Fetal Bovine Sera
- (11)
- (3)
- (5)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (36)
- (1)
- (41)
- (17)
- (12)
- (15)
- (3)
- (29)
- (71)
- (1)
- (80)
- (31)
- (8)
- (13)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (10)
- (5)
- (3)
- (8)
- (42)
- (6)
- (62)
- (7)
- (36)
Résultats de la recherche filtrée
Corning™ Regular Fetal Bovine Serum
FBS is a commonly used cell culture media supplement which helps sustain cell growth and satisfy metabolic requirements.
| Concentration d’hémoglobine | <30 mg/dL |
|---|---|
| Certifications/Conformité | cGMP |
| Type de produit | Fetal Bovine Serum |
| Concentration en endotoxines | ≤20EU/ mL |
| Niveau | Regular |
| Sources | Bovine Fetus |
| Teneur en protéines | 30 to 50g/L |
| À utiliser avec (application) | Used as a supplement to cell culture media to help sustain cell growth and metabolism. This product is for research use only. |
| Contenu et stockage | -25° to -15°C |
| Couleur | Amber Yellow to Reddish |
| Osmolarité | 315 ± 35mOsm/kg |
| Stérilité | Sterile |
| Quantité | 500 mL |
| Tests de sécurité USDA inclus | USDA Inspected |
| Méthode de stérilisation | Triple-filtered, 0.1 μm |
Corning™ Premium Fetal Bovine Serum
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
FBS is a commonly used cell culture media supplement which helps sustain cell growth and satisfy metabolic requirements.
| Concentration d’hémoglobine | <30 mg/dL |
|---|---|
| Certifications/Conformité | cGMP |
| Type de produit | Fetal Bovine Serum |
| Concentration en endotoxines | ≤20EU/ mL |
| Niveau | Premium |
| Sources | Bovine Fetus |
| Teneur en protéines | 30 to 50g/L |
| À utiliser avec (application) | Used as a supplement to cell culture media to help sustain cell growth and metabolism. This product is for research use only. |
| Contenu et stockage | -25° to -15°C |
| Couleur | Caramel/Amber |
| Stérilité | Sterile |
| pH | 7.8 ±0.8 |
| Quantité | 500 mL |
| Tests de sécurité USDA inclus | USDA Inspected |
| Méthode de stérilisation | Triple-filtered, 0.1 μm |
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum, Canadian Sourced
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum is sourced from Canada and triple 0.1 μm filtered.
| Concentration d’hémoglobine | < 35 mg/dL |
|---|---|
| Inactivé par la chaleur | No |
| Traitement | Yes |
| Dosages supplémentaires | Gamma Globulin, Alkaline Phosphatase, Lactate Dehydrogenase, Glutamic Pyruvic Transaminase (SGPT), Glutamic Oxaloacetic Transaminase (SGOT), pH, Total Protein (Ph. Eur. 2.5.33), Albumin, Blood Urea Nitrogen, Creatinine, Total Bilirubin, Sodium, Potassium, Calcium, Chloride, Inorganic Phosphorus, Osmolality (Ph. Eur. 2.2.35), Iron, Total Iron Binding Capacity (TIBC), Percent Saturation, Glucose, IgG – Nephelometer |
| Lyophilisé | No |
| Niveau | Research |
| Pays d’origine | Canada |
| Forme | Liquid |
| Contenu et stockage | ≤ -10°C |
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum, US Sourced
Research Grade Fetal Bovine Serum that is US sourced and triple 0.1 μm filtered.
| Concentration d’hémoglobine | < 35 mg/dL |
|---|---|
| Âge | Fetal |
| Type de produit | Fetal Bovine Serum |
| Niveau | Research |
| Pays d’origine | United States |
| À utiliser avec (application) | For Further Manufacturing Or Research Use. Not For Diagnostic Or Therapeutic Use. |
| Forme | Liquid |
| Inactivé par la chaleur | No |
| Traitement | Yes |
| Traitement par le sérum | Sterile-filtered |
| Dosages supplémentaires | Gamma Globulin,Alkaline Phosphatase,Lactate Dehydrogenase,Glutamic Pyruvic Transaminase (SGPT),Glutamic Oxaloacetic Transaminase (SGOT),pH,Total Protein (Ph. Eur. 2.5.33),Albumin,Blood Urea Nitrogen,Creatinine,Total Bilirubin,Sodium,Potassium,Calcium,Chloride,Inorganic Phosphorus,Osmolality (Ph. Eur. 2.2.35),Iron,Total Iron Binding Capacity (TIBC),Percent Saturation,Glucose,IgG - Nephelometer |
| Format | Bottle |
| Lyophilisé | No |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Méthode de stérilisation | Triple-filtered, 0.1 μm |
Cytiva Life Sciences™ Hyclone™ 500 mL Irradiated Defined Fetal Bovine Serum (FBS), New Zealand Origin
Our highest quality FBS, HyClone™ NZ-origin Defined FBS is proprietary serial 40 nm-filtered, virus-tested to meet 9 CFR, with an extensive biochemical profile.
