Sera
Résultats de la recherche filtrée
Corning™ Regular Fetal Bovine Serum
FBS is a commonly used cell culture media supplement which helps sustain cell growth and satisfy metabolic requirements.
| Concentration d’hémoglobine | <30 mg/dL |
|---|---|
| Certifications/Conformité | cGMP |
| Type de produit | Fetal Bovine Serum |
| Concentration en endotoxines | ≤20EU/ mL |
| Niveau | Regular |
| Sources | Bovine Fetus |
| Teneur en protéines | 30 to 50g/L |
| À utiliser avec (application) | Used as a supplement to cell culture media to help sustain cell growth and metabolism. This product is for research use only. |
| Contenu et stockage | -25° to -15°C |
| Couleur | Amber Yellow to Reddish |
| Osmolarité | 315 ± 35mOsm/kg |
| Stérilité | Sterile |
| Quantité | 500 mL |
| Tests de sécurité USDA inclus | USDA Inspected |
| Méthode de stérilisation | Triple-filtered, 0.1 μm |
Corning™ Premium Fetal Bovine Serum
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
FBS is a commonly used cell culture media supplement which helps sustain cell growth and satisfy metabolic requirements.
| Concentration d’hémoglobine | <30 mg/dL |
|---|---|
| Certifications/Conformité | cGMP |
| Type de produit | Fetal Bovine Serum |
| Concentration en endotoxines | ≤20EU/ mL |
| Niveau | Premium |
| Sources | Bovine Fetus |
| Teneur en protéines | 30 to 50g/L |
| À utiliser avec (application) | Used as a supplement to cell culture media to help sustain cell growth and metabolism. This product is for research use only. |
| Contenu et stockage | -25° to -15°C |
| Couleur | Caramel/Amber |
| Stérilité | Sterile |
| pH | 7.8 ±0.8 |
| Quantité | 500 mL |
| Tests de sécurité USDA inclus | USDA Inspected |
| Méthode de stérilisation | Triple-filtered, 0.1 μm |
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum, Canadian Sourced
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum is sourced from Canada and triple 0.1 μm filtered.
| Concentration d’hémoglobine | < 35 mg/dL |
|---|---|
| Inactivé par la chaleur | No |
| Traitement | Yes |
| Dosages supplémentaires | Gamma Globulin, Alkaline Phosphatase, Lactate Dehydrogenase, Glutamic Pyruvic Transaminase (SGPT), Glutamic Oxaloacetic Transaminase (SGOT), pH, Total Protein (Ph. Eur. 2.5.33), Albumin, Blood Urea Nitrogen, Creatinine, Total Bilirubin, Sodium, Potassium, Calcium, Chloride, Inorganic Phosphorus, Osmolality (Ph. Eur. 2.2.35), Iron, Total Iron Binding Capacity (TIBC), Percent Saturation, Glucose, IgG – Nephelometer |
| Lyophilisé | No |
| Niveau | Research |
| Pays d’origine | Canada |
| Forme | Liquid |
| Contenu et stockage | ≤ -10°C |
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum, US Sourced
Research Grade Fetal Bovine Serum that is US sourced and triple 0.1 μm filtered.
| Concentration d’hémoglobine | < 35 mg/dL |
|---|---|
| Âge | Fetal |
| Type de produit | Fetal Bovine Serum |
| Niveau | Research |
| Pays d’origine | United States |
| À utiliser avec (application) | For Further Manufacturing Or Research Use. Not For Diagnostic Or Therapeutic Use. |
| Forme | Liquid |
| Inactivé par la chaleur | No |
| Traitement | Yes |
| Traitement par le sérum | Sterile-filtered |
| Dosages supplémentaires | Gamma Globulin,Alkaline Phosphatase,Lactate Dehydrogenase,Glutamic Pyruvic Transaminase (SGPT),Glutamic Oxaloacetic Transaminase (SGOT),pH,Total Protein (Ph. Eur. 2.5.33),Albumin,Blood Urea Nitrogen,Creatinine,Total Bilirubin,Sodium,Potassium,Calcium,Chloride,Inorganic Phosphorus,Osmolality (Ph. Eur. 2.2.35),Iron,Total Iron Binding Capacity (TIBC),Percent Saturation,Glucose,IgG - Nephelometer |
| Format | Bottle |
| Lyophilisé | No |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Méthode de stérilisation | Triple-filtered, 0.1 μm |
Cytiva HyClone™ Fetal Clone I Serum
HyClone™ FetalClone™ I is a fetal bovine serum alternative optimised for the growth of hybridomas with comparable IgG levels to those found in FBS.
| Concentration d’hémoglobine | ≤ 20 mg/dL |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Manufactured in cGMP (21 CFR 820) compliant and ISO9001 certified facilities |
| Dosages supplémentaires | Gamma Globulin, Alkaline Phosphatase, Lactate Dehydrogenase, SGPT, SGOT, pH, Total Protein, Albumin, Blood Urea Nitrogen, Creatinine, Total Bilirubin, Sodium, Potassium, Calcium, Chloride, Inorganic Phosphorus, Osmolality, Iron, TIBC, Percent Iron Saturation, Glucose, IgG |
| Niveau d’IgG | Typically less than 2 μg/mL |
| Mycoplasme détecté | No |
| Concentration en endotoxines | ≤ 10 EU/mL |
| Testé pour | Bluetongue, Bovine Adenovirus, Bovine Parvovirus, Bovine RSV, BVDV, Cytopathogenic Agents, Hemadsorbing Agents, Rabies Virus, Reovirus |
| Stérilité | Sterile |
| Quantité | 500 mL |
| Tests de sécurité USDA inclus | USDA Inspected |
| Pays d’origine | United States |
| Contenu et stockage | Sera should be stored at -10°C or lower. Once thawed, sera should be stored at 2° to 8°C. |
| Concentration d’hémoglobine | ≤ 10 mg/dL |
|---|---|
| Dosages supplémentaires | Insulin, Gamma Globulin, Alkaline Phosphatase, Lactate Dehydrogenase, SGPT, SGOT, pH, Total Protein, Albumin, Blood Urea Nitrogen, Creatinine, Total Bilirubin, Sodium, Potassium, Calcium, Chloride, Phosphorus, Osmolality, Iron, TIBC, Percent Saturation, Glucose, IgG |
| Mycoplasme détecté | Yes |
| Concentration en endotoxines | ≤ 10 EU/mL |
| Testé pour | Bovine Adenovirus, Bovine Parvovirus, Bovine RSV, BVDV, Cytopathogenic Agents, Hemadsorbing Agents, Rabies Virus, Reovirus |
| Stérilité | Sterile |
| Méthode de stérilisation | Sequential-filtered, 100 nm |
Cytiva HyClone™ FetalClone™ III Serum (U.S.)
