Fetal Bovine Sera
- (14)
- (5)
- (1)
- (3)
- (10)
- (3)
- (36)
- (58)
- (12)
- (15)
- (3)
- (29)
- (71)
- (1)
- (111)
- (8)
- (2)
- (2)
- (12)
- (23)
- (1)
- (8)
- (50)
- (98)
- (7)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum, US Sourced
Research Grade Fetal Bovine Serum that is US sourced and triple 0.1 μm filtered.
| Concentration d’hémoglobine | < 35 mg/dL |
|---|---|
| Type de produit | Fetal Bovine Serum |
| Qualité | Research |
| Pays d’origine | United States |
| À utiliser avec (application) | For Further Manufacturing Or Research Use. Not For Diagnostic Or Therapeutic Use. |
| Forme | Liquid |
| Inactivé par la chaleur | No |
| Traitement | Yes |
| Dosages supplémentaires | Gamma Globulin,Alkaline Phosphatase,Lactate Dehydrogenase,Glutamic Pyruvic Transaminase (SGPT),Glutamic Oxaloacetic Transaminase (SGOT),pH,Total Protein (Ph. Eur. 2.5.33),Albumin,Blood Urea Nitrogen,Creatinine,Total Bilirubin,Sodium,Potassium,Calcium,Chloride,Inorganic Phosphorus,Osmolality (Ph. Eur. 2.2.35),Iron,Total Iron Binding Capacity (TIBC),Percent Saturation,Glucose,IgG - Nephelometer |
| Sterilization Method | Triple-filtered, 0.1 μm |
| Format | Bottle |
| Lyophilisé | No |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Serum Treatment | Sterile-filtered |
| Age | Fetal |
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum, Canadian Sourced
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum is sourced from Canada and triple 0.1 μm filtered.
| Concentration d’hémoglobine | < 35 mg/dL |
|---|---|
| Inactivé par la chaleur | No |
| Traitement | Yes |
| Dosages supplémentaires | Gamma Globulin, Alkaline Phosphatase, Lactate Dehydrogenase, Glutamic Pyruvic Transaminase (SGPT), Glutamic Oxaloacetic Transaminase (SGOT), pH, Total Protein (Ph. Eur. 2.5.33), Albumin, Blood Urea Nitrogen, Creatinine, Total Bilirubin, Sodium, Potassium, Calcium, Chloride, Inorganic Phosphorus, Osmolality (Ph. Eur. 2.2.35), Iron, Total Iron Binding Capacity (TIBC), Percent Saturation, Glucose, IgG – Nephelometer |
| Lyophilisé | No |
| Qualité | Research |
| Pays d’origine | Canada |
| Forme | Liquid |
| Contenu et stockage | ≤ -10°C |
Gibco™ Embryonic Stem Cell FBS, qualified, US origin
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Fetal Bovine Serum, ES cell qualified, is specially tested for the ability to sustain undifferentiated cellular morphology of embryonic stem cells.
| Type de produit | Fetal Bovine Serum |
|---|---|
| Stérilité | Sterile |
| Pureté ou qualité | ES Cell-Qualified |
| Serum Treatment | Standard (Sterile-filtered) |
| Pays d’origine | United States |
| Espèces | Cattle/Bovine |
| Conditions d’expédition | Frozen |
| Age | Fetal |
| Forme | Liquid |
| Contenu et stockage | Storage conditions: ≤-10°C Shipping conditions: Frozen |
Cytiva Life Sciences™ HyClone™ 500 mL Irradiated Defined Fetal Bovine Serum Australian Origin
Our highest quality FBS, HyClone™ AU-origin defined FBS is proprietary serial 40 nm-filtered, virus-tested to meet 9 CFR, with an extensive biochemical profile.
| Type de produit | Fetal Bovine Serum |
|---|---|
| Gamme de produits | HyClone |
| Pays d’origine | Australia |
| Volume (métrique) | 500 mL |
Corning™ Fetal Bovine Serum, Premium (Gamma Irradiated)
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Gamma irradiated FBS is sterile fetal bovine serum which is commonly used in vaccine and virus production.
