Pipet Racks
Pipet racks provide organized storage and protection for serological and volumetric pipets. Pipet racks make access to pipets easier and offer support for the elongated shape and somewhat fragile nature of glass pipets. Pipet racks and stands can hold pipets in vertical, horizontal (drawer trays) or angled compartments. Pipet racks are made from a variety of materials including acrylics, wood and polypropylene.
Type de produit
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (16)
- (9)
- (2)
Matériau
- (3)
- (2)
- (10)
- (2)
- (21)
- (3)
- (1)
- (1)
Couleur
- (7)
- (1)
- (2)
- (28)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
Capacité
- (2)
- (1)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Positions
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (15)
Résultats de la recherche filtrée
Les produits de certains de nos fournisseurs ne s'affichent pas dans les résultats de la recherche filtrée. Veuillez
supprimer tous les filtres
pour voir ces produits.
Recherche par mot-clé:
Effacer la recherche
1
–
15
de
38
résultats
Thermo Scientific™ Owl™ Pipette Can Holder
Keep standard glass and disposable pipettes in square or round cans.
Poltex 4 Pocket PETG Serological Pipette Holder
The Poltex 4 Pocket Serological Pipette Holder is constructed from durable PETG to provide a lasting, space-saving solution for your serological pipettes.
| Longueur (métrique) | 280 mm |
|---|---|
| Type de produit | Serological Pipet Holder |
| Matériau | PETG |
| Capacité | Serological Pipets |
| Dimensions (L x l x H) | 11 x 4.75 x 16 in. |
| À utiliser avec (application) | Serological Pipettes |
| Longueur (impériale) | 11 in. |
| Couleur | Clear |
| Largeur (métrique) | 116 mm |
| Hauteur (métrique) | 405 mm |
| Format | 4 Pocket |
| Positions | 4 |
| Largeur (impériale) | 4.6 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| À utiliser avec (équipement) | Mount with magnet or use free-standing |
|---|---|
| Type de produit | Wall or Hood Pipet Bin |
| Hauteur (impériale) | 16 in. |
|---|---|
| Description | Wooden rack |
| Type de produit | Pipet Rack |
| Matériau | Wood |
| Capacité | Pipets |
| Forme | Rectangular |
| Couleur | Brown |
| Étagères | 2 Tiers |
| Largeur (métrique) | 36 cm |
| Hauteur (métrique) | 41 cm |
| Bouchon inclus | No |
| Profondeur (impériale) | 4.3 in. |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 1 |
| Largeur (impériale) | 14 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Profondeur (métrique) | 11 cm |
| Empilables | Yes, When Empty |
| Couleur | Clear,Transparent |
|---|---|
| Type de produit | Pipet Stand |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
DWK Life Sciences™ Universal 7 Pipette Work Station, Model 337
Keep your workstation organized with this universal pipette stand for up to 7 pipettes. Available in a variety of colors.
| Nbre de racks | 1 Each |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Univeral |
| Description | Model 337 |
| Type de produit | Pipette Work Station |
| Matériau | Polyamide |
| Capacité | Pipettes (7 Single Channel) |
| Positions | 7 |
| Comprend | Anti-slip pads |
| Forme | Round |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Acrylic Pipet Box Holder
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Store bags, boxes, pipet canisters or 1 to 100mL individually-wrapped serological pipets.
Socorex Twister™ Universal Pipette Work Stations from DWK Life Sciences™
With 360° rotation that allows easy access to each pipette on stand
| Matériau | Polyamide |
|---|---|
| Capacité | Pipettes (6) |
DWK Life Sciences™ Wheaton™ Rack for Serological Pipets
Accommodates two pipet controllers on the top. DWK Wheaton™ Rack for Serological Pipets is clear allowing you to you to view their contents.
Bel-Art™ Horizontal Pipet Support Rack
Supports pipettes horizontally without pressure on fragile tips
| Couleur | Blue |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Standard brands of pipettors |
| Matériau | Polypropylene |
| Capacité | Pipets |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Empilables | No |
| Forme | Rectangular |