HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (319)
- (171)
- (340)
- (7)
- (1)
- (1)
- (62)
- (1)
- (487)
- (431)
- (1)
- (55)
- (1)
- (2)
- (10)
- (12)
- (1)
- (381)
- (12)
- (333)
- (126)
- (1)
- (21)
- (156)
- (1)
- (50)
- (18)
- (1)
- (2)
- (10)
- (4)
- (2)
- (12)
- (11)
- (2)
- (312)
- (17)
- (300)
- (10)
- (1)
- (3)
- (15)
- (2)
- (3)
- (129)
- (1)
- (6)
- (2)
- (4)
- (10)
- (7)
- (1)
- (5)
- (13)
- (1)
- (62)
- (1)
- (2)
- (15)
- (70)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (112)
- (962)
- (3)
- (43)
- (1)
- (28)
- (20)
- (4)
- (11)
- (621)
- (13)
- (2)
- (28)
- (12)
- (4)
- (292)
- (16)
- (1,241)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (7)
- (34)
- (9)
- (30)
- (9)
- (99)
- (1)
- (8)
- (9)
- (6)
- (2)
- (3)
- (13)
- (66)
- (18)
- (5)
- (3)
- (322)
- (7)
- (1)
- (33)
- (3)
- (13)
- (157)
- (25)
- (7)
- (132)
- (29)
- (15)
- (6)
- (1)
- (374)
- (61)
- (702)
- (19)
- (30)
- (2)
- (5)
- (68)
- (24)
- (1,538)
- (3)
- (5)
- (22)
- (17)
- (17)
- (24)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (46)
- (542)
- (1)
- (1)
- (3)
- (410)
- (10)
- (1)
- (499)
- (18)
- (57)
- (2)
- (11)
- (2)
- (23)
- (2)
- (5)
- (82)
- (2)
- (11)
- (141)
- (241)
- (46)
- (38)
- (5)
- (70)
- (58)
- (3)
- (39)
- (5)
- (141)
- (2)
- (11)
- (16)
- (7)
- (11)
- (46)
- (3)
- (5)
- (127)
- (1)
- (1)
- (509)
- (13)
- (9)
- (62)
- (139)
- (6)
- (2)
- (64)
- (84)
- (411)
- (11)
- (1)
- (63)
- (11)
- (16)
- (12)
- (2)
- (11)
- (6)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1,089)
- (16)
- (11)
- (3)
- (2)
- (6)
- (52)
- (9)
- (8)
- (50)
- (11)
- (31)
- (7)
- (45)
- (1,117)
- (14)
- (1)
- (7)
- (4)
- (114)
- (2)
- (41)
- (2)
- (2)
- (12)
- (102)
Résultats de la recherche filtrée
MilliporeSigma™ Supelco™ Tenax™ TA Stainless Steel Thermal Desorption Tube
Sealed with Brass Endcaps
MilliporeSigma™ Supelco™ Tenax™ GR Thermal Desorption Tube, Particle Size: 60/80 Mesh
Suitable for US EPA: TO-1, TO-2, TO-3, and TO-17
| Longueur hors tout (impériale) | 3.5 in. |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | PerkinElmer, Markes, DANI, OI Analytical, and Shimadzu Instruments |
| Matrice | Tenax GR Graphitized Porous Polymer (60/80) |
| Méthodes | US EPA: TO-1, TO-2, TO-3, TO-17 |
| Catégorie | Thermal Desorption Tube |
| Quantité d’emballage | 10/Pk. |
| Aperçu général | Pre-conditioned/Sealed with Brass Endcaps |
| Diamètre (impériale) externe | 1/4 in. |
| À utiliser avec (application) | Air Monitoring |
| Gamme de produit | Tenax |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOGEL™ C610H, 6% Crosslinked HPLC Column, 9 μm Particle Size
SUPELCOGEL™ C-610H, 6% crosslinked HPLC columns are prepared specifically for the analysis of organic acids. They are also used in the separation of acetic, propionic, butyric, formic, malic, citric, succinic, lactic, and other acids using a simple isocratic mobile phase and minimal sample preparation.
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOGEL™ Ca, 6% Crosslinked HPLC Column, 9 μm Particle Size
SUPELCOGEL™ Ca, 6% crosslinked HPLC column has been used for the analysis of cephalosporin C, glucose, and fructose using normal-phase high-performance liquid chromatography (HPLC), after the batch fragmentation of cephalosporin C by a pure culture, Cephalosporium acremonium.
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ HS F5 HPLC Column, 5 μm Particle Size
The Discovery™ HS F5 bonded phase provides reversed-phase separations that are distinctly different from C18 columns. However, compounds will generally elute within the same retention time window, making most C18 methods easily transferable.
| Phase | Reversed Phase and HILIC |
|---|---|
| Désactivé | Yes |
| Matrice | PFP (Pentafluorophenyl) Phase/Silica Gel, High Purity, Spherical Particle Platform |
| pH | 2 to 8 |
| Granulométrie | 5 μm |
| Taille des pores | 120 Å |
| Phase stationnaire | PFP (Pentafluorophenyl) |
| Gamme de produit | Discovery |
| Surface | 300 m2/g |
MilliporeSigma™ Supelco™ Proteomix™ WAX-NP3 Weak Anion Exchange Column, 3 μm Particle Size, Stainless Steel
Used for the analysis or small scale purification of positively charged biopolymers including glycoprotein isoforms and mAb variants.
