Welding Gloves
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Top Grain Pigskin Leather Mig Tig Welding Gloves
Gloves are sewn with Aramid Fiber to provide strength and burn resistance.
| Séries | 75-320 |
|---|---|
| Couleur | Beige |
| Type de manchette de gant | Gauntlet |
| Matériau | Top Grain Pigskin Leather |
| Matériau de manchette | Split Leather |
| Couleur de manchette de gant | Gray |
| À utiliser avec (application) | Automotive Assembly, MIG/TIG Welding |
Ansell ActivArmr™ 43-217 Grain Goatskin Leather TIG Welding Gloves
Premium full grain goatskin leather combined with para-aramid welted seams ensure durability in use while also providing protection from heat, flames, sparks, and weld spatter.
| Séries | ActivArmr™ 43-217 |
|---|---|
| Couleur | White |
| Type de manchette de gant | Gauntlet |
| Niveau de résistance à l'abrasion (ANSI) | ANSI 3 |
| Type de produit | MIG/TIG Welding Gloves |
| Matériau | Grain Goatskin Leather |
| Indice de résistance aux coupures | ANSI A1 |
| Matériau de revêtement | Uncoated |
| Température (métrique) maximale | Contact heat: Level 1 up to 100°C |
| Main | Specific |
| Certifications/Conformité (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009; Category III |
| Matériau de manchette | Split Cowhide Leather |
| Couleur de manchette de gant | Yellow |
Black Stallion™ Side Split Cowhide Leather Welder's Gloves with CushionCore™ Liner
CushionCore™ padded liner provides heat-blocking comfort, while Aramid Fiber stitching protects against sparks and abrasion.
| Séries | 320 |
|---|---|
| Couleur | Blue,Gray |
| Type de manchette de gant | Gauntlet |
| Matériau | Side Split Cowhide Leather |
| Main | Specific |
| À utiliser avec (application) | Stick Welding |
Black Stallion™ Premium Side Split Cowhide Leather Welding Gloves with Aluminized Back
Welding gloves are constructed of premium quality side-split cowhide leather with an aluminized back. Gloves are wool lined and sewn with Aramid Fiber for additional heat resistance.
| Séries | 104 |
|---|---|
| Couleur | Orange,Silver |
| Type de manchette de gant | Safety |
| Matériau | Side Split Cowhide Leather |
| Matériau arrière | Aluminum |
| À utiliser avec (application) | Welding |
Wells Lamont™ Missouri Mule Premium Select Split Cowhide Leather Welder's Gloves
Missouri Mule Premium Select Split Cowhide Leather Welder's Gloves are sewn with Aramid Fiber for maximum protection against hazards such as heat, flames, and sparks.
Watson Gloves Mad Cow Welding Gloves
Mad Cow Welding Gloves are made of reversed-grain cowhide leather, with clute cut design with straight thumb, back patch, leather reinforced thumb saddle and pulse protector and stitched with Aramid Fiber thread, gauntlet style cuff with leather gore.
| Longueur (métrique) | 30 cm |
|---|---|
| Longueur (métrique) de manchette | 13 cm |
| Certifications/Conformité | ANSI Heat Level 2 |
| Type de produit | Welding Gloves |
| Matériau | Cowhide Leather |
| Type de paume | Cowhide Leather |
| Matériau arrière | Reversed-Grain Cowhide Leather |
| Température (métrique) minimale | 0°C |
| Couleur de manchette de gant | Gray |
| À utiliser avec (application) | Welding |
| Séries | Heat Wave |
| Longueur (impériale) | 12 in. |
| Couleur | Brown |
| Type de manchette de gant | Gauntlet |
| Sexe | Men's |
| Longueur (impériale) de la manchette | 5 in. |
| Température (métrique) maximale | 140°C |
| Main | Ambidextrous |
| Matériau de manchette | Leather Gore |
Black Stallion™ Premium Grain Kidskin Leather TIG Welder's Gloves with DragPatch™ - Gauntlet Cuff
Supple and thin premium kidskin leather ensures tactile control, with exclusive DragPatch™ reinforcement for additional insulation and abrasion resistance.
Black Stallion™ Elkskin Leather Welder's Gloves with Nomex™ Lining
Extra thick, elkskin leather construction provides heat, flame, and abrasion resistance. DuPont™ Nomex™ liner on the back of the glove offers additional fire protection.
| Séries | 850 |
|---|---|
| Couleur | Gold |
| Type de manchette de gant | Gauntlet |
| Matériau | Elkskin Leather |
| Matériau de revêtement | Nomex™ |
| Type de paume | Grain Leather |
| Couleur de manchette de gant | White |
| À utiliser avec (application) | Stick Welding |
Black Stallion™ Premium Grain Kidskin Leather Short-Cuff TIG Welder's Gloves with DragPatch™
Supple and thin premium kidskin leather ensures tactile control, with exclusive DragPatch™ reinforcement for additional insulation and abrasion resistance.
| Séries | 24K |
|---|---|
| Longueur (métrique) de manchette | 6.35 cm |
| Couleur | White |
| Type de manchette de gant | Safety |
| Matériau | Grain Kidskin Leather |
| Longueur (impériale) de la manchette | 2.5 in. |
| À utiliser avec (application) | TIG Welding |
Wells Lamont™ Grain Cowhide Leather MIG/TIG Welding Gloves
Grain Cowhide Leather MIG/TIG Welding Gloves feature grain cowhide leather construction that is durable, with Aramid Fiber threads for increased strength and burn resistance.