Chromatography Autosampler Vial Inserts
- (2)
- (13)
- (1)
- (2)
- (54)
- (11)
- (53)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (7)
- (3)
- (3)
- (2)
- (4)
- (7)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (26)
- (1)
- (10)
- (10)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (4)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ Certified glass inserts Large Opening Vials
Micro volume vial inserts, when used in conjunction with autosampler vials, allow for maximum sample recovery and easier sample removal.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Opening | 6 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100 |
Thermo Scientific™ 8 mm Autosampler Inserts
Clear glass or polypropylene inserts for 8mm HPLC and GC autosampler vials are available in a variety of configurations with usable volumes from 125μL to 200μL.
| Color | Clear |
|---|
MilliporeSigma™ Supelco™ Inserts for 1.5 mL Large Opening Vials
Allow the use of smaller sample volumes with standard autosampler vials.
| Volume (Metric) | 0.1 mL |
|---|
MilliporeSigma™ Supelco™ Insert for 2 mL Standard Opening Vial
Allow the use of smaller sample volumes with standard autosampler vials
| Diameter (Metric) Outer | 5 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 4.6 mm |
| Material | Glass |
Thermo Scientific™ 11mm Autosampler Inserts
Made of clear glass or polypropylene, these 11mm inserts are available in a variety of configurations with usable volumes from 250μL to 450μL.
| Color | Clear |
|---|---|
| Quantity | 100 |
Thermo Scientific™ National Microvolume Inserts clear vial 0.35ml
Thermo Scientific™ National Microvolume Inserts are available in pulled point or precision point design to suit various application needs.
Thermo Scientific™ SureSTART™ GOLD-Grade Glass Inserts (Level 3) for 2 mL HPLC and GC Vials
Use SureSTART (Level 3) GOLD-Grade Glass Inserts for small sample volumes with analytes that strongly adsorb on glass or are pH sensitive
| Product Type | GOLD-Grade Glass Insert |
|---|---|
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
Fisherbrand™ 200 μL Flat Bottom Insert
Fisherbrand™ spring vial inserts are compatible with 8 mm HPLC and GC autosampler vials.
Fisherbrand™ 300 μL PolySpring Autosampler Vial Inserts
Fisherbrand™ PolySpring inserts are available in glass or polypropylene and are compatible with 9 mm HPLC and GC autosampler vials.
| Diameter (Metric) Outer | 6 mm |
|---|---|
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 300 μL |
| No. per Pack | 100 |
| Product Line | Fisherbrand |
MilliporeSigma™ Supelco™ Insert for Shell Vial
Allow for maximum sample recovery and easier sample removal
DWK Life Sciences Kimble™ Limited Volume Vial Insert
Inserts are ideal for limited and micro volume applications. Options are available for both standard and wide opening 12x32 autosampler type vials.
| Quantity | 100 Pk. |
|---|---|
| For Use With (Application) | limited and micro volume applications |
DWK Life Sciences MicroLiter Polypropylene Limited Volume Inserts for 11 mm Autosampler Vials, Untreated
MicroLiter limited volume inserts are made from Type 1 borosilicate glass or polypropylene and meet strict tolerances. Conical inserts, inserts with plastic springs, and flat bottom inserts are available to assist in consistent sampling of low-volume samples.
DWK Life Sciences MicroLiter Glass Limited Volume Inserts for 11 mm Autosampler Vials, Untreated
MicroLiter limited volume inserts are made from Type 1 borosilicate glass or polypropylene and meet strict tolerances. Conical inserts, inserts with plastic springs, and flat bottom inserts are available to assist in consistent sampling of low-volume samples.
| For Use With (Equipment) | 11 mm Autosampler Vials - MicroLiter |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences MicroLiter Limited Volume Inserts for 9mm and 11mm Autosampler Vials, Silanized
MicroLiter limited volume inserts are made from Type 1 borosilicate glass or polypropylene and meet strict tolerances. Conical inserts, inserts with plastic springs, and flat bottom inserts are available to assist in consistent sampling of low-volume samples.
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
MilliporeSigma™ Supelco™ Inserts for 2 mL Large Opening Vials
Insert fits 12 x 32 mm vials with large opening (6 mm)