Chromatography Autosampler Vials Only
- (1)
- (1)
- (51)
- (1)
- (1)
- (70)
- (2)
- (67)
- (1)
- (110)
- (1)
- (187)
- (2)
- (5)
- (13)
- (12)
- (3)
- (1)
- (48)
- (1)
- (1)
- (11)
- (11)
- (3)
- (1)
- (6)
- (2)
- (28)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (16)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (25)
- (7)
- (22)
- (37)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (155)
- (19)
- (1)
- (1)
- (51)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (2)
- (1)
- (14)
- (33)
- (4)
- (1)
- (10)
- (7)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (110)
- (5)
- (288)
- (1)
- (11)
- (1)
- (4)
- (11)
- (1)
- (8)
- (1)
- (121)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (25)
- (17)
- (10)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (97)
- (14)
- (1)
- (2)
- (3)
- (40)
- (38)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (6)
- (1)
- (2)
- (196)
- (3)
- (3)
- (1)
- (40)
- (1)
- (9)
- (5)
- (16)
- (3)
- (21)
- (7)
- (3)
- (1)
- (8)
- (39)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (21)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ 9 mm Glass Screw Thread Vials
Fisherbrand™ 9 mm screw thread vials feature a wide neck opening which allows for easy filling. Available with marking spot and graduation marks for convenient sample identification.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Closure Size | 9 mm |
| Volume (Metric) | 1.5 mL |
| Material | Glass |
| Product Type | Screw Thread Autosampler Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | < 170 μL |
| Product Line | Fisherbrand |
| Base Style | Flat Bottom |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Level 2 High-Throughput Applications
Use SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Performance Level 2, to ensure high quality data with an uninterrupted workflow in high-throughput applications.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Level | Level 2 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Short Thread Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | 170 μL |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
| Base Style | Flat Base |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 10 mL Glass Screw Top Headspace Vials, Level 2 High-Throughput Applications
Use SureSTART™ 10 mL Glass Screw Top Headspace Vials, Performance Level 2, to ensure high quality data with an uninterrupted workflow in high-throughput volatile gas analyses.
| Height (Metric) | 46 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 10 mL |
| Product Type | Screw Thread Headspace Vial |
| Volume (Metric) Usable | 8 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Volume (Metric) | 10 mL |
| Level | Level 2 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | 0.8 mL |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
| Base Style | Round Bottom |
| Size (Metric) Opening | 18 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Level 1 Everyday Analysis
Use SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Performance Level 1, for everyday HPLC or GC analyses. They are Specification Certified and meet Pharmacopia requirements.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Product Type | Screw Thread Vial |
| For Use With (Equipment) | 9 mm Screw Caps and Septa |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Level | Level 1 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Short Thread Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | 170 μL |
| Base Style | Flat Bottom |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ Glass Crimp Top Headspace Vials, Level 3 High Performance Applications
Use these 6, 10, and 20 mL SureSTART™ Glass Crimp Top Headspace Vials, Performance Level 3, for your volatile gas analyses.
| Product Type | Crimp Top Headspace Vial |
|---|---|
| Marking Spot | Yes |
| Level | Level 3 |
| Material | Clear Glass |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Size (Metric) Opening | 20 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Level 3 High Performance Applications
Use SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Performance Level 3, for high performance GC-MS and LC-MS applications.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Level | Level 3 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Base Style | Flat Base |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
DWK Life Sciences Kimble™ ShellVial with N-51A Borosilicate Glass Plain Top
Available with or without closure
| Color | Clear |
|---|---|
| Quantity | 144 Pk. |
| Style | Plain top |
| Material | Borosilicate Glass |
Thermo Scientific™ 13mm Clear Glass Crimp Top Vials, Neisseria Meningitidis, Polyvalent A-D
For use with snap caps or aluminum crimp seal closures, these high-quality 13mm crimp/snap top vials are 4mL, 15x45mm vials and fit a variety of autosamplers.
DWK Life Sciences Wheaton™ 15mm x 45mm Screw-Top Vials
Wheaton 15 x 45 Screw Top Vials are designed primarily for use in the Waters WISP™ 48-position and other autosamplers. The vials are manufactured from Type I borosilicate glass and packaged in shrink- wrapped trays of 100 for convenience and cleanliness
| Height (Metric) | 45 mm |
|---|---|
| Closure Type | Screw Cap |
Thermo Scientific™ Open Top Screw Caps for Sample Storage Vials
Open Top Screw Caps for Sample Storage Vials
| Quantity | 100 |
|---|---|
| Closure Type | Screw Cap (Open-Top) |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 2 mL Polypropylene Screw Top Microvials for <2 mL Samples, Level 1 Everyday Analysis
Use SureSTART™ 2 mL Polypropylene Screw Top Microvials, Performance Level 1, for everyday HPLC analysis of <2 mL samples.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Product Type | Screw Thread Microvial |
| For Use With (Equipment) | 9 mm Screw Caps and Septa |
| Marking Spot | No |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Level | Level 1 |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Short Thread Screw Cap |
| Product Line | SureSTART Level 1 |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
MilliporeSigma™ Supelco™ Snap Ring Polypropylene Autosampler Microvial
Autoclavable, easy to maintain. A vial is used to store or as a closure type.
| Style | Large opening, (6 mm) |
|---|---|
| Material | Natural Polypropylene |
MilliporeSigma™ Supelco™ Clear Screw Top Vials, Silanized
Proprietary silane treatment shields active silanol groups on untreated glass surfaces. Provides improved recovery of submicrogram polar compounds.
| Description | Silanized |
|---|---|
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Closure Type | Cap (Not Included) |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Accuform Micro-Vial Graduated Aluminum Seal Vials
ACCUFORM™ micro-vials have a V-shaped interior to enable recovery of a minute residual sample by means of a syringe needle. Closures not included. Available in 2mL, 3mL and 5mL capacity.
| Material (Seal) | Aluminum |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 21 mm |
| Color | Clear |
| Quantity | 12 Cs. |
| Graduated | Yes |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| For Use With (Application) | Enable recovery of a minute residual sample by means of a syringe needle |