Chromatography Syringes
Syringes for manual or autosampler injections, in a variety of sizes, needle gauges, point styles, and terminations; includes electronic and manual gas tight syringes, HPLC general syringes, and replacement parts and accessories. Choose from leading brands for analytical gas and liquid syringes. Specialty syringes designed for unique applications are also available.
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ Hamilton™ Needles for RN Syringes, Bevel Tip, Stainless Steel
Hamilton™ needles for RN syringes are bevel tip needles, designed for optimum septum penetration and to prevent septum coring.
| For Use With (Equipment) | Hamilton RN Syringes |
|---|---|
| Product Type | Bevel Tip |
| Quantity | 6/Pk. |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Autosampler Syringes, Cemented Needle, 10μL
For use with CTC/LEAP Autosamplers
| Needle Point Number | 1 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | CTC, LEAP |
| Connection Type | Cemented |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Needle Point Style | Cone |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Length (Metric) Needle | 50 mm |
Hamilton™ 1710N Syringe, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
A 100 μL, Syringe for PAL GC and CombiPAL (Headspace) GC Autosamplers
| Volume (Metric) | 100 μL |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 68°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Max. Pressure | 1000 psig (68.9 bar) |
| Product Type | Gastight™ Syringe, C-Line |
| Connection Type | Fixed |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Model | 1710 N |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 20°C |
| Product Line | Hamilton |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Autosampler Syringe, Fixed Needle (FN)
Designed and tested to meet critical autosampler specifications
| Needle Point Number | 1 |
|---|---|
| Product Type | Gastight™ Syringe |
| Connection Type | Fixed, Tapered Needle |
| Needle Point Style | Cone |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Length (Metric) Needle | 42 mm |
| Needle Gauge | 23 to 26 G |
Hamilton™ 1000 Series Syringe, Fixed Needle with Side Port, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Gas-tight design minimizes gas exchange during GC analysis. Syringes provide accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed.
| Needle Point Number | 5 |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Max. Pressure | 200 psig (13.8 bar) |
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.41 mm |
| Product Type | Gastight™ Syringe |
| Connection Type | Luer Tip, Cemented |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Needle Point Style | Cone with Side Port |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Needle Gauge | 22 G |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.0283 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.0161 in. |
| Product Line | Hamilton |
Plunger-in-Needle Autosampler Syringes for Thermo Scientific™ Instruments
Get accurate and reproducible results over a range of volumes with Thermo Scientific™ Plunger-in-Needle Autosampler Syringes for Thermo Scientific Instruments.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Volume (Metric) | 0.5 μL |
| Needle Point Style | Cone |
MilliporeSigma™ Supelco™ Push Button Valve
This Mininert valve will attach to your syringe and provide sample storing capability. It features push-button operation and an all-PTFE body with a stainless steel miniature valve stem.
Hamilton™ 1002LTN Syringe, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
A 2.5 mL Gastight Syringe, available in a variety of different terminations and needle options
| Product Type | Gastight™ Syringe |
|---|---|
| Connection Type | Luer Tip, Cemented |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Volume (Metric) | 2.5 mL |
| Packaging | Individual |
| Model | 1002 LTN |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
Hamilton™ 1702N Syringe, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
A 25 μL, Syringe for PAL GC and CombiPAL (Headspace) GC Autosamplers
| Volume (Metric) | 25 μL |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 68°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Max. Pressure | 1000 psig (68.9 bar) |
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.13 mm |
| Product Type | Gastight™ Syringe, C-Line |
| Connection Type | Fixed |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Model | 1702 N |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 20°C |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.005 in. |
| Product Line | Hamilton |
Hamilton™ 800 Series Syringe, Removable Needle (RN), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Offers the same quality performance as the Hamilton™ 700 Series, but with additional benefits
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Max. Pressure | 2000 psig (137.9 bar) |
| Product Type | Microliter™ Syringe |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Needle Point Style | Bevel |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Plunger-Protected Syringe, Fixed Needle
Extended protection tube from top of the flange to help prevent plunger bending during injection
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Product Type | Plunger-Protection Syringe |
| Connection Type | Fixed |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Needle Point Style | Bevel |
| Length (Metric) Needle | 50 mm |
| Needle Gauge | 26 G |
Hamilton™ 1000 Series Syringe, 5 mL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Designed for analyzing drinking water samples according US EPA Purge and Trap Concentration Techniques (EPA Methods 502.1, 502.2, 503.1, 524.1, and 524.2)
| Diameter (English) Inner | 0.406 in. |
|---|---|
| Volume (Metric) | 5 mL |
| Diameter (Metric) Inner | 10.3 mm |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| For Use With (Application) | Analyzing Drinking Water Samples |
| Max. Pressure | 200 psig (13.8 bar) |
| Product Type | Gastight™ Syringe |
| Diameter (Metric) Outer | 13.5 mm |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Diameter (English) Outer | 0.530 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
Hamilton™ 1725N Syringe, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
A 250 μL, Syringe for PAL GC and CombiPAL (Headspace) GC Autosamplers
| Volume (Metric) | 250 μL |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 68°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Max. Pressure | 500 psig (34.5 bar) |
| Product Type | Gastight™ Syringe, C-Line |
| Connection Type | Fixed |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Model | 1725 N |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 20°C |
| Product Line | Hamilton |
Valco™ Precision Sampling Syringe, Series C, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
A heavy duty gas syringe featuring a positive rear plunger stop and a special low-dead volume, removable needle.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Description | Series C |
| Product Type | Precision Sampling Syringe |
| Connection Type | Removable |
| Needle Point Style | Bevel |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.029 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.012 in. |
| Product Line | Valco |