Thermal Cyclers
- (1)
- (8)
- (66)
- (40)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (3)
- (2)
- (2)
- (5)
- (4)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (7)
- (19)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (3)
- (1)
- (75)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (25)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (30)
- (4)
- (1)
- (11)
- (2)
- (2)
Filtered Search Results
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 3D Digital PCR Tilt Base For GeneAmp™ PCR System 9700
GeneAmp™ PCR System 9700 sits beneath the GeneAmp™ 9700 thermal cycler and ensure consistent performance during the PCR amplification of the QuantStudio™ 3D Digital PCR Chips.
Applied Biosystems™ VeritiPro™ Thermal Cycler, 96-well
The Applied Biosystems VeritiPro Thermal Cycler delivers proven reliability with advanced temperature control technology and connectivity.
| Thermal Uniformity | <0.5°C (30 sec. after reaching 95°C) |
|---|---|
| Display Type | 8 in. Color TFT LCD Touchscreen |
| Memory | 16 Gb Onboard Memory |
| User Interface | USB, Wi-Fi, Ethernet |
| Voltage | 100/240 V |
| Frequency | 50 to 60 Hz |
| Dimensions | 18.3 x 9.6 x 8.5 in. (46.5 x 24.5 x 21.7 cm) |
| No. of Programs | >1000 |
| Thermal Accuracy | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
| Max. Ramp Rate | 6°C/sec. |
| Weight | 26.5 lb. (12 kg) |
| Thermal Range | 0°C to 100°C |
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Dx Real-Time PCR System, 96-well, 0.2 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
QuantStudio™ 7 Pro Dx Real-Time PCR system combines modern hardware and intuitive software to achieve maximum efficiency, smarter productivity, and higher accuracy for molecular diagnostic workflows.
Applied Biosystems™ ProFlex™ PCR System + Extended Warranty + Plastics Packages, 2 x 384-well
Applied Biosystems ProFlex PCR systems provide the reliability and performance you’ve come to expect from Applied Biosystems instruments.
| Block Configurations | 2 x 384-well Isothermal Blocks |
|---|---|
| Display Type | 8.4 in. Color TFT LCD Touchscreen |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Capacity | 768 x 20 μL Tubes, 2 x 384-well Plate |
| Reaction Speed | Fast, Standard |
| User Interface | USB, WiFi, Cloud, Ethernet |
| Voltage | 100/240 V |
| Quantity | 1 Package |
| Dimensions | 22 x 13 x 10.6 in. (56.5 x 33 x 27 cm) |
| Max. Ramp Rate | 3°C/sec. (Block), 1.6°C/sec. (Sample) |
| High-throughput Compatibility | Manual Protocols |
| Thermal Range | 0°C to 100°C |
Applied Biosystems™ ProFlex™ PCR System + Plastics Packages, 1 x 96-well
The ProFlex PCR System combines the reliability and performance you’ve come to expect from Applied Biosystems instruments with the flexible configuration and control features that adapt to your research needs.
| Thermal Uniformity | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
|---|---|
| Block Configurations | 96-well, 6-Zone VeriFlex Block |
| Warranty | Limited Warranty |
| User Interface | USB, WiFi, Cloud, Ethernet |
| Quantity | 1 package |
| Dimensions | 22 x 13 x 10.6 in. (56.5 x 33 x 27.2 cm) |
| Max. Ramp Rate | 6°C/sec. (Block), 4.4°C/sec. (Sample) |
| High-throughput Compatibility | Manual Protocols |
| Weight | 41 lb. (18.8 kg) |
| Thermal Range | 0°C to 100°C |
| Display Type | 8.4 in. Color TFT LCD Touchscreen |
| Product Type | PCR System |
| Capacity | 96-well, 0.2 mL |
| Reaction Speed | Fast, Standard |
| Voltage | 100/240 V |
| Thermal Accuracy | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
Applied Biosystems™ QuantStudio 3 0.1 mL and SYBR Master Mix Starter Package
QuantStudio 3 and SYBR Master Mix Starter Package is a complete qPCR workflow bundle featuring QuantStudio 3 system with laptop, SuperScript IV VILO Master Mix with ezDNase, PowerUp SYBR Master Mix, 96-well fast plates, optical adhesive covers, and SmartStart setup.