Designed for fibroblast applications, supplement cell culture growth with U.S.-sourced HyClone™ FetalClone™ III Serum, the most widely applicable fetal bovine serum (FBS) alternative.
| Concentration d’hémoglobine | ≤ 20 mg/dL |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Manufactured in cGMP (21 CFR 820) compliant and ISO9001 certified facilities |
| Niveau d’IgG | Typically less than 2 μg/mL |
| Type de produit | FBS Replacement Serum |
| Mycoplasme détecté | No |
| Concentration en endotoxines | ≤ 10 EU/mL |
| Stérilité | Sterile |
| Tests de sécurité USDA inclus | USDA Inspected |
| Pays d’origine | United States |
| Gamme de produit | HyClone |
| Méthode de stérilisation | Sequential-filtered, 100 nm |
| Contenu et stockage | Sera should be stored at -10°C or lower. Once thawed, sera should be stored at 2 to 8°C. |
Cytiva HyClone™ FetalClone™ II Serum (U.S.)
Developed for growth of CHO cells and derivatives, supplement cell culture growth with U.S.-sourced HyClone™ FetalClone™ II Serum, a fetal bovine serum (FBS) alternative, containing additional growth factors and supplements than basic formulations.
| Concentration d’hémoglobine | ≤ 20 mg/dL |
|---|---|
| Inactivé par la chaleur | No |
| Traitement | None |
| Niveau d’IgG | Typically less than 2 μg/mL |
| Type de produit | FBS Replacement Serum |
| Mycoplasme détecté | No |
| Concentration en endotoxines | ≤ 10 EU/mL |
| Testé pour | Bluetongue,Bovine Adenovirus,Bovine Parvovirus,Bovine RSV,BVDV,Cytopathogenic Agents,Hemadsorbing Agents,Rabies Virus,Reovirus |
| Stérilité | Sterile |
| Tests de sécurité USDA inclus | USDA Inspected |
| Pays d’origine | United States |
| Méthode de stérilisation | Sequential-filtered, 100 nm |
| Contenu et stockage | Sera should be stored at -10°C or lower. Once thawed, sera should be stored at 2° to 8°C. |
| Concentration d’hémoglobine | ≤ 20 mg/dL |
|---|---|
| Dosages supplémentaires | Gamma Globulin, Alkaline Phosphatase, Lactate Dehydrogenase, SGPT, SGOT, pH, Total Protein, Albumin, Blood Urea Nitrogen, Creatinine, Total Bilirubin, Sodium, Potassium, Calcium, Chloride, Inorganic Phosphorus, Osmolality, Iron, TIBC, Percent Iron Saturation, Glucose, IgG |
| Niveau d’IgG | Typically less than 2 μg/mL |
| Type de produit | FBS Replacement Serum |
| Mycoplasme détecté | No |
| Concentration en endotoxines | ≤ 10 EU/mL |
| Stérilité | Sterile |
| Tests de sécurité USDA inclus | USDA Inspected |
| Pays d’origine | United States |
| Gamme de produit | HyClone |
| Méthode de stérilisation | Sequential-filtered, 100 nm |
| Contenu et stockage | Sera should be stored at -10°C or lower. Once thawed, sera should be stored at 2 to 8°C. |
Cytiva HyClone™ FetalClone™ I Serum (U.S.)
Optimized for growth of hybridomas, supplement cell culture growth with U.S.-sourced HyClone™ FetalClone™ I Serum, a fetal bovine serum (FBS) alternative containing comparable IgG levels to those found in FBS.
| Concentration d’hémoglobine | ≤ 20 mg/dL |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Manufactured in cGMP (21 CFR 820) compliant and ISO9001 certified facilities |
| Type de produit | FBS Replacement Serum |
| Mycoplasme détecté | No |
| Concentration en endotoxines | ≤ 10 EU/mL |
| Stérilité | Sterile |
| Tests de sécurité USDA inclus | USDA Inspected |
| Pays d’origine | United States |
| Méthode de stérilisation | Sequential-filtered, 100 nm |
Cytiva HyClone™ Bovine Growth Serum (U.S.)
Support cell culture growth with U.S.-sourced HyClone™ Bovine Growth Serum, a superior performing fetal bovine serum (FBS) replacement, consisting of bovine calf serum supplemented with chemically-defined components.
| Concentration d’hémoglobine | ≤ 10 mg/dL |
|---|---|
| Type de produit | Bovine Growth Serum |
| Concentration en endotoxines | ≤ 10 EU/mL |
| Stérilité | Sterile |
| Quantité | 500 mL |
| Méthode de stérilisation | Sequential-filtered, 100 nm |
| Contenu et stockage | Sera should be stored at -10°C or lower. Once thawed, sera should be stored at 2° to 8°C. |