Reverse Transcription Products
Résultats de la recherche filtrée
Thermo Scientific™ RevertAid H Minus First Strand cDNA Synthesis Kit
Thermo Scientific RevertAid H Minus First Strand cDNA Synthesis Kit is a complete system for efficient synthesis of first strand cDNA from RNA templates.
| Température de réaction optimale | 42°C to 45°C |
|---|---|
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Vitesse de réaction | 60 min. |
| Format | Kit |
| Format de réaction | Separate components |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Activité de la ribonucléase H | Reduced |
| Technique | Reverse Transcription |
| Matériau de départ | RNA |
| Taille (produit final) | Up to 13 kb |
| Conditions d’expédition | Dry Ice |
| Transcriptase inverse | RevertAid H Minus |
| À utiliser avec (application) | Real Time PCR (qPCR),RT-PCR |
Thermo Scientific™ Maxima™ H Minus cDNA Synthesis Master Mix
Thermo Scientific Maxima H Minus cDNA Synthesis Master Mix, available with or without dsDNase, provides all cDNA synthesis reaction components in a convenient one-tube master mix.
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Vitesse de réaction | 30 min. |
| Format de réaction | Premixed Components |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Activité de la ribonucléase H | Reduced |
| Conditions d’expédition | Dry Ice |
| À utiliser avec (application) | Real Time PCR (qPCR),RT-PCR |
| Température de réaction optimale | 50°C |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Format | Master Mix |
| Quantité | Each |
| Technique | Reverse Transcription |
| Matériau de départ | RNA |
| Taille (produit final) | Up to 20 kb |
| Transcriptase inverse | Maxima H Minus |
Thermo Scientific™ Maxima Reverse Transcriptase (200 U/μL)
Thermo Scientific Maxima Reverse Transcriptase (RT) was developed through in vitro evolution of M-MuLV RT. The enzyme possesses an RNA-dependent and DNA-dependent polymerase activity as well as RNase H activity.
| Concentration | 200 U/μL |
|---|
Thermo Scientific™ RevertAid First Strand cDNA Synthesis Kit
Thermo Scientific RevertAid First Strand cDNA Synthesis Kit is a complete system for efficient synthesis of first strand cDNA from RNA templates.
| Vitesse de réaction | 60 min. |
|---|---|
| Format de réaction | Separate components |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Activité de la ribonucléase H | Yes |
| Conditions d’expédition | Dry Ice |
| À utiliser avec (application) | RT-PCR |
| Contenu et stockage | • RevertAid Reverse Transcriptase |
| Température de réaction optimale | 42°C |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Format | Kit |
| Technique | Reverse Transcription |
| Matériau de départ | RNA |
| Taille (produit final) | Up to 13 kb |
| Transcriptase inverse | RevertAid |
Thermo Scientific™ Maxima First Strand cDNA Synthesis Kit for RT-qPCR
The Thermo Scientific Maxima First Strand cDNA Synthesis Kit for RT-qPCR, available with or without dsDNase, is a convenient system optimized for cDNA synthesis in two-step quantitative RT-PCR (RT-qPCR) applications.
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Vitesse de réaction | 30 min. |
| Format de réaction | Separate components |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Activité de la ribonucléase H | Yes |
| Conditions d’expédition | Dry Ice |
| À utiliser avec (application) | Real Time PCR (qPCR) |
| Température de réaction optimale | 50°C to 55°C |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Format | Kit |
| Quantité | Each |
| Technique | Reverse Transcription |
| Matériau de départ | RNA |
| Taille (produit final) | Up to 20 kb |
| Transcriptase inverse | Maxima |
Thermo Scientific™ RevertAid H Minus Reverse Transcriptase (200 U/μL)
Thermo Scientific RevertAid H Minus Reverse Transcriptase is a recombinant M-MuLV RT. The enzyme possesses an RNA-dependent and DNA-dependent polymerase activity, but lacks RNase H activity due to a point mutation in the RNase H domain.
| Vitesse de réaction | 60 min. |
|---|---|
| Format de réaction | Separate components |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Activité de la ribonucléase H | Reduced |
| Concentration | 200 U/μL |
| Conditions d’expédition | Dry Ice |
| Contenu et stockage | • RevertAid H Minus Reverse Transcriptase (200 U/μL) |
| Température de réaction optimale | 42°C to 45°C |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Format | Stand-alone Enzyme |
| Technique | Reverse Transcription |
| Matériau de départ | RNA |
| Taille (produit final) | Up to 13 kb |
| Transcriptase inverse | RevertAid H Minus |
Thermo Scientific™ RevertAid Reverse Transcriptase (200 U/μL)
Thermo Scientific RevertAid Reverse Transcriptase (RT) is a recombinant M-MuLV RT. It differs from the M-MuLV RT by its structure and catalytic properties.
| Vitesse de réaction | 60 min. |
|---|---|
| Format de réaction | Separate components |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Activité de la ribonucléase H | Yes |
| Concentration | 200 U/μL |
| Conditions d’expédition | Dry Ice |
| Contenu et stockage | • RevertAid Reverse Transcriptase (200 U/μL) |
| Température de réaction optimale | 42°C |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Format | Stand-alone Enzyme |
| Technique | Reverse Transcription |
| Matériau de départ | RNA |
| Taille (produit final) | Up to 13 kb |
| Transcriptase inverse | RevertAid |
Thermo Scientific™ Maxima H Minus Double-Stranded cDNA Synthesis Kit
The Thermo Scientific Maxima H Minus Double-Stranded cDNA Synthesis Kit is a complete system for efficient synthesis of double-stranded cDNA from total RNA or mRNA.