Applied Biosystems™ QuantStudio 3 0.2 mL and SYBR Master Mix Starter Package
Complete qPCR workflow bundle featuring the QuantStudio 3 0.2 mL system with laptop, SuperScript IV VILO Master Mix with ezDNase, PowerUp SYBR Master Mix, MicroAmp 96-well plates, optical adhesive covers, and SmartStart setup for fast, reliable gene expression analysis.
Applied Biosystems™ MiniAmp™ Plus Thermal Cycler + Plastics Packages
The Applied Biosystems MiniAmp Plus Thermal Cycler is a compact, accurate, and economical thermal cycler designed to fit your lab’s basic thermal cycling needs.
| Thermal Uniformity | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
|---|---|
| Block Configurations | 96-well, 3-Zone VeriFlex Block |
| Warranty | Limited Warranty |
| User Interface | USB, Wi-Fi, Ethernet |
| Wattage | 500 W |
| Quantity | 1 package |
| Dimensions | 15.4 x 7.5 x 7.9 in. (39 x 19 x 20 cm) |
| No. of Programs | >1000 |
| Max. Ramp Rate | 3.5°C/sec. (Block), 1.8°C/sec. (Sample) |
| Weight | 13 lb. (5.9 kg) |
| Thermal Range | 0°C to 100°C |
| Display Type | 5 in. Color TFT LCD Touchscreen |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Capacity | 96-well, 0.2 mL |
| Reaction Speed | Fast, Standard |
| Voltage | 100/240 V |
| Thermal Accuracy | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
Applied Biosystems™ VeritiPro™ Dx Thermal Cycler, 96 well, IQ-OQ, Extended Care
The Applied Biosystems VeritiPro Dx Thermal Cycler is a next-generation end-point thermal cycler designed to amplify nucleic acids using the polymerase chain reaction (PCR). The VeritiPro Dx Thermal Cycler is both US-IVD and CE-IVD, IVDR compliant.
Applied Biosystems™ ProFlex™ PCR System + Extended Warranty + Plastics Packages, 3 x 32-well
The 3 x 32-well PCR system combines the reliability and performance you’ve come to expect from Applied Biosystems instruments with the flexible configuration and control features that adapt to your research needs.
| Block Configurations | 3 x 32-well Isothermal Blocks |
|---|---|
| Display Type | 8.4 in. Color TFT LCD Touchscreen |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Capacity | 96-well, 0.2 mL |
| Reaction Speed | Fast, Standard |
| User Interface | USB, WiFi, Cloud, Ethernet |
| Voltage | 100/240 V |
| Quantity | 1 Package |
| Dimensions | 22 x 13 x 10.6 in. (56.5 x 33 x 27 cm) |
| Max. Ramp Rate | 6°C/sec. (Block), 4.4°C/sec. (Sample) |
| High-throughput Compatibility | Manual Protocols |
| Weight | 41 lb. (18.8 kg) |
| Thermal Range | 0°C to 100°C |
Thermo Scientific™ Automated Thermal Cycler Adapter Connector
For customers seeking to automate their PCR workflow, the Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler (ATC) provides the reliability and performance you've come to expect from Applied Biosystems™ instruments. Now, in a small, easy-to-integrate, and compatible format, our new automated thermal cycler provides hands-free, error-minimizing results.
Applied Biosystems™ ProFlex™ PCR System Extended Warranty Package, 3 x 32-well
ProFlex™ PCR Systems are the latest in our line of Applied Biosystems™ thermal cyclers, providing the reliability and performance you’ve come to expect from Applied Biosystems instruments. This package includes the ProFlex PCR System and an extended warranty.
| For Use With (Equipment) | ProFlex™ PCR System |
|---|---|
| Warranty Services Not Included | User-replaceable Parts, Planned Maintenance |
| Product Line | ProFlex |