Glassware Washers and Cleaners
Résultats de la recherche filtrée
Branson Ultrasonics™ CPXH Series Ultrasonic Cleaning Bath
Outfit your lab with an industry classic, heated cleaner that delivers the same ultrasonic power even when load conditions change. Additionally, Branson CPXH Series Ultrasonic Tabletop Cleaners offer rock-solid construction plus a hi-tech design and will provide you with years of reliable use.
| Fréquence | 40 kHz |
|---|---|
| Minuteur | 90 min. |
| Matériau | Plastic Housing, Stainless Steel Tank |
| Garantie | 2 Years |
| À utiliser avec (application) | Cleaning |
Fisherbrand™ 112xx Series Advanced Ultrasonic Cleaner
Fisherbrand 112xx Series Advanced Ultrasonic Cleaners are more powerful than conventional cleaners. They feature a wide range of adjustable parameters for lab applications including cleaning, mixing, and degassing. Dual frequency capability allows safe quiet cleaning and mixing of sensitive samples.
| Fréquence de fonctionnement | 37/80 kHz |
|---|---|
| À utiliser avec (application) | Cleaning, Mixing and Degassing in Lab and Industry |
Fisherbrand™ Digital Heated Ultrasonic Cleaner
Easy to use with dependable digital control panel. The 40 kHz ultrasonic bath cleans a broad range of materials, and the tank is constructed of stainless steel to resist corrosion and is easy to clean.
| Fréquence | 40 kHz |
|---|---|
| Gamme de températures (métrique) | 20°C to 80°C |
| Minuteur | 1 to 99 min. |
| Matériau | Stainless Steel |
| Affichage | Digital |
| Garantie | 2 Years |
| Comprend | Basket and cover |
| Tension | 120 V |
Heidolph™ Tuttnauer Clean and Simple™ Ultrasonic Bath
Easily keep your lab instruments and glassware clean. Heidolph's new Clean & Simplee™ Ultrasonic Bath features 60kHz of cleaning power - enough strength to remove all surface contamination but gentle enough for cleaning of delicate instruments.
| Matériau | Stainless Steel Tank, Vinyl-clad Steel Housing |
|---|---|
| Comprend | Bath lid/cover |
| Tension | 115 V |
Labconco™ SteamScrubber™ Glassware Washers
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Versatile and efficient glassware washers that can handle a wide range of wide-mouth beakers and general purpose labware.
| Certifications/Conformité | UL61010, CAN/CSA C22.2, CE |
|---|---|
| Débit | Hot water inlet 1.25 GPM (4.7 LPM), Cold water inlet of 3.5 GPM (13.2 LPM) |
| Volume (impérial) | 6.73 ft.3 chamber volume |
| Température de l’eau d’entrée (métrique) min. | 49°C |
| Type de produit | Laboratory Glassware Washer |
| Matériau | Stainless Steel (304) |
| Température de l’eau d’entrée (métrique) max. | 71°C |
| Consommation d’eau | As low as 12.9 L |
| Cycles de lavage | 9 programs with 1 to 9 total cycles |
| À utiliser avec (application) | Ideal for College and University, Government, Pharmaceutical and Industrial Labs or Any Facility Utilizing Reusable Glassware |
| Volume (métrique) | 190.6 L chamber volume |
| Température min. de l’eau d’entrée (impériale) | 120°F |
| Pression maximale | 120 psi (inlet) |
| Affichage | Full-color Touch Screen |
| Température de l’eau d’entrée (métrique) recommandée | 49°C |
| Température de l’eau d’entrée (impériale) recommandée | 120°F |
| Comprend | Upper and lower standard racks |
| Température max. de l’eau d’entrée (impériale) | 160°F |
| Pression min. de l’eau nettoyée | N/A, can be supplied from pressurized and non-pressurized sources |
| Aperçu général | SteamScrubber Glassware Washer |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ 5-Place NMR Tube Washers
These complete five-place washers use flexible PTFE tubing and a vacuum source (not included) to direct a power stream of wash solvent to thoroughly clean the insides of 7 and 8 in. NMR tubes.
| Type de produit | NMR Tube Washer |
|---|---|
| Matériau | PTFE or Borosilicate Glass |
Labconco™ FlaskScrubber™ Glassware Washers
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Versatile and efficient glassware washers designed for efficient and consistent washing of narrow-neck glassware and general labware.
| Certifications/Conformité | UL61010, CAN/CSA C22.2, CE |
|---|---|
| Débit | Hot water inlet 1.25 GPM (4.7 LPM), Cold water inlet of 3.5 GPM (13.2 LPM) |
| Volume (impérial) | 6.73 ft.3 chamber volume |
| Température de l’eau d’entrée (métrique) min. | 49°C |
| Type de produit | Laboratory Glassware Washer |
| Matériau | Stainless Steel (304) |
| Température de l’eau d’entrée (métrique) max. | 71°C |
| Consommation d’eau | As low as 12.9 L |
| Cycles de lavage | 9 programs with 1 to 9 total cycles |
| À utiliser avec (application) | Ideal for College and University, Government, Pharmaceutical and Industrial Labs or Any Facility Utilizing Reusable Glassware |
| Volume (métrique) | 190.6 L chamber volume |
| Température min. de l’eau d’entrée (impériale) | 120°F |
| Pression maximale | 120 psi (inlet) |
| Affichage | Full-color Touch Screen |
| Température de l’eau d’entrée (métrique) recommandée | 49°C |
| Température de l’eau d’entrée (impériale) recommandée | 120°F |
| Comprend | Lower spindle rack |
| Température max. de l’eau d’entrée (impériale) | 160°F |
| Pression min. de l’eau nettoyée | N/A, can be supplied from pressurized and non-pressurized sources |
| Aperçu général | FlaskScrubber Glassware Washer |
Labconco™ FlaskScrubber™ Vantage™ Glassware Washers
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Versatile and efficient glassware washers designed for efficient and consistent washing of narrow-neck glassware and general labware in critical washing environments.
