Circulating Baths
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (9)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (13)
- (13)
- (3)
- (1)
- (11)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (7)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (38)
- (1)
- (9)
- (7)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (24)
- (1)
- (15)
- (3)
- (11)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Isotemp™ Heated Bath Circulators: Model 6200 H11
Reliable, high-wattage heaters that deliver rapid fluid heat up and ensure fluid compatibility for your application.
| Type de pompe | Force and Suction |
|---|---|
| Plage de températures | 10°C to 200°C |
Fisherbrand™ Isotemp™ Heated Bath Circulators: Model 6200 H7
Reliable, high-wattage heaters that deliver rapid fluid heat up and ensure fluid compatibility for your application.
| Type de pompe | Force and Suction |
|---|---|
| Plage de températures | 10°C to 200°C |
Fisherbrand™ Isotemp™ 4100 H5P Open Heated PPO Bath Circulators
Open heated baths are made from very rigid polyphenyleneoxide (PPO) and are thermally resistant up to +100°C, making them an excellent alternative to stainless steel.
| Longueur (métrique) | 38.8 cm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 13.7 in. |
| Longueur (impériale) | 15.3 in. |
| Débit | 17 L/min. |
| Hauteur (métrique) | 34.7 cm |
| Largeur (métrique) | 19 cm |
| Matériau | Polyphenyleneoxide |
| Catégorie | Isotemp™ Open Heated Bath Circulator |
| Type de pompe | Force |
| Dimensions (L x l x H) | 15.3 x 7.5 x 13.7 in. (38.8 x 19 x 34.7 cm) |
| Largeur (impériale) | 7.5 in. |
| Plage de températures | Ambient +10° to 100°C |
Fisherbrand™ Isotemp™ Hydrocarbon Refrigerated/Heated Bath Circulators
Offers outstanding cooling power, an expansive temperature range, powerful force/suction pump, and sophisticated digital control technology. Designed to ensure accuracy and reproducibility of liquid temperature control procedures. Natural hydrocarbon (HC) refrigerants with environmentally friendly, low global warming potential (GWP) on select models.
| Fréquence | 60 Hz |
|---|---|
| Longueur (métrique) | 52.8 cm |
| Réfrigérant | R290 |
| Longueur (impériale) | 20.8 in. |
| Dimensions (L x l x H) de l’intérieur | Working Area: 182.9 x 172.7 x 149.9 mm |
| Capacité (métrique) | 6.8 to 8.6 L |
| Puissance de refroidissement | 800 W (at 20°C) |
| Capacité (impériale) | 1.79 to 2.27 gal. |
| Garantie | 3 Years |
| Tension | 115 V |
| Température (métrique) maximale | 200°C |
| Circulation externe | Yes |
Fisherbrand™ Isotemp™ Heated Bath Circulators: Model 4100 H7
Reliable, high-wattage heaters that deliver rapid fluid heat up and ensure fluid compatibility for your application.
| Longueur (métrique) | 363.2 mm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 15.6 in. |
| Débit | 17 |
| Stabilité thermique | ±0.1°C |
| Type de pompe | Force |
| Dimensions (L x l x H) | 14.3 x 8.5 15.6 in. (363.2 x 215.9 x 396.2 mm) |
| Modèle | 4100 H7 |
| Plage de températures | 10°C to 100°C |
| Longueur (impériale) | 14.3 in. |
| Hauteur (métrique) | 396.2 mm |
| Largeur (métrique) | 215.9 mm |
| Capacité (métrique) | 4 to 7 L |
| Pression maximale | 310 mbar |
| Catégorie | Isotemp™ Heated Bath Circulator |
| Comprend | External circulation plumbing fitting |
| Largeur (impériale) | 8.5 in. |
Fisherbrand™ Isotemp™ Heated Bath Circulators: Model 6200 H24
Reliable, high-wattage heaters that deliver rapid fluid heat up and ensure fluid compatibility for your application.
| Type de pompe | Force and Suction |
|---|---|
| Plage de températures | 10°C to 200°C |
Fisherbrand™ Isotemp™ 4100 H21P Open Heated PPO Bath Circulators
Open heated baths are made from very rigid polyphenyleneoxide (PPO) and are thermally resistant up to +100°C, making them an excellent alternative to stainless steel.
| Débit | 17 |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 35.8 cm |
| Catégorie | Isotemp™ Open Heated Bath Circulator |
| Type de pompe | Force |
| Comprend | Does not include a lid or cover (sold separately) |
| Largeur (impériale) | 14.1 in. |
| Modèle | 4100 H21P |
| Plage de températures | Ambient +10° to 100°C |
Fisherbrand™ Isotemp™ Heated Bath Circulators: Model 5150 H11
Reliable, high-wattage heaters that deliver rapid fluid heat up and ensure fluid compatibility for your application.
| Débit | 17 |
|---|---|
| Capacité (métrique) | 7 to 11 L |
| Catégorie | Isotemp Heated Bath Circulator |
| Type de pompe | Force |
| Comprend | External circulation plumbing fitting |
| Modèle | 5150 H11 |
| Plage de températures | 10°C to 150°C |
Fisherbrand™ Isotemp™ Heated Bath Circulators: Model 4100 H24
Reliable, high-wattage heaters that deliver rapid fluid heat up and ensure fluid compatibility for your application.
| Débit | 17 |
|---|---|
| Capacité (métrique) | 14 to 24 L |
| Pression maximale | 310 mbar |
| Catégorie | Isotemp Heated Bath Circulator |
| Type de pompe | Force |
| Comprend | External circulation plumbing fitting |
| Modèle | 4100 H24 |
| Plage de températures | 10°C to 100°C |
Fisherbrand™ Isotemp™ Heated Bath Circulators: Model 4100 H11
Reliable, high-wattage heaters that deliver rapid fluid heat up and ensure fluid compatibility for your application
| Zone de travail | Work Area: 200 x 154.2 x 111.9mm (7.9 x 6.1 x 4.4 in.) |
|---|---|
| Débit | 17 |
| Capacité (métrique) | 7 to 11 L |
| Pression maximale | 310 mbar |
| Catégorie | Isotemp Heated Bath Circulator |
| Type de pompe | Force |
| Comprend | External circulation plumbing fitting |
| Modèle | 4100 H11 |
| Plage de températures | Ambient +10° to 100°C |
Thermo Scientific™ SAHARA AC200 S14P Heated PPO Bath Circulator
Polyphenylene oxide baths an economical alternative to stainless steel
Thermo Scientific™ SAHARA PC200 S7 Heated Stainless Steel Bath Circulators
Rugged and corrosion-resistant circulators for high temperature applications up to 300°C
Thermo Scientific™ SAHARA S7SS Stainless Steel Heated Bath
Durable, seamless stainless steel bath for high temperature applications
Thermo Scientific™ SAHARA SC150 S21P Heated PPO Bath Circulators
Polyphenylene oxide baths are an economical alternative to stainless steel
Thermo Scientific™ SAHARA SC150 S19T Heated Transparent Acrylic Bath Circulators
Ideal when visibility of your application is required