Native Proteins and Derivatives
Native proteins that have not been altered by heat, chemicals, or enzymatic reaction, and associated derivatives.
Form
- (72)
- (20)
- (7)
- (1)
- (6)
- (1)
For Use With (Application)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (51)
- (5)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3)
- (15)
- (3)
- (4)
Species
- (1)
- (14)
- (1)
- (61)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Conjugate
- (1)
- (76)
Recombinant
- (8)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
104
results
| Conjugate | Unconjugated |
|---|---|
| pH Range | 7.4 |
| Form | Lyophilized |
| Common Name | Fibronectin |
| Gene Symbol | FN1 |
| Storage Requirements | 4°C |
| Concentration | 1.3 mg/mL |
| For Use With (Application) | Neutralization |
| Name | Human Fibronectin |
| Accession Number | P02751 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | SDS-PAGE |
| Gene Alias | Anastellin; CIG; Cold insoluble globulin (CIG); Cold-insoluble globulin; cumulus cell-specific fibronectin 1 transcript; DKFZp686F10164; DKFZp686H0342; DKFZp686I1370; DKFZp686O13149; E330027I09; ED-B; embryo-specific fibronectin 1 transcript; ferritin L subunit; ferritin L-chain; FIBNEC; fibronectin; fibronectin 1; fibronectin ED-A- region; fibronectin ED-B+ region; fibronectin variable region; FINC; FN; FN1; fn-1; FNZ; GFND; GFND2; LETS; LOW QUALITY PROTEIN: fibronectin; Migration stimulating factor (MSF); migration-stimulating factor; MSF; Ugl-Y1; Ugl-Y2; Ugl-Y3 |
| Product Type | Protein |
| Gene ID (Entrez) | 2335 |
| Formulation | 0.02M HEPES with 0.15M NaCl and no preservative; pH 7.4 |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Lyophilized |
| Molecular Weight (g/mol) | 54.2 kDa |
| Formulation | protein with 0.15 M NaCl, 0.2 M glycine and no preservative; pH 7.4 |
| Concentration | 0.1 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Apolipoprotein H |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 5.8 kDa |
| Formulation | TBS with 2 mM CaCl2 and no preservative; pH 7.4 |
| Concentration | 0.59 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Osteocalcin |
| Regulatory Status | RUO - research use only |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 600 kDa |
| Formulation | 25 mM HEPES with 0.2 mM EDTA, 10% glycerol, 10 mM MgCl2, 1 mM DTT, 50 mM KCl and no preservative; pH 7.5 |
| Sequence | Full length |
| Concentration | Conc. Not Determined |
| For Use With (Application) | Kinase Assay |
| Name | Human DNA-Pk. |
| Accession Number | P78527 |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 600 kDa |
| Gene ID (Entrez) | 5591 |
| KinaseFamily | PIKK Kinase Family |
| Sequence | Full length |
| Concentration | Conc. Not Determined |
| For Use With (Application) | Kinase Assay |
| Species | Human |
| Purity or Quality Grade | >95% by SDS-PAGE |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| pH Range | 5 |
| Form | Liquid |
| Common Name | NGF |
| Gene Symbol | NGF |
| Activity | ED50 = 50 ng/mL; determined by the dose-dependent neurite outgrowth of PC12 cells. |
| Storage Requirements | -20°C |
| Concentration | 100 μg/mL |
| For Use With (Application) | Bioactivity |
| Name | Mouse NGF 2.5S |
| Accession Number | P01139 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Size-exclusion - Membrane filtration |
| Gene Alias | B nerve growth factor; beta ngf; beta-nerve growth factor; BetaNGF; beta-NGF; bNGF; b-NGF; HSAN5; MGC161426; MGC161428; Nerve growth factor; nerve growth factor (beta polypeptide); nerve growth factor, beta; nerve growth factor, beta polypeptide; nerve growth factor, beta subunit; NGF; NGF b; NGF β; Ngfb; NGFbeta; NGFβ; β nerve growth factor; β NGF; βNGF |
| Product Type | Protein |
| Gene ID (Entrez) | 18049 |
| Formulation | Protein with no preservative; pH 5 |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Purity or Quality Grade | 96% |
| Form | Lyophilized |
| Product Type | Syntide 2, 96% |
| Protein Length | Pro-Leu-Ala-Arg-Thr-Leu-Ser-Val-Ala-gly-Leu-Pro-gly-Lys-Lys |
| Formulation | Lyophilized powder |
| Storage Requirements | -30° to -10°C |
| For Use With (Application) | Enzyme Assay Substrate |
| Recombinant | Native |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 450 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Concentration | 8 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Thrombospondin-1 |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 160 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Concentration | 7.0 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Factor XI |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 49.9 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Concentration | 7.5 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Prethrombin-1 |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 35.4 kDa |
| Formulation | 50% water with no preservative |
| Concentration | 2.0 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human gamma-Thrombin |
| Conjugate | Unconjugated |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 83 kDa |
| Common Name | lys-Plasmin |
| Gene Symbol | PLG |
| Storage Requirements | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
| Concentration | 8 mg/mL |
| For Use With (Application) | Neutralization |
| Name | Human lys-Plasmin |
| Accession Number | P00747 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | SDS-PAGE |
| Gene Alias | Activation peptide; Angiostatin; plasmin; Plasmin heavy chain A; Plasmin heavy chain A, short form; Plasmin light chain B; Plasminogen; PLG |
| Product Type | Protein |
| Gene ID (Entrez) | 5340 |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
