Bottles, Jars and Jugs
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Natural HDPE Wide Mouth Oblong Bottles with White Polypropylene PE Foam Lined Caps
High Density Polyethylene, natural color, provides good chemical resistance while wide mouth opening is ideal for solids storage
| Product Type | Oblong Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Natural |
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Material | HDPE |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
| Shape | Round |
|---|---|
| Product Type | Dispensing Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Through the Closure Dispensing | Yes |
| Color | Translucent |
| Graduated | No |
| Material | LDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | LDPE |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ PTFE Dispensing Bottle
Heavy wall, wide mouth PTFE screw closure with machine finish for ease in cleaning.
Fisherbrand™ LDPE Wide-Mouth Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ungraduated, translucent for better visibility.
| Product Type | Wide Mouth Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Translucent |
| Graduated | No |
| Material | LDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Height (Metric) | 10.16 cm |
| Shape | Squat |
| Color | White |
| Material | HDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Polypropylene adjustable sprayer |
| Product Type | Spray Bottle |
| Mouth | Threaded |
| Graduated | No |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Threaded |
| Height (English) | 4 in. |
Fisherbrand™ Reusable Glass Media Bottles with Cap
Feature clear (natural), drip-free, replaceable polypropylene pour ring.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Closure Size | GL 45 |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 30 mm |
| Color | Clear |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| For Use With (Application) | Media and Reagent Storage,Holding and Dispensing Fluids,Chemical Storage |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Screw Cap, Pouring Ring |
| Product Type | Media Bottle |
| Mouth | Wide |
| Graduated | Yes |
| Certifications/Compliance | ISO 4796 |
| Closure Color | Blue |
| Diameter (English) Inner Neck | 1.18 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Fisherbrand™ Certified Cleaned Amber Wide Mouth Packer Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal storage for light sensitive dry powders. Fisherbrand™ Certified Cleaned Amber Wide Mouth Packer Bottles are manufactured from amber colored soda glass.
| Product Type | Wide Mouth Bottle |
|---|---|
| Color | Amber |
| Closure Liner | Polyethylene |
| Certifications/Compliance | EPA |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | PTFE |
| Cleaning Procedure | EPA guidelines |
Fisherbrand™ Pre-Cleaned HDPE Wide Mouth Jars
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Certified for background contaminants
| Includes | Polypropylene cap with F-217 Foam liner |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Closure Liner | F217 |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Certificate of analysis |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | HDPE |
Fisherbrand™ Sterile PETG Media Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Reduce the risk of cross contamination with these sterile, disposable media bottles
| Product Type | Media Bottle |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| Certifications/Compliance | SAL 10-6, USP Class VI |
| For Use With (Application) | For media preparation and storage |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
Fisherbrand™ Certified Clean Clear Glass Straight-Sided Jars
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal straight-sided, clear glass jars for soil sampling and environmental applications. Fisherbrand™ Straight-sided clear glass jars with caps are designed for easy dispensing and filling.
| Color | Clear |
|---|---|
| Closure Liner | PTFE |
| Quantity | 24/PK. |
| Material | Soda Lime Glass |
| Certifications/Compliance | EPA |
| Closure Color | White |
| Autoclavable | Autoclavable (120°C) |
| Closure Type | Screw Cap |
| For Use With (Application) | Soil sampling and environmental applications |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Pre-Cleaned Wide Mouth Leakproof Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Certified for background contaminants
| Includes | Polypropylene cap |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Natural |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Certificate of analysis |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Certified Cleaned Straight Sided Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for soil sampling and environmental applications. Fisherbrand™ Certified Cleaned Straight Sided Bottles are manufactured from clear soda glass.
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | Soda Lime Glass |
| Certifications/Compliance | Certificate of analysis |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Liner Material | PTFE |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Custom Cleaned Amber Wide Mouth Packer Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal storage for light sensitive dry powders. Fisherbrand™ Custom Cleaned Amber Wide Mouth Packer Bottles are manufactured using amber soda glass.
| Product Type | Wide Mouth Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Amber |
| Material | Glass |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | PTFE |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Certified Low Particulate Wide Mouth Packer Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for the storage of dry powders. Fisherbrand™ Certified Low Particulate Wide Mouth Packer Bottles are manufactured from clear soda glass.
| Description | Wide mouth bottle |
|---|---|
| Length (Metric) | 74mm |
| Color | Clear |
| Quantity | 24/PK. |
| Material | Soda Lime Glass |
| Closure Material | Polyethylene |
| Closure Included | Yes |
| Cleaning Procedure | USP purified Water |
| Product Type | Graduated Bottle |
| Mouth | Wide |
| Closure Liner | PTFE |
| Graduated | Yes |
| Certifications/Compliance | Certificate of analysis |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
Fisherbrand™ Certified Low Particulate Wide Mouth Packer Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for the storage of dry powders. Fisherbrand™ Certified Low Particulate Wide Mouth Packer Bottles are manufactued from clear soda glass.
| Product Type | Graduated Bottle |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | Certified low particulate |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | PTFE |
| Cleaning Procedure | USP purified Water |