Acids and Corrosive Safety Cabinets
- (60)
- (1)
- (1)
- (17)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (8)
- (2)
- (4)
- (3)
- (33)
- (30)
- (4)
- (7)
- (1)
- (11)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (6)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (17)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
- (11)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
- (6)
- (7)
- (1)
- (17)
- (2)
- (4)
Résultats de la recherche filtrée
Labconco™ Protector™ Acid Storage Cabinet
Safely store and vent acids and other corrosive liquids with the Protector™ Acid Storage Cabinet.
| Nbre d’étagères | None |
|---|---|
| Hauteur (métrique) extérieure | 90.17 to 93.3 cm |
| Couleur | Light Gray |
| Description | Glacier White; Liner: Polyethylene |
| Type de produit | Acids Storage Cabinet |
| Matériau | Steel |
| Hauteur (métrique) de l’ouverture | 62.23 cm |
| Hauteur (impériale) extérieure | 35.5 to 36.75 in. |
| Comprend | Two rare vent connections with flame arrestors and closure plugs, 4 leveling feet, 8 in. filler panel, vacuum-formed PVC liner tray |
| Capacité de charge | Up to 800 lb. |
| Profondeur (impériale) extérieure | 29.9 in. |
| Profondeur (métrique) extérieure | 76 cm |
Labconco™ Protector™ Solvent Storage Cabinet
Safely store, vent solvents and other flammable liquids with the Protector™ Solvent Storage Cabinet.
| Nbre d’étagères | 1 |
|---|---|
| Couleur | Light Gray |
| Type de produit | Solvent Storage Cabinet |
| Matériau | Steel |
| Type d’étagère | Epoxy-coated Steel |
| À utiliser avec (application) | Storing flammables |
Labconco™ Protector™ Solvent Storage Cabinet with Self-Closing Door(s)
Safely store and vent solvents and other flammable liquids
Eagle™ Metal Acid and Corrosive Safety Cabinet Add-on w/Optional Shelf
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Extend the surface of your Eagle Metal Acid and Corrosive Safety Cabinet. Choice includes model with an optional shelf to add even more room to your work environment.
| Largeur (impériale) intérieure | 40 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | FM, NFPA, OSHA |
| Profondeur (impériale) intérieure | 15 in. |
| Matériau | Steel |
| Hauteur (métrique) intérieure | 48.89 cm |
| Largeur (impériale) extérieure | 23 in. |
| Profondeur (métrique) extérieure | 45.7 cm |
| À utiliser avec (application) | Flammables |
| Hauteur (métrique) extérieure | 57 cm |
| Hauteur (impériale) intérieure | 19.25 in. |
| Couleur | Blue |
| Revêtement de surface | Epoxy |
| Dimensions (P x l x H) intérieures | 15 x 40 x 19.25 in. |
| Poids (impériale) | 145 lb. |
| Largeur (métrique) intérieure | 101.6 cm |
| Hauteur (impériale) extérieure | 22.25 in. |
| Comprend | HDPE shelves and bottom trays with small spills |
| Profondeur (métrique) intérieure | 38 cm |
| Largeur (métrique) extérieure | 58.4 cm |
| Capacité de charge | 15 gal. |
| Profondeur (impériale) extérieure | 18 in. |
| Poids (métrique) | 65.7 kg |
Justrite™ Wood Laminate Corrosives Safety Cabinet
Safely storing nitrics, dichlorics, phenols, and other highly corrosive acids is important to workers. Justrite Wood Laminate Safety Cabinets allow corrosives to be placed out of harms way.
| Couleur | Royal Blue |
|---|---|
| Type de produit | Corrosives and Acids Storage Cabinet |
| Matériau | Wood |
| Comprend | Adjustable leg levelers, Haz-Alert™ reflective labels and double key set for safety and security |
| Modèle de porte | Manual-close |
| Nbre de portes | 2 |
Justrite™ Sure-Grip™ EX Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Protect your work environment with a Justrite Sure-Grip EX Cabinet. Made from 18-gauge steel construction with heat-fused powder coating, this cabinet is perfect for storing corrosives and acids.
