Thermal Cyclers
- (2)
- (2)
- (6)
- (29)
- (37)
- (18)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (8)
- (2)
- (1)
- (7)
- (16)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (19)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (3)
- (2)
- (1)
- (56)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (30)
- (4)
- (1)
- (11)
- (2)
- (2)
Résultats de la recherche filtrée
Applied Biosystems™ Veriti™ Thermal Cycler, 60-well
The Applied Biosystems™ Veriti™ 60-Well Thermal Cycler (for 0.5 mL tubes) delivers the proven reliability of Applied Biosystems™ instruments with the 0.5 mL format you need to accommodate larger reaction volumes.
| Gamme de températures | 0°C to 100°C |
|---|---|
| Vitesse de réaction | Standard |
| Type de produit | Thermal Cycler |
| Vitesse de montée de bloc du pic | 3.3°C/sec. |
| Rapidité de chauffage/refroidissement | 3.3°C/sec. (Block), 2.7°C/sec. (Sample) |
| Capacité d'absorption | 1 x 60-well |
| Fréquence de progression de l’échantillon | ± 2.7°C/sec. |
| Interface utilisateur | USB |
| À utiliser avec (application) | PCR |
| Compatibilité à haut débit | Not High-throughput Compatible (Manual) |
| Plage du volume de réaction | 25 to 100 μL |
| Calculateur Tm | Menu Driven through Touchscreen |
| Format de bloc | Non-interchangeable |
| Mémoire | USB and On-board |
| Format | 0.5 mL Tubes |
| Programmes | Auto re-start (after Power Outages), Program Overwrite Protection |
| Remarques | Easy-to-handle Reaction Tubes for Large Volume Reactions |
| Plage de températures (métrique) | 4.0°C to 99.9°C |
| Uniformité thermique | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
| Tension | 100/240 V |
| Précision thermique | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
| Type d’écran | 6.5 in. VGA 32K Color Touchscreen |
| Gamme de produit | Veriti |
Applied Biosystems™ Veriti™ Dx 96-well Fast Thermal Cycler, 0.1 mL
Designed for in vitro diagnostic PCR use
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Flex Real-Time PCR System, 96-well Fast, laptop
Facilitates real-time PCR based applications with an upgradable block selection, allowing you to plan for experiments today and grow with tomorrow’s needs.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Pro Real-Time PCR System, 384-well
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
The Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Pro Real-Time PCR System adds innovative smart features to the real-time PCR (qPCR) workflow, all in a compact footprint.
Applied Biosystems™ StepOne™ Real-Time PCR System, laptop
StepOne™ Real-Time PCR System is a 48-well, low-throughput Real-Time PCR instrument perfect for both first-time and experienced users.
Applied Biosystems™ SimpliAmp™ Thermal Cycler
The SimpliAmp Thermal Cycler is a small, easy-to-use, and accurate thermal cycler that suits any lab's needs for everyday PCR. It is crafted with the reliable engineering and performance you've come to expect from Applied Biosystem instruments.
| Gamme de températures | 0°C to 100°C |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | GeneAmp 2700, GeneAmp 9700, Veriti Thermal Cycler, 2720 Thermal Cycler |
| Type de produit | Thermal Cycler |
| Rapidité de chauffage/refroidissement | 4°C/sec. (Block), 3°C/sec. (Sample) |
| Capacité d'absorption | 96-well |
| Puissance | 600 W |
| Dimensions | 18.1 x 9.5 x 8.3 in. (46 x 24 x 21 cm) |
| Interface utilisateur | USB, Wi-Fi, Ethernet |
| Compatibilité à haut débit | Not High-throughput Compatible (Manual) |
| Uniformité thermique | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
| Tension | 100/240 V |
| Précision thermique | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
| Type d’écran | 8 in. Color TFT LCD Touchscreen |
| Configurations des blocs | Veriflex Block |
Pharmaceutical Analytics QuantStudio™ 5 Real-Time PCR System, 96-well, 0.1 mL, desktop
The Applied Biosystems™ QuantStudio™ 5 Real-Time PCR System paired with Pharmaceutical Analytics AccuSEQ v3.1 is designed for users who need superior performance and security options in a real-time PCR system that is affordable and easy to use.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 5 Real-Time PCR System, 384-well, laptop
Designed for users who need superior performance, maximum dye versatility, and security options in a real-time PCR system that is affordable and easy to use.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 5 Real-Time PCR System, 96-well, 0.2 mL, desktop
Designed for users who need superior performance, maximum dye versatility, and security options in a real-time PCR system that is affordable and easy to use.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 3 Real-Time PCR System, 96-well, 0.1 mL
QuantStudio™ 3 Real-Time PCR System is designed for users who need an affordable, easy-to-use real-time PCR system that doesn't compromise performance and quality.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 12K Flex Real-Time PCR System, Array Card block, desktop
QuantStudio™ 12K Flex system is a highly flexible, comprehensive RT-PCR platform that leverages the best of Applied Biosystems™ real-time technology in a single instrument.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 5 Real-Time PCR System, 96-well, 0.2 mL, laptop
Designed for users who need superior performance, maximum dye versatility, and security options in a real-time PCR system that is affordable and easy to use.