Western Blot and Nucleic Acid Membranes and Filter Paper
- (1)
- (22)
- (69)
- (19)
- (110)
- (34)
- (6)
- (76)
- (12)
- (7)
- (144)
- (1)
- (1)
- (18)
- (10)
- (5)
- (9)
- (6)
- (14)
- (15)
- (43)
- (9)
- (9)
- (6)
- (3)
- (4)
- (71)
- (5)
- (10)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (2)
- (27)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (30)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (7)
- (2)
- (33)
- (7)
- (6)
- (7)
- (1)
- (12)
- (1)
- (12)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (6)
- (17)
- (1)
- (2)
- (20)
- (2)
- (3)
- (28)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (21)
- (1)
- (21)
- (1)
- (2)
- (4)
- (8)
- (34)
- (6)
- (1)
- (5)
- (1)
- (6)
Résultats de la recherche filtrée
Invitrogen™ Power Blotter Welcome Pack
Get rapid and efficient semi-dry protein transfer with the Invitrogen™ Power Blotter.
Invitrogen™ Power Blotter Select Transfer Stacks, PVDF, mini
Transfer proteins rapidly and efficiently with these ready-to-use high performance transfer stacks for Invitrogen Power Blotter.
| Longueur (métrique) | 8 cm |
|---|---|
| Format | Transfer Stack |
| Largeur (métrique) | 8 cm |
| Matériau | PVDF |
| Gamme de produits | Power Blotter |
| Dimensions (LxW) | 8 cm x 8 cm |
| Porosité | 0.2 μm |
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
Invitrogen™ Power Blotter Pre-cut Membranes and Filters, nitrocellulose, regular size
Precut, preassembled nitrocellulose membrane and filter paper sandwiches for gels
| Matériau | Nitrocellulose |
|---|---|
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
Invitrogen™ Bolt™ Western Pack B (PVDF)
A wet transfer device used exclusively with the Mini Gel Tank
MilliporeSigma™ Immobilon NOW Dispenser
Immobilon Transfer Membranes offer the convenience of pre-cut sheets with the flexibility of membrane rolls
MilliporeSigma™ Immobilon™ Blotting Filter Paper
Chromatography-grade blotting filter paper precut to the most popular Western blotting sizes
| Épaisseur | 550 μm |
|---|---|
| À utiliser avec (application) | Western blotting; dot/slot blotting |
Invitrogen™ iBlot™ Transfer Stack, nitrocellulose, regular size
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
iBlot Transfer Stacks are used to transfer proteins.
| Longueur (métrique) | 13.5 cm |
|---|---|
| Format | Transfer Stack |
| Largeur (métrique) | 8 cm |
| Matériau | Nitrocellulose |
| Gamme de produits | iBlot |
| Dimensions (LxW) | Regular, 13.5 cm x 8 cm |
| Porosité | 0.2 μm |
MilliporeSigma™ Immobilon™-E Transfer Membrane
Immobilon™-E provides the a PVDF blotting membrane that wets in transfer buffer or water and eliminates the need for the alcohol pre-wet step.
| Couleur | White |
|---|---|
| Description | Easily wetted with water |
| Matériau | PVDF |
| Porosité | 0.45 μm |
| Code | IEVH |
| Surface | Plain |
Invitrogen™ Nitrocellulose/Filter Paper Sandwiches, 0.45 μm, 8.6 x 13.5 cm
Fits 8.6 x 13.5 cm E-PAGE™ Gels.
Invitrogen™ Nylon membranes, 0.45 μm pore size, 8 x 7.3 cm
Pre-cut, pre-assembled membrane/filter-paper sandwiches
Invitrogen™ Power Blotter Select Transfer Stacks, nitrocellulose, regular size
Transfer proteins rapidly and efficiently with these ready-to-use high performance transfer stacks for Invitrogen Power Blotter.
| Longueur (métrique) | 13 cm |
|---|---|
| Format | Transfer Stack |
| Largeur (métrique) | 8.3 cm |
| Matériau | Nitrocellulose |
| Gamme de produits | Power Blotter |
| Dimensions (LxW) | Regular, 13 cm x 8.3 cm |
| Porosité | 0.2 μm |
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
Thermo Scientific™ Biodyne™ B Nylon Membrane, 0.45 μm, 8 cm x 12 cm
Sheets of unmodified or positively charged Biodyne A and Biodyne B Nylon that provide excellent binding characteristics for nucleic acid transfer, blotting and detection.
Thermo Scientific™ Nitrocellulose Membranes, 0.45 μm
Nitrocellulose is a popular binding matrix for western blotting because of its high affinity for proteins and compatibility with a variety of detection methods (western blotting, dot-blot assays, and other protein or nucleic acid methods).
| Matériau | Nitrocellulose |
|---|---|
| Porosité | 0.45 μm |
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
Invitrogen™ Bolt™ Western Pack A (Nitrocellulose)
A wet transfer device used exclusively with the Mini Gel Tank
Invitrogen™ SureLock™ Tandem Midi Welcome Pack, nitrocellulose
The Invitrogen SureLock Tandem Midi Welcome Pack, nitrocellulose, is designed specifically for electrophoresis and wet transfer of Invitrogen pre-cast midi gels using nitrocellulose transfer membranes.