| Type de produit | Fetal Bovine Serum |
|---|---|
| Pays d’origine | New Zealand |
| Gamme de produit | HyClone |
Gibco™ Fetal Bovine Serum, Tet system approved, US origin
Tet system-approved FBS is formulated for cell culture applications using tetracycline- and tetracycline derivative-regulated gene expression systems.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Frozen/Dry Ice |
|---|---|
| Concentration d’hémoglobine | <15 mg/dL |
| Âge | Fetal |
| Type de produit | Fetal Bovine Serum |
| Concentration en endotoxines | <5 EU/mL |
| Testé pour | Meets USP/EP guidelines with up to 91 harmonized quality specification tests |
| Pays d’origine | United States |
| Espèces | Cattle/Bovine |
| Contenu et stockage | Store at <-10°C. |
| Caractéristiques vertes | Sustainable packaging |
| Grade de qualité ou de pureté | Premium |
| Stérilité | Sterile |
| Classification | Premium |
| Type de cellules | Use for a broad range of cell types, especially sensitive cell lines |
| Méthode de stérilisation | Triple-filtered, 0.1 μm |
Cytiva HyClone™ Characterized Fetal Bovine Serum (New Zealand)
Enhance growth of cells with New Zealand sourced HyClone™ Characterized Fetal Bovine Serum.
| Concentration d’hémoglobine | ≤ 25 mg/dL |
|---|---|
| Type de produit | Fetal Bovine Serum |
| Concentration en endotoxines | ≤ 20 EU/mL |
| Niveau | Characterized |
| Stérilité | Sterile |
| Tests de sécurité USDA inclus | USDA Inspected |
| Pays d’origine | New Zealand |
| Gamme de produit | HyClone |
| Méthode de stérilisation | Sequential-filtered, 100 nm |
| Contenu et stockage | Store at or below -10°C |
Gibco™ Fetal Bovine Serum, Premium Plus
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Premium Plus FBS, our most defined FBS, provides consistent cell growth for sensitive cell lines requiring the lowest viral risk.
| Âge | Fetal |
|---|---|
| Type de produit | Fetal Bovine Serum |
| Stérilité | Sterile |
| Pays d’origine | Refer to CoA for specific origin* |
| À utiliser avec (application) | *FBS import requirements vary globally, and acceptance depends on whether competent authorities allow import from a specific country of origin. Please check applicable regulations for the export of FBS and any FBS-containing products (e.g., cultured cells). Contact your Thermo Fisher Scientific representative for support. |
| Méthode de stérilisation | Triple-filtered, 0.1 μm |
| Forme | Frozen |
Cytiva HyClone™ Defined Fetal Bovine Serum (FBS), US Origin
Widely used by cell culturists who have a concern for viral contaminants and require an extensive biochemical profile.
| Concentration d’hémoglobine | ≤ 10 mg/dL |
|---|---|
| Type de produit | Fetal Bovine Serum |
| Concentration en endotoxines | ≤ 10 EU/mL |
| Testé pour | Virus-Tested to 9 CFR Standard |
| Niveau | Defined |
| Pays d’origine | United States |
| Gamme de produit | HyClone |
| Méthode de stérilisation | Sequential-filtered, 40 nm |
Gibco™ Embryonic stem-cell FBS, qualified, USDA-approved regions
Embryonic stem-cell FBS, qualified, USDA-approved regions is US certified performance plus sera for broad range of cell types, especially sensitive cell lines.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Frozen |
|---|---|
| Concentration d’hémoglobine | ≤25 mg/dL |
| Traitement par le sérum | Standard (Sterile-filtered) |
| Âge | Fetal |
| Type de produit | Fetal Bovine Serum |
| Grade de qualité ou de pureté | ES Cell-Qualified |
| Concentration en endotoxines | <50 EU/mL |
| Stérilité | Sterile |
| Pays d’origine | Mexico |
| Espèces | Cattle/Bovine |
| Forme | Liquid |
| Contenu et stockage | Storage conditions: ≤-10°C Shipping conditions: Frozen |
Cytiva HyClone™ ES Screened Characterized Fetal Bovine Serum, US Origin
Optimized for the culture of murine embryonic stem cells
| Concentration d’hémoglobine | ≤ 10 mg/dL |
|---|---|
| Concentration en endotoxines | ≤ 10 EU/mL |
| Pays d’origine | United States |
| Méthode de stérilisation | 40 nm filtration |
| Forme | Liquid |
Gibco™ Embryonic Stem Cell FBS, qualified, US origin
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Fetal Bovine Serum, ES cell qualified, is specially tested for the ability to sustain undifferentiated cellular morphology of embryonic stem cells.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Frozen |
|---|---|
| Traitement par le sérum | Standard (Sterile-filtered) |
| Âge | Fetal |
| Type de produit | Fetal Bovine Serum |
| Grade de qualité ou de pureté | ES Cell-Qualified |
| Stérilité | Sterile |
| Pays d’origine | United States |
| Espèces | Cattle/Bovine |
| Forme | Liquid |
| Contenu et stockage | Storage conditions: ≤-10°C Shipping conditions: Frozen |
Cytiva Life Sciences™ Hyclone™ 100 mL Defined Fetal Bovine Serum (FBS), New Zealand Origin
Our highest quality FBS, HyClone™ NZ-origin Defined FBS is proprietary serial 40 nm-filtered, virus-tested to meet 9 CFR, with an extensive biochemical profile.
| Type de produit | Fetal Bovine Serum |
|---|---|
| Pays d’origine | New Zealand |
| Volume (métrique) | 100 mL |
Cytiva Life Sciences™ Hyclone™ 50 mL Defined Fetal Bovine Serum (FBS), New Zealand Origin
Our highest quality FBS, HyClone™ NZ-origin Defined FBS is proprietary serial 40 nm-filtered, virus-tested to meet 9 CFR, with an extensive biochemical profile.
| Pays d’origine | New Zealand |
|---|---|
| Volume (métrique) | 50 mL |