HPLC Guard Columns and Cartridges
- (30)
- (1)
- (72)
- (14)
- (1)
- (4)
- (62)
- (1)
- (119)
- (3)
- (1)
- (14)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (2)
- (13)
- (2)
- (79)
- (3)
- (75)
- (13)
- (3)
- (2)
- (10)
- (2)
- (33)
- (2)
- (1)
- (5)
- (9)
- (2)
- (24)
- (2)
- (6)
- (3)
- (1)
- (47)
- (2)
- (74)
- (5)
- (5)
- (4)
- (6)
- (247)
- (3)
- (2)
- (5)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (5)
- (4)
- (40)
- (2)
- (96)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (57)
- (1)
- (14)
- (122)
- (3)
- (105)
- (11)
- (1)
- (7)
- (17)
- (2)
- (2)
- (8)
- (74)
- (18)
- (4)
- (3)
- (2)
- (23)
- (7)
- (10)
- (4)
- (1)
- (35)
- (9)
- (2)
- (4)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (35)
- (36)
- (6)
- (1)
- (42)
- (2)
- (3)
- (44)
- (3)
- (2)
- (22)
- (4)
Résultats de la recherche filtrée
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ ABZ+Plus Supelguard Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
Offer both high deactivation and unique selectivity.
| Longueur (métrique) | 2 cm |
|---|---|
| Phase | Reversed Phase |
| Catégorie | Guard Cartridge Kit |
| Quantité | 1 Kit |
| Comprend | 1 cartridge, a stand-alone holder, a piece of tubing, and 2 nuts and ferrules (10 mm i.d guard requires the purchase of 567499-U) |
| Granulométrie | 5 μm |
| Taille des pores | 120 Å |
| Gamme de produit | SUPELCOSIL Supelguard |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-CN Supelguard Cartridge, 5 μm Particle Size
The LC-CN phase is often used as a substitute for silica because it offers the advantages of a bonded phase (such as quick equilibration, and less sensitivity to small changes of the water content in the mobile phase).
MilliporeSigma™ Supelco™ SRT™-C SEC-2000 Gel Filtration Guard Column, 5 μm Particle Size, Stainless Steel
The bonded phase in SRT™-C SEC columns is more polar than the hydrophilic phase used in SRT™ columns, making SRT™-C columns better suited for the gel filtration analysis of more hydrophobic bioopolymers such as membrane proteins and pegylated antibodies.
| Longueur (métrique) | 5 cm |
|---|---|
| Phase | Size Exclusion |
| Matériau | Stainless Steel |
| Catégorie | SEC HPLC Guard Column |
| pH | 2.0 to 8.5 |
| Granulométrie | 5 μm |
| Taille des pores | 2000 Å |
| Gamme de produit | SRT |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ C18 Supelguard™ Guard Cartridge, 5 μm Particle Size
Discovery™ C18 Supelguard™ Guard Cartridges contain a Discovery™ packing, in a 2 cm stainless steel body, enclosed by polyether ether ketone (PEEK) encapsulated stainless steel frits (2 μm porosity).
| Longueur (métrique) | 2 cm |
|---|---|
| Phase | Reversed Phase |
| Catégorie | Guard Cartridge |
| Quantité | 2/Pk. |
| Granulométrie | 5 μm |
| Taille des pores | 180 Å |
| Gamme de produit | Discovery Supelguard |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-8-DB Supelguard Cartridge, 5 μm Particle Size
SUPELCOSIL™ LC-DB phases are specially deactivated for basic compounds. These columns provide less retention, better peak shape, and higher efficiency for organic bases than can be obtained on conventional reversed-phase columns.
| Longueur (métrique) | 2 cm |
|---|---|
| Phase | Reversed Phase |
| Catégorie | Guard Cartridge |
| Quantité | 2/Pk. |
| Granulométrie | 5 μm |
| Gamme de produit | SUPELCOSIL Supelguard |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ C18 Supelguard™ Guard Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
Kit includes one cartridge, stand-alone holder, a piece of tubing, 2 nuts and 2 ferrules.
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-ABZ Supelguard Cartridge, 5 μm Particle Size
SUPELCOSIL™ LC-ABZ phase has a unique deactivation technology which provides excellent reversed-phase performance for basic compounds, as well as those that are acidic, polar neutral, and non-polar.
| Longueur (métrique) | 2 cm |
|---|---|
| Phase | Reversed Phase |
| Granulométrie | 5 μm |
| Taille des pores | 120 Å |
| Gamme de produit | SUPELCOSIL Supelguard |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express Phenyl-Hexyl Guard Cartridge, 2 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
| Longueur (métrique) | 5 mm |
|---|---|
| Phase | Reversed Phase |
| Catégorie | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Quantité | 3/Pk. |
| Granulométrie | 2 μm |
| Gamme de produit | Ascentis |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
TSKgel™ OApak-P Guard Column, 10 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
The TSKgel OApak-P Guard Column contains a strong cation exchanger for the removal of dissociated strong acids under the isocratic eluent conditions of 0.75 mM H2SO4. For use in conjunction with TSKgel OApak-A Analytical Columns.
TSKgel™ SuperSW Guard Column, 4 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel Guard Columns are stand-alone and do not require separate holders. For use with 4.6 mm ID TSKgel SuperSW2000 & SuperSW3000 Columns.
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-18 Supelguard™ Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
A general purpose hydrophobic alkyl phase that is very retentive and gives good peak shape for a wide variety of compounds.
| Longueur (métrique) | 2 cm |
|---|---|
| Phase | Reversed Phase |
| À utiliser avec (équipement) | SUPELCOSIL LC-18 Columns |
| Catégorie | Guard Cartridge Kit |
| Quantité | 1 Kit |
| Comprend | 1 cartridge, a stand-alone holder, a piece of tubing, and 2 nuts and ferrules |
| Granulométrie | 5 μm |
| Taille des pores | 120 Å |
| Gamme de produit | SUPELCOSIL Supelguard |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-8 Supelguard Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
Provides less retention of both polar and non-polar compounds than C18.
TSKgel™ Octadecyl-2PW Guard Column, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
The highly cross-linked, polymethacrylate base material of TSKgel Octadecyl-2PW provides excellent stability in high pH buffer systems. It can withstand rigorous cleaning with either acid or base.
MilliporeSigma™ Supelco™ SRT™-C SEC-100 Gel Filtration Guard Column, 5 μm Particle Size, Stainless Steel
The bonded phase in SRT™-C SEC columns is more polar than the hydrophilic phase used in SRT™ columns, making SRT™-C columns better suited for the gel filtration analysis of more hydrophobic bioopolymers such as membrane proteins and pegylated antibodies.
| Longueur (métrique) | 5 cm |
|---|---|
| Phase | Size Exclusion |
| Matériau | Stainless Steel |
| Catégorie | SEC HPLC Guard Column |
| pH | 2.0 to 8.5 |
| Granulométrie | 5 μm |
| Taille des pores | 100 Å |
| Gamme de produit | SRT |
| À utiliser avec (application) | HPLC |