| Hauteur (impériale) | 32.2 to 36.1 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | UL61010, CAN/CSA C22.2, CE |
| Température de l’eau d’entrée (métrique) max. | 71°C |
| Consommation d’eau | As low as 12.9 L |
| Poids (impériale) à l’expédition | 294 lb. |
| Modèle | Freestanding FlaskScrubber Vantage Glassware Washer with Window |
| À utiliser avec (application) | Ideal for College and University, Government, Pharmaceutical and Industrial Labs or Any Facility Utilizing Reusable Glassware |
| Volume (métrique) | 190.6 L chamber volume |
| Fréquence | 50/60 Hz |
| Poids (métrique) à l’expédition | 133.4 kg |
| Pression maximale | 120 psi (inlet) |
| Profondeur (impériale) | 27.8 in. |
| Affichage | Full-color Touch Screen |
| Température de l’eau d’entrée (métrique) recommandée | 49°C |
| Température de l’eau d’entrée (impériale) recommandée | 120°F |
| Tension | 208/230 V |
| Largeur (impériale) | 32.2 in. |
| Température max. de l’eau d’entrée (impériale) | 160°F |
| Aperçu général | FlaskScrubber Vantage Glassware Washer |
| Débit | Hot water inlet 1.25 GPM (4.7 LPM), Cold water inlet of 3.5 GPM (13.2 LPM) |
| Volume (impérial) | 6.73 ft.3 chamber volume |
| Température de l’eau d’entrée (métrique) min. | 49°C |
| Type de produit | Laboratory Glassware Washer |
| Matériau | Stainless Steel (304) |
| Cycles de lavage | 12 programs with 1 to 9 total cycles |
| Largeur (métrique) | 81.8 cm |
| Hauteur (métrique) | 81.8 to 91.7 cm |
| Température min. de l’eau d’entrée (impériale) | 120°F |
| Dimensions (P x L x H) intérieures | 27.8 x 32.2 x 32.2 to 36.1 in. |
| Comprend | Lower spindle rack |
| Profondeur (métrique) | 70.6 cm |
| Pression min. de l’eau nettoyée | N/A, can be supplied from pressurized and non-pressurized sources |
Bel-Art™ SP Scienceware™ Lab-Aire™ II Electric Glassware Dryers: Double-Sided, 230V
Speed your drying time with the SP Scienceware Lab-Air™ II Electir Dryer.
| Longueur (impériale) | 16.75 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CE marked |
| Type de produit | Double Sided Electric Dryer |
| Matériau | ABS |
| Ampérage | 4 A |
| Tension | 230 V |
| Largeur (impériale) | 10 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Bel-Art™ SP Scienceware™ Vakuwash™ Spectrophotometer Cell Washer
cuvette washing device cleans without damaging
Bel-Art™ SP Scienceware™ Lab-Aire™ II Electric Glassware Dryers: Single-Sided, 120V
Make labware maintenance easier with the SP Scienceware™ Lab-Aire™ II Electric Dryer—perfect for drying glassware and plasticware quickly.
| Type de produit | Single Sided Electric Dryer |
|---|---|
| Matériau | ABS |
| Ampérage | 8 A |
| Tension | 120 V |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Bel-Art™ SP Scienceware™ Lab-Aire™ II Electric Glassware Dryers: Double-Sided, 120V
Electric-powered drying racks for glassware and plasticware
| Type de produit | Double Sided Electric Dryer |
|---|---|
| Matériau | ABS |
| Ampérage | 8 A |
| Tension | 120 V |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Branson Ultrasonics™ CPX Series Ultrasonic Cleaning Bath
Outfit your lab with a classic tabletop cleaner, offering high-tech design, solid construction and featuring reliable digital controls with power tracking capabilities.
| Fréquence | 40 kHz |
|---|---|
| Minuteur | 90 min. |
| Matériau | Plastic |
| Garantie | 2 Years |
| À utiliser avec (application) | Cleaning |
Branson Ultrasonics™ M Series Ultrasonic Cleaning Bath
Outfit your lab with a Bransonic MH Series Ultrasonic Cleaner. This unit is designed with solid construction and excellent functionality for a variety of applications − including cell separation, sample preparation and degassing of liquids.
| Fréquence | 40 kHz |
|---|---|
| Minuteur | 60 min. |
| Matériau | Plastic Housing, Stainless Steel Tank |
| Garantie | 2 Years |
Elma™ Elmasonic E Plus Ultrasonic Cleaners
German-Made, durable, heated ultrasonic baths for sample preparation, solvent degassing and cleaning laboratory equipment. Elmasonic E Plus Ultrasonic Cleaners utilize Elma's all new Eco and Dynamic modes to ensure the highest standard of ultrasonics.
| Minuteur | 1 to 30 min. and continuous |
|---|---|
| Matériau | Stainless Steel |
| Tension | 100/120 V |