| À utiliser avec (application) | Real Time PCR (qPCR),RT-PCR |
Invitrogen™ SuperScript™ VILO™ cDNA Synthesis Kit
The SuperScript VILO cDNA Synthesis Kit is designed to generate first strand cDNA for two-step RT-qPCR applications. The kit is supplied in a two-tube format with the VILO reaction mix and an enzyme blend in separate tubes.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Dry Ice |
|---|---|
| Méthode de détection | qPCR |
| Vitesse de réaction | 60 min. |
| Format de réaction | Master Mix |
| Activité ribonucléase H | Reduced |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Performance de la PCR pour les régions riches en GC | High |
| À utiliser avec (application) | Real Time PCR (qPCR) |
| Température de réaction optimale | 42°C |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Format | Kit |
| Technique | Reverse Transcription |
| Matériau de départ | RNA |
| Taille (produit final) | Up to 10 kb |
| Transcriptase inverse | SuperScript III |
Thermo Scientific™ Maxima™ H Minus cDNA Synthesis Master Mix
Thermo Scientific Maxima H Minus cDNA Synthesis Master Mix, available with or without dsDNase, provides all cDNA synthesis reaction components in a convenient one-tube master mix.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Dry Ice |
|---|---|
| Vitesse de réaction | 30 min. |
| Format de réaction | Premixed Components |
| Activité ribonucléase H | Reduced |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Performance de la PCR pour les régions riches en GC | High |
| À utiliser avec (application) | Real Time PCR (qPCR),RT-PCR |
| Température de réaction optimale | 50°C |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Format | Master Mix |
| Quantité | Each |
| Technique | Reverse Transcription |
| Matériau de départ | RNA |
| Taille (produit final) | Up to 20 kb |
| Transcriptase inverse | Maxima H Minus |
Thermo Scientific™ RevertAid First Strand cDNA Synthesis Kit
Thermo Scientific RevertAid First Strand cDNA Synthesis Kit is a complete system for efficient synthesis of first strand cDNA from RNA templates.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Dry Ice |
|---|---|
| Vitesse de réaction | 60 min. |
| Format de réaction | Separate components |
| Activité ribonucléase H | Yes |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| À utiliser avec (application) | RT-PCR |
| Contenu et stockage | • RevertAid Reverse Transcriptase |
| Température de réaction optimale | 42°C |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Format | Kit |
| Technique | Reverse Transcription |
| Matériau de départ | RNA |
| Taille (produit final) | Up to 13 kb |
| Transcriptase inverse | RevertAid |
Thermo Scientific™ Maxima First Strand cDNA Synthesis Kit for RT-qPCR
The Thermo Scientific Maxima First Strand cDNA Synthesis Kit for RT-qPCR, available with or without dsDNase, is a convenient system optimized for cDNA synthesis in two-step quantitative RT-PCR (RT-qPCR) applications.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Dry Ice |
|---|---|
| Vitesse de réaction | 30 min. |
| Format de réaction | Separate components |
| Activité ribonucléase H | Yes |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Performance de la PCR pour les régions riches en GC | High |
| À utiliser avec (application) | Real Time PCR (qPCR) |
| Température de réaction optimale | 50°C to 55°C |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Format | Kit |
| Quantité | Each |
| Technique | Reverse Transcription |
| Matériau de départ | RNA |
| Taille (produit final) | Up to 20 kb |
| Transcriptase inverse | Maxima |
Invitrogen™ SuperScript™ Double-Stranded cDNA Synthesis Kit
Maximize the yield of full-length cDNA, as well as that of overall cDNA synthesis
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Wet Ice |
|---|---|
| Température de réaction optimale | 42°C |
| Format | Kit |
| Méthode d’étiquetage | Direct Labeling |
| Type de produit | cDNA Synthesis Kit |
| Type d’échantillon | RNA |
| Type de produit final | cDNA (Double-Stranded) |
| Transcriptase inverse | SuperScript™ II |
| À utiliser avec (application) | Microarray Analysis |
| Gamme de produit | SuperScript |
Invitrogen™ SuperScript™ First-Strand Synthesis System for RT-PCR
The SuperScript First-Strand Synthesis System for RT-PCR is optimized for the synthesis of first-strand cDNA from purified poly(A)+ or total RNA.
Invitrogen™ SuperScript™ IV CellsDirect™ Lysis Reagents
The SuperScript IV CellsDirect Lysis Reagents kit includes lysis solution, stop solution, and lysis enhancer. These reagents are part of the SuperScript IV CellsDirect cDNA Synthesis Kit and are made available separately here for use when processing a large number of samples.
Invitrogen™ SuperScript™ IV VILO™ Master Mix
SuperScript IV VILO (SSIV VILO) Master Mix, available with or without ezDNase, is a reaction master mix designed for fast, sensitive, and reproducible cDNA synthesis in RT-qPCR applications.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Dry Ice |
|---|---|
| Méthode de détection | qPCR |
| Vitesse de réaction | 10 min. |
| Format de réaction | Master Mix |
| Activité ribonucléase H | Reduced |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Performance de la PCR pour les régions riches en GC | High |
| Concentration | 5X |
| À utiliser avec (application) | Real Time PCR (qPCR) |
| Température de réaction optimale | 50°C |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Format | Master Mix |
| Quantité | Each |
| Technique | Reverse Transcription |
| Matériau de départ | RNA |
| Taille (produit final) | Up to 10 kb |
| Transcriptase inverse | SuperScript IV |
Invitrogen™ SuperScript™ IV Single Cell/Low Input cDNA PreAmp Kit
The Invitrogen SuperScript IV Single Cell/Low Input cDNA PreAmp Kit is designed for efficient cDNA synthesis and amplification directly from intact single cells (1–1,000) or low amounts of total RNA (2 pg–10 ng).
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Dry Ice |
|---|---|
| Polymérase | Platinum SuperFi U DNA Polymerase |
| Température de réaction optimale | 50°C |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Vitesse de réaction | 30 min. |
| Format | Kit |
| Type de produit final | PCR Amplified cDNA |
| Performance de la PCR pour les régions riches en GC | High |
| Technique | Reverse Transcription, Preamplification |
| Matériau de départ | Cells or RNA |
| Taille (produit final) | Up to 10 kb |
| Transcriptase inverse | SuperScript IV |
| À utiliser avec (application) | Next-Generation Sequencing (NGS),Real Time PCR (qPCR) |