Protein Purification Reagents and Kits
- (2)
- (24)
- (21)
- (2)
- (2)
- (12)
- (2)
- (1)
- (6)
- (11)
- (7)
- (50)
- (4)
- (4)
- (35)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (8)
- (11)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (31)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (27)
- (13)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (7)
- (1)
- (8)
- (122)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (27)
- (1)
- (1)
- (2)
- (23)
- (66)
- (1)
- (1)
- (5)
- (10)
- (4)
- (2)
- (13)
- (3)
- (3)
- (6)
- (91)
- (50)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (8)
- (9)
- (4)
- (4)
- (32)
- (12)
- (22)
- (6)
- (3)
- (4)
- (3)
- (33)
- (5)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (13)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ FSH Affinity Matrix
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ FSH Affinity Matrix has been specifically designed for the purification of follicle stimulating hormone (FSH) from recombinant sources.
| Particle Size | 65 μm |
|---|---|
| Flow Rate | 200 to 400 cm/hr. |
| Stationary Phase | Anti-Follicle Stimulating Hormone |
| Type | Affinity Matrix |
| Matrix | Agarose-based, aldehyde-activated |
| Form | Liquid Suspension |
| Product Line | CaptureSelect |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ DSP, Water-Soluble
Used to immobilize proteins on supports containing amino groups.
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-LC-lambda (Human) Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-LC-lambda (Hu) Conjugate consists of a 13 kDa recombinant single domain antibody fragment (VHH affinity ligand) that specifically binds to the constant domain of human lambda light chains.
| Ligand Type | Antibody |
|---|---|
| Type | Conjugate |
| Target | Lambda Light Chain |
| Content And Storage | Store at -5°C to -30°C. |
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Biotin & Other Haptens |
| Product Line | CaptureSelect |
Sartorius Sartoclear Dynamics™ Lab V Filtration Kit
Sartorius Sartoclear Dynamics™ Lab V Kits designed for the clarification and sterile filtration of mammalian cell culture with diatomaceous earth as filter aid.
| Product Type | Vacuum Filtration Kit |
|---|
Thermo Scientific™ MabCaptureC Affinity Matrix
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ MabCaptureC Affinity Matrix is an agarose-based, high-binding-capacity Protein A chromatography resin with a rProtein A ligand produced in yeast.
| Target | CH2-CH3 interface Fc-region |
|---|---|
| Matrix | Agarose-based, epoxide-activated |
| Binding Capacity | >50 g IgG/L |
| For Use With (Application) | Monoclonal antibody purification |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Glutaraldehyde, 25% Aqueous Solution
Used for cross-linking proteins polyhydroxy materials.
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-IgG-Fc (Multi-species) Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-IgG-Fc (ms) Conjugate consists of a 13 kDa recombinant single domain antibody fragment that specifically binds to the Fc part of IgG from multiple species.
| Ligand Type | Antibody |
|---|---|
| Type | Conjugate |
| Target | IgG (Fc region) |
| Content And Storage | Store at -5°C to -30°C. |
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Biotin & Other Haptens |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ HRP Anti-AAV9 Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ HRP Anti-AAV9 Conjugate includes a 13-kDa recombinant single domain antibody fragment (VHH affinity ligand) that specifically binds adeno-associated virus particles of serotype 9 (AAV9).
| Type | Conjugate |
|---|---|
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
| Form | Liquid |
| Concentration | 0.5 mg/mL |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ POROS™ CaptureSelect™ AAV8 Affinity Resin
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ CaptureSelect™ AAV8 high performance affinity resin is engineered to address the high selectivity and capacity requirements needed for the purification of viral vectors used for gene therapy applications and is specifically intended for the purification of adeno-associated virus type 8 (AAV8).
| Particle Size | 50 μm |
|---|---|
| Shipping Condition | Wet Ice |
| Ligand Type | AAV8 affinity ligand |
| Type | Resin |
| Content And Storage | Store at 2°C to 8°C. |
| Matrix | Cross-linked poly(styrene-divinylbenzene) |
| Form | Liquid Suspension |
| Binding Capacity | >1 x 1013 genome copies/mL of resin |
| Product Line | CaptureSelect, POROS |
Thermo Scientific™ BT-549 Control Lysate (1mg/mL)
Thermo Scientific™ BT-549 Control Lysate is a stimulated cell lysate that has been validated for the expression levels and phosphorylation of key targets in the TP53 signaling pathway.
Thermo Scientific™ POROS™ AL 20 μm Prepacked Immobilized Aldehyde Affinity Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ Prepacked Immobilized Aldehyde Affinity Column. POROS AL is based on an aldehyde functional group designed for the immobilization of proteins through free amine groups.
| Particle Size | 20 μm |
|---|---|
| Shipping Condition | Room Temperature |
| Pore Size | 2000 Å |
| Stationary Phase | Aldehyde |
| Type | Pre-packed Column |
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Format | Column |
| Column Type | Activated |
| Quantity | 1 Column |
| Material | PEEK |
| Product Line | POROS |
Thermo Scientific™ Pierce™ Glutathione Spin Columns, 1 mL
Purify GST-tagged recombinant fusion proteins from cell lysates using glutathione (GSH) beaded agarose affinity purification resins, spin columns and plates.
Thermo Scientific™ Pierce™ Glutathione Superflow Agarose
Perform high-purity, large-scale purification of GST-tagged proteins with glutathione that has been immobilized to a crosslinked 6% beaded agarose.
Thermo Scientific™ Pierce™ Classic IP Kit
Perform traditional immunoprecipitation assays with ease using high-quality Protein A/G agarose beads, microcentrifuge spin columns and buffers.