HPLC Columns and Cartridges
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ BIO Wide Pore C5 Supelguard™ Cartridge, 5 μm Particle Size
Kits include one cartridge, a stand-alone holder, a piece of tubing, and 2 nuts and ferrules. Guard cartridges require holders that are sold separately. The 2.1 and 4 mm I.D. cartridges use 21150AST or 59660-U (both stand-alone) or 504254 or 55205 (both integral). The 10 mm I.D. cartridges use 567499-U. The 21.2 mm I.D. cartridges use 581392-U.
Thermo Scientific™ POROS™ CaptureSelect™ FcXL Affinity HPLC Columns
Thermo Scientific™ POROS™ CaptureSelect™ FcXL Affinity HPLC columns incorporate the advantages of high-speed POROS chromatography resins with the unique selectivity of CaptureSelect affinity ligands.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Pore Size | 2000 Å |
| Content And Storage | Column includes EZ grip fittings and column test certificate. Store at 2°C to 8°C. DO NOT FREEZE. |
| Stationary Phase | IgG Fc affinity ligand, human‐specific |
| Temperature | 2-40°C |
| Column Type | Affinity |
| Quantity | 1 Column |
| Material | PEEK |
| Max. Pressure | 2400 psi (170 bar) |
| Column Format | Analytical Column, Biocompatible PEEK |
| Particle Size | 20 μm |
| Packing Material | Highly Crosslinked Styrene-Divinylbenzene polymer (ST-DVB) |
| Binding Capacity | 7.3 mg/mL |
| pH | 1-10 |
| Technique | Bio-LC |
| Product Line | POROS CaptureSelect |
Thermo Scientific™ μPAC™ Trapping Column, 2/pk
Perform large volume (>5 μL) sample injections on capillary and nano-columns with μPAC™ Trapping Columns.
MilliporeSigma Ascentis™ Express PCS-C18 HPLC Column
Ascentis™ Express PCS-C18 columns are specifically engineered to provide efficient separation of basic, acidic, or neutral compounds under low ionic strength (formic acid) mobile phase conditions.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Type | HPLC Column |
| Phase | Positively Charged Surface (PCS) |
| Material | Stainless Steel |
| Technique | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ Zenix™ SEC-100 Gel Filtration Guard Column, 3 μm Particle Size, Stainless Steel
Like their 5 micron siblings, 3 micron Zenix™ SEC columns feature a hydrophilic surface layer to prevent the sample from interacting with the underlying silica.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Type | SEC HPLC Guard Column |
| Phase | Size Exclusion |
| Length (Metric) | 5 cm |
| pH | 2.0 to 8.5 |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Zenix |
Thermo Scientific™ Acclaim™ Mixed Mode HILIC-1 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Get all the advantages of reversed-phase and hydrophilic interaction liquid chromatography (HILIC) in one column with the Thermo Scientific™ Acclaim™ Mixed-Mode HILIC-1 column.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Hydrophobic Alkyl Chain with a Diol Group |
| Temperature | 50°C |
| Phase | Reversed Phase and HILIC |
| Endcapped | Proprietary |
| Column Type | Mixed Mode |
| pH | 2.5 to 7.5 |
| Green Features | FSC |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Product Line | Acclaim |
| USP Type | N/A |
Thermo Scientific™ ProSwift™ SCX-1S Sulfonic Acid Ion Exchange HPLC Column, Monolith, 4.6 mm x 50 mm
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Column Format: Analytical Column; Pore Size: Monolith; Column Phase: Ion Exchange
Thermo Scientific™ ProPac™ SCX-10 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Separate protein variants in difficult matrices using ProPac SCX-10 LC Columns, which provide exceptionally high resolution.
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Stationary Phase | Sulfonate |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Ion Exchange |
| Column Type | Ion Exchange |
| pH | 2 to 12 |
| Product Line | ProPac |
Thermo Scientific™ ProSwift™ RP-2H PSDVB Reversed Phase HPLC Column, Monolith, 4.6 mm x 50 mm
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Column Format: Analytical Column; Pore Size: Monolith; Column Phase: Reversed Phase
Thermo Scientific™ DNAPac™ PA100 Oligonucleotide HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Features strong anion-exchange resin for high-resolution analysis and purification of synthetic and modified oligonucleotides.
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Particle Size | 13 μm |
| Stationary Phase | Quaternary Ammonium |
| Temperature | 90°C |
| Column Type | Ion Exchange |
| pH | 2 to 12.5 |
| Quantity | Each |
| Max. Pressure | 4000 psi (275 bar) |
Thermo Scientific™ Acclaim™ HILIC-10 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use this HILIC column to retain and separate highly polar molecules that are unretained by reversed-phase chromatography.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 8% |
| Stationary Phase | Proprietary |
| Temperature | 70°C |
| Phase | HILIC |
| For Use With | LC/MS |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | HILIC |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Product Line | Acclaim |
Thermo Scientific™ GlycanPac™ AXR-1 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Get ultra-high resolution and selectivity for both labeled and native glycans using this HPLC/UHPLC column. It's compatible with MS and fluorescence detection.
| Pore Size | 175 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Proprietary |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase and Ion Exchange |
| Column Type | Mixed Mode |
| pH | 2 to 8 |
| Product Line | GlycanPac |
Thermo Scientific™ ProPac™ PA1 HPLC Columns
Efficiently analyze and purify hydrophilic anionic proteins and peptides with ProPac™ PA1 LC Columns.
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Flow Rate | 0.9 to 1.5 mL/min |
| Stationary Phase | Alkyl Quaternary Amine |
| Phase | Ion Exchange |
| For Use With | BioLC Chromatography System |
| Packing Material | Spherical, Nonporous Polymer |
| Column Type | Ion Exchange |
| Quantity | Each |
| Green Features | FSC |
| Material | PEEK |
| Max. Pressure | 5000 psi (345 bar) |
| Product Line | ProPac |
Thermo Scientific™ ProPac™ WAX-10 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For exceptionally high resolution and efficiency when separating protein variants, use ProPac WAX-10 LC Columns.
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Stationary Phase | Tertiary Amine |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Ion Exchange |
| Packing Material | Spherical, Nonporous Polymer |
| Column Type | Ion Exchange |
| pH | 2 to 12 |
| Product Line | ProPac |
MilliporeSigma™ Supelco™ ChromegaChiral™ Chiral CCA HPLC Column, 3 μm Particle Size
A polysaccharide coated chiral stationary phase and columns which are produced using a unique production process of coating the proven chiral selector, tris-(3,5-di- methylphenyl) carbamoyl amylose on high purity silica gel.
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Stationary Phase | carbamoyl |
| Phase | Chiral |
| Matrix | carbamoyl Phase |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | ChromegaChiral |