| Phase | Anion Exchange |
|---|---|
| Matrice | Spherical PS-DVB/Weak Anion Exchange Phase |
| Matériau | Stainless Steel |
| pH | 2.0 to 12.0 |
| Granulométrie | 3 μm |
| Technique | Anion Exchange HPLC |
| Taille des pores | Nonporous |
| Phase stationnaire | Weak Anion Exchange |
| Gamme de produit | Proteomix |
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ C18 HPLC Column, 5 μm Particle Size
Use Discovery™ C18 for any method that specifies a C18. The exceptional peak shape, reproducibility, and stability make it the column of choice for all C18 methods from demanding to routine.
| Phase | Reversed Phase |
|---|---|
| Désactivé | Yes |
| Matrice | C18 (Octadecyl) Phase/Silica Gel, High Purity, Spherical Particle Platform |
| Matériau | Stainless Steel |
| pH | 2 to 8 |
| Granulométrie | 5 μm |
| Taille des pores | 180 Å |
| Phase stationnaire | C18 (Octadecyl) |
| Gamme de produit | Discovery |
| Surface | 200 m2/g |
TSKgel™ Amide 80 HPLC Column, 2 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ Amide-80 columns are used for the analysis of saccharides, glycans, oligosaccharides, peptides and polar compounds from natural products.
| Phase | HILIC |
|---|---|
| Matrice | Spherical Silica |
| Température | 50°C |
| Matériau | Stainless Steel Hardware |
| Pression maximale | 150 bar |
| Type d’USP | L68 |
| pH | 2.0 - 7.5 |
| Granulométrie | 2 μm |
| Phase stationnaire | Carbamoyl |
| Gamme de produit | TSKgel |
| Surface | 450 m2/g |
Thermo Scientific™ Accucore™ Narrow Selectivity Kits
Verify optimum selectivity of Thermo Scientific™ Accucore™ HPLC columns over a narrow range.
| À utiliser avec | UHPLC |
|---|---|
| Désactivé | Yes |
| Forme des particules | Solid Core |
| Format de la colonne | Analytical Column Kit |
| Granulométrie | 2.6 μm |
| Diamètre (métrique) | 2.1 mm |
| Taille des pores | 80 Å |
| Phase stationnaire | aQ C18, C18, RP-MS |
| Surface | 130 m²/g |
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CLC-L Chiral HPLC Column, 5 μm Particle Size
Ideal for analysis of hydroxy acids, like lactic, malic, tartaric and mandelic acids, amino acids, other amines and bi-functional racemates, like amino alcohols.
MilliporeSigma™ Supelco™ ChromegaChiral™ Chiral CCJ HPLC Column, 10 μm Particle Size
ChromegaChiral™ CCJ (cellulose 4-methylbenzoate) is a new product for high resolution chiral separations based on a new halogenated carbohydrate based chiral stationary phase.
| Phase | Chiral |
|---|---|
| Matrice | Cellulose 4-methylbenzoate Phase |
| Granulométrie | 10 μm |
| Technique | Chiral HPLC |
| Taille des pores | 1000 Å |
| Phase stationnaire | Cellulose 4-methylbenzoate |
| Gamme de produit | ChromegaChiral |
Thermo Scientific™ Acclaim™ VANQUISH™ C18 UHPLC Columns
Use for high-pressure applications, such as the Vanquish UHPLC system's extended pressure capabilities, for greater power of separation, speed, and throughput.
| À utiliser avec | LC/MS |
|---|---|
| Phase | Reversed Phase |
| Désactivé | Yes |
| Type d’USP | L1 |
| Diamètre (métrique) | 2.1 mm |
| Matériau de remplissage | Spherical, Fully Porous, Ultrapure Silica |
| Taille des pores | 120 Å |
| Phase stationnaire | C18 |
| Surface | 300 m²/g |
| Température | 60°C |
| Pression maximale | 21756 psi (1500 bar) |
| Taux de carbone | 18% |
| pH | 2 to 8 |
| Format de la colonne | Analytical Column |
| Granulométrie | 2.2 μm |
| Technique | Bio-LC |
| Type de colonne | Reversed Phase |
| Gamme de produit | Acclaim |
MilliporeSigma™ Supelco™ Kromasil Silica HPLC Column, 60 Å, 5 μm Particle Size
For separation of small molecules from analytical to process scale.
| Phase | Normal Phase and HILIC |
|---|---|
| Matrice | Silica Phase |
| Granulométrie | 5 μm |
| Taille des pores | 60 Å |
| Phase stationnaire | Silica |
| Gamme de produit | Kromasil |
TSKgel™ ODS-120A HPLC Column, 10 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ ODS-120A columns contain 150 Å pore size silica particles. The exclusion limit of 10,000 Da makes TSKgel™ ODS-120A columns a good choice for the reversed phase chromatography of peptides, small proteins, and environmental samples such as poly-aromatic hydrocarbons.
| Longueur (métrique) | 30 cm |
|---|---|
| Phase | Reversed Phase |
| Désactivé | No |
| Matrice | Spherical Silica |
| Température | 0°C to 45°C |
| Taux de carbone | 20% |
| Type d’USP | L1 |
| pH | 2.0 - 7.5 |
| Granulométrie | 10 μm |
| Taille des pores | 150 Å |
| Phase stationnaire | C18 (octadecyl) |
| Gamme de produit | TSKgel |
| Solvants | 0 to 100% organic solvent |