HPLC Guard Columns and Cartridges
- (30)
- (1)
- (72)
- (14)
- (1)
- (4)
- (62)
- (1)
- (119)
- (3)
- (1)
- (14)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (2)
- (13)
- (2)
- (78)
- (3)
- (75)
- (13)
- (3)
- (2)
- (10)
- (2)
- (33)
- (2)
- (6)
- (9)
- (2)
- (24)
- (3)
- (1)
- (2)
- (53)
- (2)
- (74)
- (4)
- (5)
- (4)
- (6)
- (247)
- (3)
- (2)
- (5)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (5)
- (4)
- (40)
- (2)
- (95)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (57)
- (1)
- (14)
- (122)
- (3)
- (105)
- (11)
- (1)
- (7)
- (17)
- (2)
- (2)
- (8)
- (74)
- (18)
- (4)
- (3)
- (2)
- (22)
- (10)
- (7)
- (4)
- (1)
- (35)
- (9)
- (2)
- (4)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (35)
- (36)
- (6)
- (1)
- (42)
- (2)
- (3)
- (44)
- (3)
- (2)
- (22)
- (4)
Résultats de la recherche filtrée
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-Diol Supelguard Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
LC-Diol columns can be used to separate proteins by gel filtration chromatography.
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express ES-Cyano Guard Cartridge, 5 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
| Longueur (métrique) | 5 mm |
|---|---|
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase, Normal Phase, HILIC |
| Gamme de produits | Ascentis |
| Quantité | 3/Pk. |
| Granulométrie | 5 μm |
| Porosité | 90 Å |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-18-T Supelguard Cartridge, 5 μm Particle Size
SUPELCOSIL™ LC-18-T Supelguard™ Cartridges contain a SUPELCOSIL™ packing, in a 2 cm stainless steel body, enclosed by polyether ether ketone (PEEK) encapsulated stainless steel frits.
| Longueur (métrique) | 2 cm |
|---|---|
| Type | Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Gamme de produits | SUPELCOSIL Supelguard |
| Quantité | 2/Pk. |
| Granulométrie | 5 μm |
| Porosité | 120 Å |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
Thermo Scientific™ Accucore™ 150 Amide HILIC HPLC Columns
Designed for the separation of hydrophilic biomolecules in HILIC mode—an excellent choice for glycan separations.
Thermo Scientific™ BetaBasic™ 8 Guard Cartridges, 5μm Particle Size
Thermo Scientific™ BetaBasic™ 8 Guard Cartridges are available in limited dimensions. Please contact Customer Service for more details.
| Longueur (métrique) | 10 mm |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Uniguard Direct-connection and Stand Alone Holder |
| Taux de carbone | 7% |
| Type d’USP | L7 |
| “End-capped” | Yes |
| pH | 2 to 9 |
| Surface spécifique | 200 m2/g |
| Granulométrie | 5 μm |
| Porosité | 150Å |
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ BIO Wide Pore C5 Supelguard™ Cartridge Kit, 3 μm Particle Size
Kits include one cartridge, a stand-alone holder, a piece of tubing, and 2 nuts and ferrules.
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-18-S Supelguard Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
SUPELCOSIL™ LC-18-S Supelguard™ Cartridges contain a SUPELCOSIL™ packing, in a 2 cm stainless steel body, enclosed by polyether ether ketone (PEEK) encapsulated stainless steel frits.
MilliporeSigma™ Supelco™ Supelguard™ Guard Cartridge Holder - Stand-Alone (Swivel-type)
For use with Supelguard cartridges (2 cm L. x 2 to 4.6 mm I.D.)
TSKgel™ SuperMPHZ-M Guard Column, 4 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Tosoh′s innovative multi-pore technology is now also available in 3, 4 and 6 μm TSKgel™ SuperMultiporeHZ Columns and Guard Columns.
TSKgel™ SW-Type Guard Column, 10 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ Guard Columns are stand-alone and do not require separate holders.
| À utiliser avec (équipement) | TSKgel™ G2000SW, G3000SW, and G4000SW Columns |
|---|---|
| Description | Salt Concentration: ≤ 0.5 M |
| Gamme de produits | TSKgel |
| Type d’USP | L20, L59 |
| pH | 2.5 to 7.5 |
| Température (métrique) maximale | 30°C |
| Granulométrie | 10 μm |
| Technique | Size Exclusion (SEC) |
| Matériau de remplissage | Silica Particle Platform |
| Phase stationnaire | Diol |
| Solvants | 0-100% Aqueous Soluble Organic Solvents |
TSKgel™ SuperAW Guard Column, 13 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel Guard Columns are stand-alone and do not require separate holders. For use with TSKgel SuperAW5000-AWM-H Columns.
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ HS F5 Supelguard™ Cartridge, 5 μm Particle Size
The Discovery™ HS F5 bonded phase provides reversed-phase separations that are distinctly different from C18 columns. However, compounds will generally elute within the same retention time window, making most C18 methods easily transferable.
| Longueur (métrique) | 2 cm |
|---|---|
| Type | Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase and HILIC |
| Gamme de produits | Discovery Supelguard |
| Quantité | 2/Pk. |
| Granulométrie | 5 μm |
| Porosité | 120 Å |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ C18 Supelguard™ Guard Cartridge, 3 μm Particle Size
Ascentis™ C18 is an extremely stable and reliable HPLC column that gives symmetric peak shape and excellent retention even for difficult compounds.
| Longueur (métrique) | 2 cm |
|---|---|
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Gamme de produits | Ascentis Supelguard |
| “End-capped” | Yes |
| pH | 2 to 8 |
| Surface spécifique | 450 m2/g |
| Quantité | 2/Pk. |
| Granulométrie | 3 μm |
| Porosité | 100 Å |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ SRT™ SEC-150 Gel Filtration Guard Column, 5 μm Particle Size, PEEK
Sepax SRT™ SEC columns feature a hydrophilic surface layer that effectively shields the highly porous, five micron silica particles from interacting with your sample.
MilliporeSigma™ Supelco™ SRT™ SEC-300 Gel Filtration Guard Column, 5 μm Particle Size, Stainless Steel
Sepax SRT™ SEC columns feature a hydrophilic surface layer that effectively shields the highly porous, five micron silica particles from interacting with your sample.
| Longueur (métrique) | 5 cm |
|---|---|
| Type | SEC HPLC Guard Column |
| Phase | Size Exclusion |
| Matériau | Stainless Steel |
| Gamme de produits | SRT |
| pH | 2.0 to 8.5 |
| Granulométrie | 5 μm |
| Porosité | 300 Å |
| À utiliser avec (application) | HPLC |