Nutritional Supplements
- (27)
- (6)
- (2)
- (2)
- (27)
- (1)
- (80)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (23)
- (9)
- (7)
- (2)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (24)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (52)
- (52)
- (50)
- (32)
- (1)
- (21)
- (6)
- (17)
- (1)
- (1)
- (33)
- (2)
- (10)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
Gibco™ Bacto™ Proteose Peptone No. 2
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Enzymatic digest of protein
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Bacterial Media |
| Form | Powder |
| Culture Type | Mammalian, Insect, Microbial |
| For Use With (Application) | Formulation of culture media for the cultivation of heterotrophic microorganisms |
| Source | Animal Origin |
| Product Line | Bacto |
Cytiva HyClone™ SFM4HEK293 Powdered Media
Promotes adenovirus and recombinant protein production in HEK 293 cell culture.
| CAS | 84604-16- |
|---|
Gibco™ Starter Pak No. 1
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Features a combination of yeast- and soy-based peptones.
Gibco™ Recharge™ Supplement, Without Glucose and L-glutamine
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A chemically defined, animal origin-free (AOF) protein-free supplement formulated without glucose and L-glutamine.
| Content And Storage | Store in cool, dry conditions in well-sealed containers, 2°C to 8°C |
|---|---|
| Product Type | CHO Media Supplement |
| Form | Powder |
| For Use With (Application) | Mammalian Cell Culture |
| Source | Animal origin-free |
Gibco™ Bacto™ Tryptose
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bacto Tryptose is a mixed enzymatic hydrolysate with distinctive nutritional properties.
| Content And Storage | Store at 2°C to 25°C in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
| Form | Powder |
| Source | Animal Origin |
| Product Line | Bacto |
Gibco™ Difco™ Phytone™ Supplement, ultra-filtered (UF)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For cell culture applications.
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Culture Type | Mammalian, Insect, Microbial |
| For Use With (Application) | Cell Culture |
| Source | Animal origin-free |
| Product Line | Difco |
Gibco™ Bacto™ Yeast Extract, technical
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Suitable for use as multi-functional nutritional supplements in mammalian cell culture, microbial fermentation, and insect cell culture applications.
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Bacterial Media |
| Culture Type | Mammalian, Insect, Microbial |
| Shelf Life | 1825 Days |
| For Use With (Application) | Dehydrated culture media |
| Source | Animal origin-free |
| Product Line | Bacto |
Gibco™ Bacto™ Tryptone
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
An animal origin (AO) pancreatic digest of casein.
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Bacterial Media |
| Shelf Life | 1825 Days |
| For Use With (Application) | Dehydrated culture media |
| Source | Animal Origin |
| Product Line | Bacto |
Gibco™ Bacto™ TC Yeastolate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bacto TC Yeastolate is an animal origin-free hydrolysate from the water-soluble portion of autolyzed yeast. This supplement contains a mixture of peptides, amino acids, carbohydrates (simple and complex), nucleosides, and vitamins. Derived from the same yeast strain as Difco TC Yeastolate, ultra-filtered (UF), this product has a slightly different nutritional profile because it was not ultra-filtered.
| Content And Storage | Store at 2°C to 25°C in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Source | Animal origin-free |
| Product Line | Bacto |
Gibco™ CHO CD EfficientFeed™ B Liquid Nutrient Supplement
CHO CD EfficientFeed™ B Liquid Nutrient Supplement
Cytiva HyClone™ Cell Boost 7b Supplement
Supplements cell culture with concentrated amino acids. Manufactured to meet cGMP manufacturing standards and QC specifications.
| Content And Storage | 2 to 8°C, away from light and moisture |
|---|---|
| Form | Powder |
| Without Additives | No Glutamine,No Poloxamer 188,No Insulin |
| Shelf Life | 18 months |
| Sterility | Non-sterile |
Yeast Synthetic Drop-out Medium Supplements without Leucine and Tryptophan, MilliporeSigma™ Supelco™
Mixtures of amino acids and other nutrients to be added to Yeast Nitrogen Base Without Amino Acids.