| Format de réaction | Separate Components |
|---|---|
| Type de produit | cDNA Synthesis Kit |
| Gamme de produits | Maxima |
| Type d’échantillon | RNA |
| Type de produit final | Double Stranded cDNA |
| Transcriptase inverse | Maxima H Minus |
| À utiliser avec (application) | Cloning |
Invitrogen™ SuperScript™ IV Single Cell/Low Input cDNA PreAmp Kit
The Invitrogen SuperScript IV Single Cell/Low Input cDNA PreAmp Kit is designed for efficient cDNA synthesis and amplification directly from intact single cells (1–1,000) or low amounts of total RNA (2 pg–10 ng).
| Polymérase | Platinum SuperFi U DNA Polymerase |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Température de réaction optimale | 50°C |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Vitesse de réaction | 30 min. |
| Format | Kit |
| Type de produit final | PCR Amplified cDNA |
| Technique | Reverse Transcription, Preamplification |
| Matériau de départ | Cells or RNA |
| Taille (produit final) | Up to 10 kb |
| Conditions d’expédition | Dry Ice |
| Transcriptase inverse | SuperScript IV |
| À utiliser avec (application) | Next-Generation Sequencing (NGS),Real Time PCR (qPCR) |
Applied Biosystems™ High-Capacity cDNA Reverse Transcription Kit
The High Capacity cDNA Reverse Transcription Kit, available with or without RNase Inhibitor, contains all components necessary for the quantitative conversion of up to 2 μg of total RNA into single-stranded cDNA in a single 20 μL reaction.
| Type de réactif | Reverse Transcription |
|---|---|
| Vitesse de réaction | 120 min. |
| Format | Kit |
| Format de réaction | Separate components |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Quantité | 1 Ea. |
| Activité de la ribonucléase H | Yes |
| Technique | Reverse Transcription |
| Concentration | 50 U/μL |
| Matériau de départ | RNA |
| Conditions d’expédition | Dry Ice |
| Transcriptase inverse | MultiScribe |
Invitrogen™ SuperScript™ III One-Step RT-PCR System with Platinum™ Taq High Fidelity DNA Polymerase
The SuperScript III One-Step RT-PCR System with Platinum Taq High Fidelity is designed for convenient end-point detection and analysis of RNA molecules by one-step RT-PCR.
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Méthode de détection | Gel Electrophoresis |
| Vitesse de réaction | 30 min. |
| Format de réaction | Premixed Components |
| Type de produit final | PCR Amplified cDNA |
| Activité de la ribonucléase H | Reduced |
| Méthode PCR | 1-step RT-PCR |
| Conditions d’expédition | Dry Ice |
| Polymérase | Platinum Taq High Fidelity |
| Température de réaction optimale | 50°C |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Format | One-Step RT-PCR System |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Technique | 1-Step RT-PCR |
| Matériau de départ | RNA |
| Taille (produit final) | Up to 10 kb |
| Transcriptase inverse | SuperScript III |
Invitrogen™ SuperScript™ One-Step RT-PCR System with Platinum™ Taq DNA Polymerase
SuperScript One-Step RT-PCR System with Platinum Taq DNA Polymerase is designed for the convenient end-point detection and analysis of RNA molecules by RT-PCR.
Invitrogen™ SuperScript™ IV VILO™ Master Mix
SuperScript IV VILO (SSIV VILO) Master Mix, available with or without ezDNase, is a reaction master mix designed for fast, sensitive, and reproducible cDNA synthesis in RT-qPCR applications.
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Méthode de détection | qPCR |
| Vitesse de réaction | 10 min. |
| Format de réaction | Master Mix |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Activité de la ribonucléase H | Reduced |
| Concentration | 5X |
| Conditions d’expédition | Dry Ice |
| À utiliser avec (application) | Real Time PCR (qPCR) |
| Température de réaction optimale | 50°C |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Format | Master Mix |
| Quantité | Each |
| Technique | Reverse Transcription |
| Matériau de départ | RNA |
| Taille (produit final) | Up to 10 kb |
| Transcriptase inverse | SuperScript IV |
Invitrogen™ SuperScript™ VILO™ Master Mix
SuperScript VILO Master Mix is a first-strand cDNA synthesis master mix for two-step RT-qPCR applications.
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Méthode de détection | qPCR |
| Vitesse de réaction | 60 min. |
| Format de réaction | Master Mix |
| Type de produit final | First-Strand cDNA |
| Activité de la ribonucléase H | Reduced |
| Concentration | 5X |
| Conditions d’expédition | Dry Ice |
| À utiliser avec (application) | Real Time PCR (qPCR) |
| Température de réaction optimale | 42°C |
| Type de réactif | Reverse Transcription |
| Format | Master Mix |
| Technique | Reverse Transcription |
| Matériau de départ | RNA |
| Taille (produit final) | Up to 10 kb |
| Transcriptase inverse | SuperScript III |
Invitrogen™ SuperScript™ Double-Stranded cDNA Synthesis Kit
Maximize the yield of full-length cDNA, as well as that of overall cDNA synthesis
| Température de réaction optimale | 42°C |
|---|---|
| Format | Kit |
| Méthode d’étiquetage | Direct Labeling |
| Type de produit | cDNA Synthesis Kit |
| Gamme de produits | SuperScript |
| Type d’échantillon | RNA |
| Type de produit final | cDNA (Double-Stranded) |
| Conditions d’expédition | Wet Ice |
| Transcriptase inverse | SuperScript™ II |
| À utiliser avec (application) | Microarray Analysis |