Microscopy Slide Holders
- (1)
- (7)
- (4)
- (38)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (14)
- (5)
- (1)
- (1)
- (20)
- (1)
- (4)
- (4)
- (7)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (21)
- (2)
- (14)
- (20)
- (1)
- (28)
- (2)
- (13)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ 2-Place Cardboard Slide Holders
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
2-Place Cardboard Slide Holders feature heavy cardboard construction.
Fisherbrand™ Premium Microscope Slide Box, 100 Place
Store and transport 100 slides safely with durable ABS cases. Colored ABS 100 Place Slide Boxes keep standard microscope slides in numbered, grooved slots. Provides safe, dust-free storage.
| Longueur (métrique) | 208 mm |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Standard 25 x 75 mm or 1 x 3 in. microscope slides |
| L’appareil peut contenir | 100 Microscope Slides |
| Capacité de lame | 100 |
| Matériau | ABS |
| Type de bouchon | Hinged with Clasp |
| Dimensions (L x l x H) | 208 x 175 x 34 mm |
| Forme | Rectangular |
| Longueur (impériale) | 8.18 in. |
| Type | Slide Storage Box |
| Largeur (métrique) | 175 mm |
| Hauteur (métrique) | 34 mm |
| Comprend | Slide Inventory Sheet |
| Empilables | Yes |
| À utiliser avec (équipement) | Microscope Slide |
|---|---|
| Matériau | Wood |
| Type de bouchon | Detachable |
| Comprend | Detachable lid |
Fisherbrand™ Two-Place Plastic Microscope Slide Mailer and Transporter
Rugged, reinforced plastic is strong and durable to prevent damage during transit
Fisherbrand™ Storage Rack for 50-Place and 100-Place Slide Box, Clear
Organized, visible, ready to access
| Type | Slide Storage System |
|---|---|
| L’appareil peut contenir | Cardboard Slide Trays |
| Dimensions (L x l x H) | 2.2 x 1.7 x 0.6 in. |
Heathrow Scientific™ Premium Plus Replacement Inventory Cards
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Premium Plus Replacement Inventory Cards designed to fit into the premium plus slide boxes.
Fisherbrand™ 1-Place Cardboard Slide Holders
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
1-Place Cardboard Slide Holders hold one 3 x 1 in. (75 x 25 mm) slide.
Fisherbrand™ 5-Place Slide Mailer, End Opening
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ship or store slides safely. Fisherbrand™ Five-Slide Mailer is constructed of extra-strong, clear polypropylene with inner channels that keep the slides from touching one another. Snap-top lid closes securely to keep slides safe. Disposable and convenient.
Fisherbrand™ Top-Opening Five-Slide Plastic Microscope Slide Mailer and Transporter
Use this 50-gauge polypropylene slide container for air conveyors and specimen slide transport
| Longueur (métrique) | 127 mm (Slide Holder) |
|---|---|
| Longueur (impériale) de lame | 3 in. |
| Largeur (métrique) de lame | 25 mm |
| Longueur (métrique) de lame | 75 mm |
| Longueur (impériale) | 12.5 in. (Slide Holder) |
| Largeur (métrique) | 76 mm (Slide Holder) |
| Format | 75 x 25 mm and 3 x 1 in. |
| L’appareil peut contenir | 4 Slides/Card |
| Matériau | Cardboard fitted with a protective plastic frame |
| Largeur (impériale) | 3 in. (Slide Holder) |
| Largeur (impériale) de lame | 1 in. |
Fisherbrand™ Storage File Systems
For long-term storage of histology microscope slide and tissue cassette specimens.
| Couleur | White |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 299 mm |
| Hauteur (métrique) | 100 mm |
| Matériau | Cardboard |
| À utiliser avec (application) | Histology Speciemen Storage |