Autoclave Bags, Wraps, and Sleeves
Temperature-tolerant, flexible containers used to hold waste or other items during autoclaving/sterilization. Available in multiple sizes and colors. May include a sterility indicator.
Autoclave bags are single-use, flexible bags designed to contain waste or other items during autoclaving/sterilization.
Autoclaving is a process that destroys microbes and other potentially infectious substances. The process is used to sterilize surgical instruments, labware, media, and other materials before use and to treat infectious waste before disposal.
Autoclaves and sterilizers reach and maintain a temperature of 121°C for at least 30 minutes and use saturated steam under a minimum pressure of 15 psi.
Autoclave bags are temperature tolerant and are typically made from:
- High-density polyethylene (HDPE)
- Polypropylene (PP)
- Polyamide
Some autoclave bags include a sterility indicator, such as printing that does not appear unless the successful autoclave conditions are met. They may be clear, translucent, red, or orange and may be imprinted with the biohazard symbol or have text printed in English, Spanish, or both.
You can find autoclave bags in multiple capacities, from less than one gallon to 44 gallons. They are also available in various thicknesses and from dimensions of 10 x 10 inches to as large as 37 x 48 inches.
- (85)
- (14)
- (23)
- (17)
- (69)
- (1)
- (23)
- (20)
- (2)
- (2)
- (16)
- (31)
- (4)
- (48)
- (1,766)
- (5)
- (131)
- (3)
- (14)
- (60)
- (267)
- (20)
- (2)
- (27)
- (39)
- (1)
- (1)
- (6)
- (6)
- (1,548)
- (2,075)
- (46)
- (2,072)
- (37)
- (444)
- (84)
- (491)
- (7)
- (325)
- (1)
- (153)
- (72)
- (501)
- (14)
- (1)
- (7)
- (4)
Filtered Search Results
Fisher Container™ Precision Clean™ II Ultra Clear Cleanroom Bags
Excellent clarity, available printed or unprinted
| Material | Ultrapure Silicon-free Resin |
|---|
Fisher Container™ Autoclavable Precision Clean™ Breather Bags
Designed for products to be used in cleanroom environments that also require sterilization
Fisher Container™ Precision Clean Breather Bag
Breather bags for sterilization, such as by gamma or ethylene oxide.
| Thickness (English) | 2 mil |
|---|---|
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Type | Zip Closure |
|---|
Medicom™ SafeSeal™ Sterilization Reels
Various sizes available to allow for customized sterilization of a wide variety of items.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Content And Storage | Keep away from light, heat and humidity. Store at temperature between 15 - 35°C (59 - 95°F) |
| Description | Blue tinted film sealed to paper with two sets of indicators |
| Length (Metric) | 3048 cm |
| Length (English) | 100 ft. |
| Quantity | 10 Reel/Cs. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Medicom™ Safe-Seal™ Quattro Sterilization Pouches
Sterilization Pouches with TruePress™ Technology confirm sterilization variables in 1 easy step
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Sterilization Method | Time, Temperature, Steam |
| Color | Clear |
| For Use With (Application) | For instrument sterilization |
| Closure Type | Self-adhesive |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Includes | Printed in English and Spanish |
|---|---|
| Thickness (English) | 2 mil |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | OSHA, 29 CFR1910.1030 |
| Temperature Range (Metric) | 140°C |
| Closure Type | Elastic |
| Autoclavable | Autoclavable |
Keystone Cleanroom Products Double Pouched, Gamma Irradiated Poly Bag, 3 mil
Poly Bags that can be used as a sterile trash bin liner for sharps or as a sterility maintenance cover for protecting or transporting sterile items.
Keystone Cleanroom Products Heat Seal Tyvek Steam Sterilization Pouch With Chevron Peel, with Steam Indicator
Heat Seal Tyvek Steam Sterilization Pouches provide a strong barrier from microbial contamination.
Keystone Cleanroom Products Autoclavable Tyvek™ Stopper Bags with Heat Seal Closure
These Tyvek™ Stopper Bags will not rip or puncture. Includes heat seal closure and double-welded factory seals.
Cardinal Health™ Self-Seal Sterility Maintenance Covers
Protect sterile items without need for heat sealer
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| For Use With (Application) | Ideal for covering wrapped items after sterilization to ensure maximum protection from bacteria, moisture and dust |
| Closure Type | Self-seal |
Keystone Cleanroom Products Autoclavable Tyvek™ Breather Bags with Heat Seal Closure
These Tyvek™ Breather Bags will not rip or puncture. Includes heat-seal closure.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | Clear, White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | Certificate of Conformance (COC) |
| For Use With (Application) | Steam, EtO, Gamma or VHP Sterilization |
| Closure Type | Heat Seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products PureClean Self-Sealing 1421B Tyvek™ Autoclave Bag with Clear Film Side and Steam Indicator, up to 9 in. wide
PureClean™ Self-Sealing Autoclave Bags are made from a transparent film and 1421B DuPont™ Tyvek™, which is a new grade of uncoated, untreated, flexible Tyvek™ material specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications.
| Thickness (Metric) | 5.3 mil |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Thickness (English) | 5.3 mil |
| Color | Clear, White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | COC |
| Temperature Range (Metric) | 121 to 125 C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization of Pharmaceutical Equipment |
| Closure Type | Safe Seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products 1073B Tyvek™/HDPE Autoclave Stopper Bag
Autoclave Stopper Bags for Steam Sterilization. Medical Grade DuPont Tyvek and HDPE film materials yields superior seal strength for stoppers, seals and heavy equipment parts.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Tyvek |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Sterility | Non-sterile |
| Sterilization Method | Steam |
| Product Type | Autoclave Bag |
| For Use With (Equipment) | Pharmaceutical Equipment |
| Temperature Range (English) | <250°F |
| Latex Free | Yes |
| Certifications/Compliance | COC |
| Temperature Range (Metric) | <125°C |
| Closure Type | Heat Seal |
| Autoclavable | Autoclavable |