| Largeur (impériale) intérieure | 39.5 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | FM, NFPA, OSHA |
| Profondeur (impériale) intérieure | 14.56 in. |
| Matériau | Steel (CR) |
| Hauteur (métrique) intérieure | 37 cm |
| Largeur (impériale) extérieure | 43 in. |
| Profondeur (métrique) extérieure | 45.7 cm |
| À utiliser avec (application) | Flammables |
| Nbre d’étagères | 1 |
| Hauteur (métrique) extérieure | 112 cm |
| Hauteur (impériale) intérieure | 39.62 in. |
| Couleur | Blue |
| Revêtement de surface | Epoxy |
| Dimensions (P x l x H) intérieures | 14.56 x 39.5 x 39.62 in. |
| Largeur (métrique) intérieure | 100.3 cm |
| Hauteur (impériale) extérieure | 44 in. |
| Comprend | Double wall, dual vents, grounding wire connections, adjustable shelves, leakproof sills, three-point self latching doors and leveling feet, Polyethylene trays, separate Polyethylene liner |
| Profondeur (métrique) intérieure | 37 cm |
| Largeur (métrique) extérieure | 109 cm |
| Capacité de charge | 30 gal. |
| Profondeur (impériale) extérieure | 18 in. |
| Nbre de portes | 2 |
Justrite™ 12 Gallons Sure-Grip™ EX Compac Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet With Manual Door
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 12 Gallons Sure-Grip™ EX Compac Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet With Manual Door is specially designed for safely storing acids and corrosives in laboratories.
Justrite™ Chemcor™ Slimline Corrosives/Acid Safety Cabinet
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Justrite Chemcor™ Slimline Corrosives/Acid Safety Cabinet offers corrosion and fire protection.
| Largeur (impériale) intérieure | 20 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | FM, NFPA, OSHA |
| Profondeur (impériale) intérieure | 14.56 in. |
| Type de produit | Slimline storage cabinet |
| Matériau | Steel (CR) |
| Hauteur (métrique) intérieure | 153.7 cm |
| Largeur (impériale) extérieure | 23.25 in. |
| Profondeur (métrique) extérieure | 45.72 cm |
| À utiliser avec (application) | Flammables |
| Nbre d’étagères | 3 |
| Hauteur (métrique) extérieure | 165.1 cm |
| Hauteur (impériale) intérieure | 60.5 in. |
| Couleur | Blue |
| Revêtement de surface | Epoxy, Thermoplastic |
| Dimensions (P x l x H) intérieures | 14.56 x 20 x 60.5 in. |
| Largeur (métrique) intérieure | 50.8 cm |
| Hauteur (impériale) extérieure | 65 in. |
| Comprend | ChemCor™ liner, welded Steel double wall construction, 2 in. liquid tight containment sump, dual vents, adjustable shelves, three-point Stainless Steel bullet self latching doors with U-Loc™ padlockable handle, kickplat |
| Profondeur (métrique) intérieure | 37 cm |
| Largeur (métrique) extérieure | 59.05 cm |
| Capacité de charge | 22 gal. (83 L) |
| Modèle de porte | Manual-close |
| Profondeur (impériale) extérieure | 18 in. |
| Nbre de portes | 1 |
Justrite™ Solid Polyethylene Acid Cabinets: Two-Door Stand-Alone Model
Superior protection against harsh acids, rust and corrosion
Justrite™ 31 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Self-Closing Doors
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 31 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Self-Closing Doors provides superior corrosion protection as well as fire protection in a single cabinet.
| Capacité de charge | 31 gal. |
|---|---|
| Modèle de porte | Self-close |
Justrite™ 15 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Self-Closing Doors
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 15 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Self-Closing Doors provides superior corrosion protection as well as fire protection in a single cabinet.
| Capacité de charge | 15 gal. |
|---|---|
| Modèle de porte | Self-close |
Justrite™ 31 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Manual-Closing Doors
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 31 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Manual-Closing Doors provides superior corrosion protection as well as fire protection in a single cabinet.
| Capacité de charge | 31 gal. |
|---|
Justrite™ 15 Gallon Sure-Grip™ EX Compac Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 15 Gallon Sure-Grip™ EX Compac Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet is specially designed for safely storing acids and corrosives in laboratories.
Justrite™ 23 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Self-Closing Doors
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 23 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Self-Closing Doors provides superior corrosion protection as well as fire protection in a single cabinet.
| Capacité de charge | 23 gal. |
|---|---|
| Modèle de porte | Self-close |