Miscellaneous Molecular Biology Reagents
- (4)
- (5)
- (4)
- (59)
- (2)
- (1)
- (18)
- (25)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (7)
- (2)
Filtered Search Results
Invitrogen™ KCl (2 M), RNase-free
Invitrogen molecular biology grade, 2M KCl solution is supplied in one bottle containing 100 mL. The solution is certified RNase-free, economical, and ready-to-use.
Thermo Scientific™ Phenol:Chloroform + Tris Buffer
Perform DNA extractions with this phenol:chloroform:isoamyl alcohol mixture (25:24:1), accompanied by a buffer to equilibrate the solution at either pH 6.7 or pH 8.0.
| Content And Storage | Store in original container protected from direct sunlight in a dry, cool and well-ventilated area, between the following temperatures: 2 to 8°C. |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Product Type | Phenol Chloroform and Tris Buffer |
| For Use With (Application) | DNA Extraction |
Invitrogen™ Acid-Phenol:Chloroform, pH 4.5 (with IAA, 125:24:1)
In RNA extraction procedures, Acid Phenol:Chloroform:IAA aids in the removal of DNA (it partitions into the organic phase), helps to stabilize the interface, and prevents foaming when mixing.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store at 4°C or -20°C. |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Bottle |
| Purity | Molecular Biology Grade |
| pH | 4.5 |
| Chemical Name or Material | Phenols |
| Product Line | Ambion |
Invitrogen™ SDS, 20% Solution, RNase-free
Invitrogen molecular biology grade, SDS, 20% Solution is supplied in one bottle containing 250 mL.
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Polyvinylpyrrolidone
Polymer used as a pharmaceutical aid, complexing agent and solubilizer
MilliporeSigma™ Calbiochem™ 2-Deoxy-D-glucose
Reported to reduce the incidence of doxorubicin-induced apoptosis
MilliporeSigma™ Calbiochem™ D(+)Galactosamine, Hydrochloride
Powerful inhibitor of hepatic RNA synthesis
Invitrogen™ UltraPure™ Guanidine Isothiocyanate Solution
UltraPure Guanidine Isothiocyanate Solution consists of 4M guanidine isothiocyanate, 50 mM Tris-HCl (pH 7.5), 25 mM EDTA.
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Deoxyribonucleic Acid, Sodium Salt, Salmon Testes
Purified DNA from salmon testes
| Buffer | Phosphate Buffer |
|---|---|
| Content And Storage | Store at +2°C to +8°C |
| CAS | 9007-49-2 |
| Form | Solid |
| Color | Off-white |
| pH | 7.0 |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ BQ-123, Sodium Salt
Highly potent, selective, and competitive ETA receptor antagonist
| Target | ETA (endothelin) receptor antagonist |
|---|---|
| Content And Storage | Store at −20°C |
| Form | Solid |
| Formulation | Supplied as a sodium salt. Sold on the basis of peptide content |
| Color | White |
| Purity | ≥95% by HPLC |
| Molecular Formula | C31H41N6O7 · Na |
| Formula Weight | 632.7g/mol |
Thermo Scientific™ Sodium Acetate Solution (3 M), pH 5.2
Precipitate DNA and RNA with this 0.22μm membrane-filtered, sterile, nuclease-free solution of sodium acetate.
Invitrogen™ Potassium Acetate (3 M), pH 5.5, RNase-free
Invitrogen Molecular biology grade, 3M Potassium Acetate, pH 5.5 solution is supplied in one bottle containing 100 mL.
MilliporeSigma™ Novagen™ Pellet Paint™ NF Co-Precipitant
Useful substitute for the original Pellet Paint Co-Precipitant in applications where fluorescent detection is used
| Content And Storage | Store at −20°C |
|---|---|
| Label or Dye | Non-fluorescent |