Controlled Environments Wipes
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (12)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (25)
- (116)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (3)
- (11)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (11)
- (2)
- (11)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Kimberly-Clark Professional™ Kimtech Pure™ W4 Wipers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For ISO Class 4 and higher applications.
| Couleur | White |
|---|---|
| Bords | Straight clean knife-cut |
| Matériau | Polypropylene |
| À utiliser avec (application) | For ISO Class 4 and higher cleanroom applications |
Fisherbrand™ Polypropylene Cleanroom Wipe
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Engineered to absorb oil and other tough to clean chemicals
| Épaisseur | 1-ply |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 27.94 cm |
| Jetable | Single-use |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de produit | Cleanroom Wipe |
| Stérilité | Non-sterile |
| Largeur (impériale) | 11 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Sterile Non-Woven Wipes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sterile poly-cellulose cleanroom wipes.
Fisherbrand™ Sterile Sealed Edge Polyester Knit Wipes
Manufactured from 100% polyester providing a tough, absorbent, and abrasion resistant product.
Fisherbrand™ Sterile Pre-Saturated Wipes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured from 100% polyester providing a tough, absorbent, and abrasion resistant product.
| Épaisseur | 1-ply |
|---|---|
| Couleur | White |
| Certifications/Conformité | Validated to SAL (Sterility Assurance Level) of 10-6 |
| Jetable | Single-use |
| Type de produit | Wipe |
| Stérilité | Sterile |
| Type de conteneur | Bag |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Solution de saturation | 70% IPA, 30% DI Water |
Fisherbrand™ Nonwoven Cleanroom Wipes, Made in USA
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Nonwoven Poly-Cellulose Cleanroom Wipes are highly absorbent and extremely clean (non-shedding). Made in the USA.
| Couleur | White |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ISO Class 5 to 6 (100 to 1000) Cleanroom Wipe, USP 797 and USP 800 wipe requirements |
| Absorbance | 288 mL/m2 |
| Matériau | Polyester Cellulose |
| Type de produit | Cleanroom Wipe |
| Stérilité | Non-sterile |
| Poids de base | 68 gsm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Laboratory and Cleanroom |
Fisherbrand™ Polyester Sealed-Edge Cleanroom Wipes
Polyester Sealed-Edge Cleanroom Wipes are absorbent and extremely clean, designed for ultra-critical environments. They contain laser cut, heat sealed-edges and constructed from double knit 100% no-run polyester.
| Couleur | White |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ISO Class 3-8 class 1-10 cleanrooms, Meets USP 797 and USP 800 wipe requirements |
| Absorbance | 310 mL/m2 |
| Matériau | Polyester |
| Type de produit | Cleanroom Wipe |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité d’emballage | 150 Wipes/Bag, 10 Bags/Cs. |
| Poids de base | 140 gsm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Laboratory and Cleanroom |
Fisherbrand™ Polypropylene Cleanroom Wipes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Polypropylene Cleanroom Wipes are extremely clean, free of additives and feature a very high level of absorbency.
Fisherbrand™ Pre-Saturated Nonwoven 70% IPA Cleanroom Wipes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pre-Saturated Nonwoven 70% IPA Cleanroom Wipes are made from a poly-cellulose blend and are pre-saturated with 70% IPA/30% DI water. Packaged in convenient containers that allow the user to open, remove a wipe, and close the container with one hand.
Contec Amplitude Pi Microfiber Wipe
Amplitude Pi wipes are designed to help life science manufacturers control contamination and ultimately maintain cGMP compliance while consuming less resources.
Contec™ Anticon™ White Magic™ Wipes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Anticon™ White Magic™ Wipes are made from 100% continuous filament polyester with an interlock construction and excellent sorbency capacity. Exhibit low particle and fiber counts and provides ultra-clean wiping for critical applications.
| Bords | Laser cut |
|---|---|
| Jetable | Single-use |
| Matériau | Polyester Knit |
| Type de produit | Wipe |
| Stérilité | Sterile |
| À utiliser avec (application) | Process tools and other equipment |
Contec™ PROSAT™ Sterile™ Meltblown Polypropylene Wipes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
These sterile, polypropylene wipes are presaturated with 70% USP grade isopropyl alcohol and 30% deionized water, and provide a consistent release of solvent to thoroughly remove surface contaminants in critical environments.
| Longueur (métrique) | 28 cm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ISO Class 5 to 8 |
| Longueur (impériale) | 11 in. |
| Largeur (métrique) | 23 cm |
| Dimensions (L x l) | 28 x 23 cm (11 x 9 in.) |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de produit | Pre-saturated Wipe |
| Stérilité | Sterile |
| Largeur (impériale) | 9 in. |
| Solution de saturation | 70% IPA, 30% DI Water |
| À utiliser avec (application) | Routine Equipment Cleaning in Sterile Environments |
Contec PROSAT Meltblown Polypropylene Wipes
These wipes are presaturated with 70% denatured ethanol and 30% DI water. The microsized filaments provide exceptional particle removal.
Contec™ Polynit Heatseal Wipes
Polynit Heatseal Wipes are made of 100% knitted textured polyester for very low levels of particles and fibers. Polyester wipes are chemically resistant and exceptionally low in particles and fibers.
Contec™ Sterile Polynit Heatseal LE Wipes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Polynit Heatseal Low Endotoxin Wipes are manufactured from high quality 100% knitted polyester fabric with sealed edges and produce low levels of particles and fibers.
| Matériau | Polyester Knit |
|---|---|
| Type de produit | Wipe |
| Qualité | A/B |
| Stérilité | Sterile |
| Poids de base | 140 |