Cytiva Life Sciences™ Hyclone™ 500 mL Irradiated Defined Fetal Bovine Serum (FBS), New Zealand Origin
Our highest quality FBS, HyClone™ NZ-origin Defined FBS is proprietary serial 40 nm-filtered, virus-tested to meet 9 CFR, with an extensive biochemical profile.
| Type de produit | Fetal Bovine Serum |
|---|---|
| Gamme de produits | HyClone |
| Pays d’origine | New Zealand |
Corning™ Fetal Bovine Serum, Australia Origin
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
FBS is a commonly used cell culture media supplement which helps sustain cell growth and satisfy metabolic requirements.
Cytiva Life Sciences™ HyClone™ 50 mL Defined Fetal Bovine Serum, Australian Origin
Our highest quality FBS, HyClone™ AU-origin defined FBS is proprietary serial 40 nm-filtered, virus-tested to meet 9 CFR, with an extensive biochemical profile.
| Type de produit | Fetal Bovine Serum |
|---|---|
| Pays d’origine | Australia |
| Volume (métrique) | 50 mL |
Cytiva Life Sciences™ HyClone™ 100 mL Defined Fetal Bovine Serum Australian Origin
Our highest quality FBS, HyClone™ AU-origin defined FBS is proprietary serial 40 nm-filtered, virus-tested to meet 9 CFR, with an extensive biochemical profile.
| Type de produit | Fetal Bovine Serum |
|---|---|
| Pays d’origine | Australia |
| Volume (métrique) | 100 mL |
Cytiva Life Sciences™ HyClone™ 500 mL Defined Fetal Bovine Serum Australian Origin
Our highest quality FBS, HyClone™ AU-origin defined FBS is proprietary serial 40 nm-filtered, virus-tested to meet 9 CFR, with an extensive biochemical profile.
| Type de produit | Fetal Bovine Serum |
|---|---|
| Pays d’origine | Australia |
| Volume (métrique) | 500 mL |
Cytiva Life Sciences™ Hyclone™ 50 mL Defined Fetal Bovine Serum (FBS), New Zealand Origin
Our highest quality FBS, HyClone™ NZ-origin Defined FBS is proprietary serial 40 nm-filtered, virus-tested to meet 9 CFR, with an extensive biochemical profile.
| Pays d’origine | New Zealand |
|---|---|
| Volume (métrique) | 50 mL |
Corning™ Regular Fetal Bovine Serum
FBS is a commonly used cell culture media supplement which helps sustain cell growth and satisfy metabolic requirements.
| Concentration d’hémoglobine | <30 mg/dL |
|---|---|
| Certifications/Conformité | cGMP |
| Type de produit | Fetal Bovine Serum |
| Concentration en endotoxines | ≤20EU/ mL |
| Qualité | Regular |
| Source | Bovine Fetus |
| Teneur en protéines | 30 to 50g/L |
| À utiliser avec (application) | Used as a supplement to cell culture media to help sustain cell growth and metabolism. This product is for research use only. |
| Contenu et stockage | -25° to -15°C |
| Couleur | Amber Yellow to Reddish |
| Sterilization Method | Triple-filtered, 0.1 μm |
| Stérilité | Sterile |
| Quantité | 500 mL |
| Tests de sécurité USDA inclus | USDA Inspected |
| Osmolalité | 315 ± 35mOsm/kg |
Cytiva Life Sciences™ Hyclone™ 100 mL Defined Fetal Bovine Serum (FBS), New Zealand Origin
Our highest quality FBS, HyClone™ NZ-origin Defined FBS is proprietary serial 40 nm-filtered, virus-tested to meet 9 CFR, with an extensive biochemical profile.
| Type de produit | Fetal Bovine Serum |
|---|---|
| Pays d’origine | New Zealand |
| Volume (métrique) | 100 mL |
Cytiva Life Sciences™ Hyclone™ 500 mL Defined Fetal Bovine Serum (FBS), New Zealand Origin
Our highest quality FBS, HyClone™ NZ-origin Defined FBS is proprietary serial 40 nm-filtered, virus-tested to meet 9 CFR, with an extensive biochemical profile.
| Type de produit | Fetal Bovine Serum |
|---|---|
| Pays d’origine | New Zealand |
| Volume (métrique) | 500 mL |
Corning™ Fetal Bovine Serum, Premium (Charcoal Stripped)
Charcoal stripped FBS has lower levels of lipophilic compounds such as hormones, growth factors, and steroids. This product is used by scientists conducting receptor or estrogen related studies which require lower levels of these components.