Pipet Racks
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (16)
- (9)
- (2)
- (1)
- (16)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (10)
- (2)
- (20)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (2)
- (27)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (11)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (15)
- (1)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
| Product Type | Pipet Stand |
|---|---|
| Color | Clear,Transparent |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Thermo Scientific™ Owl™ Pipette Can Holder
Keep standard glass and disposable pipettes in square or round cans.
DWK Life Sciences™ Universal 7 Pipette Work Station, Model 337
Keep your workstation organized with this universal pipette stand for up to 7 pipettes. Available in a variety of colors.
| Includes | Anti-slip pads |
|---|---|
| No. of Racks | 1 Each |
| Shape | Round |
| Description | Model 337 |
| Product Type | Pipette Work Station |
| For Use With (Equipment) | Univeral |
| Positions | 7 |
| Material | Polyamide |
| Holds | Pipettes (7 Single Channel) |
DWK Life Sciences™ Wheaton™ Rack for Serological Pipets
Accommodates two pipet controllers on the top. DWK Wheaton™ Rack for Serological Pipets is clear allowing you to you to view their contents.
Socorex Twister™ Universal Pipette Work Stations from DWK Life Sciences™
With 360° rotation that allows easy access to each pipette on stand
| Material | Polyamide |
|---|---|
| Holds | Pipettes (6) |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Acrylic Pipet Box Holder
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Store bags, boxes, pipet canisters or 1 to 100mL individually-wrapped serological pipets.
Bel-Art™ Horizontal Pipet Support Rack
Supports pipettes horizontally without pressure on fragile tips
Bel-Art™ Circular Pipet Stand
For safe and orderly storage of up to 28 pipets in a space-saving stand
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Standard brands of pipettors |
| Stackable | No |
| Color | Blue |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Pipets |
Bel-Art™ Pipet Support Rack
Sturdy rack holds 50 pipets in a vertical 5 x 10 arrangement for safe, convenient storage
| Dimensions (L x W x H) | 11.4 x 3.5 x 15.8 in. |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Pipet Rack |
| Stackable | No |
| Positions | 4 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Pipets |
Heathrow Scientific™ Magnetic Pipette Rack ABS Plastic
The Pipette Rack protects and organizes glass and plastic pipettes. The rack has four angled-shelved compartments to keep your 0.1 to 50 mL pipettes or canes within easy reach while preventing damage and clutter.
Poltex™ Integra Pipette Rack 6-position Mount
Mount for Pipetter or Multichannel Hanger for Integra™ or similarly styled pipetters.
| Height (Metric) | 106 mm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Length (Metric) | 127 mm |
| Size | Small |
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| Width (Metric) | 330 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 1 x 6 |
| Product Type | Pipet Rack |
| For Use With (Equipment) | Integra Pipetter |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Positions | 6 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Holds | Pipets |