Controlled Environments Wipes
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (12)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (9)
- (3)
- (1)
- (4)
- (9)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (8)
- (1)
- (4)
- (17)
- (153)
- (87)
- (1)
- (2)
- (38)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (35)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (166)
- (43)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (24)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (56)
- (2)
- (1)
- (1)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (1)
- (1)
- (25)
- (116)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (3)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (1)
- (1)
- (4)
- (18)
- (1)
- (1)
- (21)
- (3)
- (12)
- (1)
- (198)
- (4)
- (12)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (7)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (7)
- (3)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (49)
- (39)
- (103)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (17)
- (2)
- (22)
- (2)
- (21)
- (62)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (2)
- (11)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (7)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (7)
- (6)
- (12)
- (1)
- (2)
- (4)
- (45)
- (38)
- (101)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (7)
- (9)
- (2)
- (24)
- (1)
- (24)
- (53)
- (7)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Contec™ PROSAT™ Sterile™ Meltblown Polypropylene Wipes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
These sterile, polypropylene wipes are presaturated with 70% USP grade isopropyl alcohol and 30% deionized water, and provide a consistent release of solvent to thoroughly remove surface contaminants in critical environments.
| Width (English) | 9 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 28 cm |
| Product Type | Pre-saturated Wipe |
| Saturation Solution | 70% IPA, 30% DI Water |
| Length (English) | 11 in. |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ISO Class 5 to 8 |
| For Use With (Application) | Routine Equipment Cleaning in Sterile Environments |
| Sterility | Sterile |
| Width (Metric) | 23 cm |
| Dimensions (L x W) | 28 x 23 cm (11 x 9 in.) |
Berkshire™ Durx™ 670 Cleanroom Wipers
For ISO Class 5 to 8 (100 to 100000) Cleanroom Class applications
| Construction | Nonwoven |
|---|---|
| Product Type | Cleanroom Wipe |
| Material | Polyester Cellulose |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/05, REACH, USP |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Compatibility | Common cleaning and disinfecting solutions |
Kimberly-Clark Professional™ Kimtech Pure™ W5 Wipers
For ISO Class 5 (Class 100) or higher applications
| Basis Weight | 69 |
|---|---|
| Product Type | Dry Wipe |
| Material | Polyester Cellulose |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000, 13485:2003, 14001:2004 and OHSAS 18001:1999 |
| For Use With (Application) | Designed for general purpose wiping where economy and cleanliness are of critical importance, ideal for applications where high absorbency and low extractables are prime considerations |
| Autoclavable | Autoclavable |
Kimberly-Clark Professional™ Kimtech Pure™ W4 Wipers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For ISO Class 4 and higher applications.
| Color | White |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | For ISO Class 4 and higher cleanroom applications |
| Edges | Straight clean knife-cut |
Fisherbrand™ Polyester Sealed-Edge Cleanroom Wipes
Polyester Sealed-Edge Cleanroom Wipes are absorbent and extremely clean, designed for ultra-critical environments. They contain laser cut, heat sealed-edges and constructed from double knit 100% no-run polyester.
| Basis Weight | 140 gsm |
|---|---|
| Product Type | Cleanroom Wipe |
| Color | White |
| Packaging Quantity | 150 Wipes/Bag, 10 Bags/Cs. |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | ISO Class 3-8 class 1-10 cleanrooms, Meets USP 797 and USP 800 wipe requirements |
| For Use With (Application) | Laboratory and Cleanroom |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Absorbancy | 310 mL/m2 |
Fisherbrand™ Sterile Non-Woven Wipes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sterile poly-cellulose cleanroom wipes.
Fisherbrand™ Pre-Saturated Nonwoven 70% IPA Cleanroom Wipes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pre-Saturated Nonwoven 70% IPA Cleanroom Wipes are made from a poly-cellulose blend and are pre-saturated with 70% IPA/30% DI water. Packaged in convenient containers that allow the user to open, remove a wipe, and close the container with one hand.
Fisherbrand™ Polypropylene Cleanroom Wipes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Polypropylene Cleanroom Wipes are extremely clean, free of additives and feature a very high level of absorbency.
Fisherbrand™ Polypropylene Cleanroom Wipe
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Engineered to absorb oil and other tough to clean chemicals
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 11 in. |
| Product Type | Cleanroom Wipe |
| Material | Polypropylene |
| Ply | 1-ply |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Width (Metric) | 27.94 cm |
Fisherbrand™ Sterile Sealed Edge Polyester Knit Wipes
Manufactured from 100% polyester providing a tough, absorbent, and abrasion resistant product.
Fisherbrand™ Nonwoven Cleanroom Wipes, Made in USA
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Nonwoven Poly-Cellulose Cleanroom Wipes are highly absorbent and extremely clean (non-shedding). Made in the USA.
| Basis Weight | 68 gsm |
|---|---|
| Product Type | Cleanroom Wipe |
| Color | White |
| Material | Polyester Cellulose |
| Certifications/Compliance | ISO Class 5 to 6 (100 to 1000) Cleanroom Wipe, USP 797 and USP 800 wipe requirements |
| For Use With (Application) | Laboratory and Cleanroom |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Absorbancy | 288 mL/m2 |
Fisherbrand™ Sterile Pre-Saturated Wipes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured from 100% polyester providing a tough, absorbent, and abrasion resistant product.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Wipe |
| Color | White |
| Saturation Solution | 70% IPA, 30% DI Water |
| Container Type | Bag |
| Certifications/Compliance | Validated to SAL (Sterility Assurance Level) of 10-6 |
| Ply | 1-ply |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Contec™ StatZorb™ Wipes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Electrostatic-dissipative polyester wipes
Contec™ EasyReach™ Cleaning Pads
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
EasyReach™ Cleaning Pads are very absorbent, which ensures even coverage of disinfectant or IPA.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 7 cm |